szczepienia dzieci

  szczepienia dzieci

  Warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka jest objęcie dziecka wszystkimi obowiązkowymi szczepieniami. Uchwałę w tej sprawie przyjęli częstochowscy radni. To trzeci raz, kiedy rada miasta podjęła taką decyzję. Dwie poprzednie zostały uchylone przez wojewodę.

  Szczepienie na ospę to właściwie jedyny sposób, aby uniknąć zachorowania na ospę wietrzną lub półpasiec. Wirus wywołujący te choroby jest tak zakaźny, że praktycznie każdy kontakt z nim osoby nieszczepionej, która jeszcze nie przeszła choroby, skutkuje zakażeniem. Co ważniejsze, osoba, która już przeszła ospę, może w efekcie zarażenia zachorować na bardzo bolesny półpasiec. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych warto rozważyć szczepienie na ospę.

  Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci to temat, który wywołuje sporo emocji. Wiele osób zastanawia się, czy preparat jest dla nich bezpieczny. Najnowsze badania wskazują, że skuteczność szczepionki firmy Pfizer podawanej nastolatkom sięga 97 proc. Tymczasem w Europie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Kiedy czwarta fala pandemii dotrze do Polski? Czy czekają nas kolejne obostrzenia?

  W kalendarzu szczepień na 2021 rok pojawiło się kilka istotnych zmian. Lista obowiązkowych szczepionek dla dzieci poszerzyła się o te przeciwko rotawirusom. Czym jest choroba nimi wywołana? Dlaczego szczepienie jest potrzebne? Wyjaśniała to w naszym programie Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie.

  Tylko dzieci, które mają zaświadczenie o odbytych szczepieniach obowiązkowych, będą mogły być przyjmowane w przyszłym roku do publicznego żłobka i przedszkola. Tak zakłada projekt ustawy, który został przegłosowany w Senacie i skierowany do Sejmu. Nowe przepisy zgodnie poparli senatorowie wszystkich opcji politycznych. Kto będzie wydawać zaświadczenia?

  Osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Ich zdaniem, zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Co ważne, obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.

  W Polsce w 2010 roku było 2,5 tys. nieszczepionych dzieci, a w 2016 - już 29 tys. Co nam w związku z tym grozi? Dlaczego ruch antyszczepionkowy jest coraz silniejszy? Czy są wiarygodne badania naukowe, według których szczepionki wywołują skutki uboczne? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: pediatra dr Piotr Albrecht i psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska. Obok nich usiadł radny z Krakowa Łukasz Wantuch. Powiedział o swoich pomysłach, które miałby przymusić rodziców do szczepienia dzieci. Zobaczcie też wyniki naszej sondy, w której zadaliśmy pytanie: Czy państwo powinno karać za nieszczepienie dzieci?".

  To będzie pierwszy taki proces w Polsce, w który zaangażowanych jest tyle podmiotów. Powodami są rodzice, którzy twierdzą, że ich dziecko - na skutek podania szczepionki zawierającej związki rtęci - doznało zaburzeń rozwoju. Pozwanymi są natomiast: producent szczepionek, Skarb Państwa i szpital. Rodzice domagają się odszkodowania i dożywotniej renty. Jakie prawa mają rodzice w przypadku powikłań poszczepiennych? O tym gość Dzień Dobry TVN prawnik Romuald Kędzierski.