Zmiany w obowiązkowych szczepienia w 2021
W Polsce szczepienia ochronne są realizowane zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (tzw. kalendarz szczepień), który jest co roku aktualizowany. W 2021 r. największa zmiana dotyczy wprowadzenia szczepień przeciwko rotawirusom. Będą nim objęte maluchy urodzone po 31 grudnia 2020 roku. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2021 roku.
Szczepienie należy rozpocząć po ukończeniu 6. tygodnia życia, najlepiej w 8 tygodniu, ale nie później niż do 12. tygodnia życia. Cały cykl najlepiej jest zakończyć do 24. tygodnia życia.
- Mamy dwa rodzaje szczepionek: dwudawkowa i trzydawkowa, jest to wybór rodzica czy przychodni, w której będzie wykonywana (...). Obie są dobre, mają rekomendację WHO. Są doustne, więc nie ma większego stresu - wyjaśnia pediatra Aneta Górska-Kot.
Szczepionki mają być dostępne w przychodniach od lutego 2021 r.
Szczepienie przeciwko rotawirusom - dlaczego jest ważne
O rotawirusach słyszeli niemal wszyscy rodzice małych dzieci. Powodują silne dolegliwości jelitowe i wysoką gorączkę . Wszystko to dla maluchów jest niebezpieczne.
Najwięcej zachorowań występuje u dzieci do 4. roku życia. Z tego powodu co najmniej kilkanaście tysięcy z nich rocznie trafiało do szpitala dlatego, że podczas infekcji zagrożone były odwodnieniem, a jest to stan zagrożenia życia. U niemowląt może do niego dojść bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin. Utrata płynów i elektrolitów może doprowadzić do ciężkiego odwodnienia, wstrząsu hipowolemicznego (gwałtowny spadek ciśnienia i niedotlenienie), a przy braku odpowiedniego leczenia - nawet do zgonu.
Szczepionka jest sposobem na uniknięcie sytuacji zagrożenia życia spowodowanych rotawirusami.
- Niekoniecznie chroni przed samym zakażeniem, natomiast gwarantuje łagodny przebieg, który nie będzie wymagał hospitalizacji - wyjaśnia Aneta Górska-Kot.
Ochrona poszczepienna utrzymuje się przez co najmniej 3 lata.
Szczepienie dziecka pośrednio chroni również jego dorosłych opiekunów. Jest to choroba łatwo zakaźna i gdy choruje maluch, często choruje cały dom. Dorośli przechodzą rotawirusa łagodniej, ale zdarza się, że mocno osłabieni muszą zostać w domu na kilka dni.
Obowiązkowe szczepienia 2021:
W Polsce obowiązkowym szczepieniom podlegają dzieci od 0. do 19. roku życia. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować wyciągnięciem wobec rodziców odpowiedzialności prawnej. Do szczepień obowiązkowych zaliczamy te przeciwko:
- gruźlicy
- zakażeniom pneumokokowym,
- błonicy
- krztuścowi,
- polio (poliomyelitis),
- odrze,
- śwince,
- różyczce,
- tężcowi,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.
- rotawirusowi.
Jako pierwsze wykonuje się szczepienie przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jeszcze w szpitalu, w pierwszej dobie życia. Kolejne szczepienia wykonuje się w 6-8 tygodniu życia. Te szczepienia są bezpłatne.
Szczepienia zalecane
Szczepienia zalecane uzupełniają szczepienia obowiązkowe. Umożliwiają szerszą ochronę dziecka przed następującymi chorobami zakaźnymi:
- ospa wietrzna
- kleszczowe zapalenie mózgu
- wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A)
- grypa
- zakażenia meningokokowe.
Za te szczepienia rodzic musi zapłacić.
Szczepionka skojarzona
Szczepionka skojarzona to rodzaj szczepienia, w którym jednorazowo aplikuje się zestaw kilku szczepionek (antygenów). Są tradycyjne szczepionki skojarzone, np. na błonicę, tężec i krztusiec, albo późniejsze - na świnkę, odrę i różyczkę. Te są darmowe i standardowe.
Jednak coraz częściej rodzice decydują się na wysoko skojarzone szczepionki 5w1 lub 6w1 - ze względu na ograniczenie liczby wkłuć oraz mniejsze ryzyko odczynów poszczepiennych. Są one jednak nierefundowane , ich cena jest dość wysoka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Jak osłodzić dzieciom ferie? Ulubione przepisy z bitą śmietaną zdradza Sebastian Olma
Jak odmawiać dziecku i go nie ranić? Porady ekspertki dla rodziców
Autor: Luiza Bebłot