Szczepienie dzieci przeciw COVID-19. Czy konieczna jest zgoda obojga rodziców?
Mimo że dzieci bardzo rzadko chorują na COVID-19, to mogą "złapać" wywołującego chorobę wirusa i przekazywać go innym osobom. Aby zatrzymać transmisję wirusa, Europejska Agencja Leków wydała zalecenie, aby szczepieniem objąć też dzieci powyżej 12. roku życia. Jeden z naszych telewidzów pyta, czy wystarczy zgoda jednego rodzica, aby zaszczepić nieletniego? Odpowiedzi udzieliła mu Eliza Kuna, adwokat.
- Formularz przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia zawiera miejsce na podpis jednego z rodziców. Zasadniczo, jeśli oboje rodzice mają władzę rodzicielską powinni się w tej kwestii porozumieć. Jeśli drugi rodzić nie zgłasza sprzeciwu, wystarczy jeden podpis. W sytuacji, gdy jeden z opiekunów nie zgadza się na szczepienie - sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd rodzinny - mówiła Eliza Kuna.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci
Badania pokazują, że dzieci bardzo rzadko chorują na COVID-19. Mogą jednak być nosicielami wirusa i przekazywać go np. rodzicom, dziadkom czy nauczycielom.
Trzeba pamiętać, że u niewielkiej grupy dzieci, która przechorowała COVID-19 rozwija się tzw. PIMS, czyli wieloukładowym zespołem zapalny powiązany z COVID-19. Szczepienia pozwolą nie tylko zatrzymać transmisję wirusa, ale także uchronią dziecko przed groźnymi powikłaniami, do których może doprowadzić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Czy szczepienie dzieci przeciw COVID-19 to dobry pomysł? Plusy i minusy według matki i lekarza
Po infekcji COVID-19 wypadają włosy. Potrzebna jest specjalistyczna terapia
Przerwane wakacje i kwarantanna na urlopie. Czy można się ubiegać o zwrot kosztów? Ekspert odpowiada
Autor: Katarzyna Oleksik