eliza kuna

  W wyniku sankcji nałożonych na Rosję z powodu napaści na Ukrainę kraje Unii Europejskiej nie mogą już importować rosyjskiego węgla. Deficyt tego surowca sprawił, że jego ceny bardzo wzrosły. Aby ulżyć polskim gospodarstwom domowym, rząd wprowadził dodatek węglowy. Kto może się starać o to świadczenie? Do kiedy i w jakiej formie należy złożyć wniosek? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę. 

  Wzrastająca inflacja, rosnące stopy procentowe i raty kredytów sprawiają, że wielu Polakom coraz trudniej jest wiązać koniec z końcem.

  Po ponad dwóch latach zostaje zniesiony zakaz eksmisji. O szczegółach opowiedziała Eliza Kuna, adwokat.

  Z początkiem 2022 roku wprowadzono nie tylko przepisy dotyczące podwyżki kwot mandatów i punktów karnych, ale i zmian, które dotyczą okresu ich przedawnienia. Przedawnienie punktów karnych po dwóch latach od uprawomocnienia się mandatu, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, jest niezgodne z Konstytucją. 

  Prawnik radzi, by mieć "czerwoną teczkę".

  Jakie są nowe zasady kwarantanny?

  Wiele osób - zamiast kupić własne mieszkanie - decyduje się na wynajem. Jakie prawa mają najemcy? Co wolno osobie, od której wynajmujemy mieszkanie?

  "To jest dalszy postęp torturowania kobiet".

  Adwokat: "Znam przypadki, że domaga się 300 tys. zł zwrotu".

  Już ponad 10 proc. szkół w Polsce pracuje w trybie zdalnym lub mieszanym. To efekt rozpędzającej się czwartej fali pandemii. W placówkach edukacyjnych dochodzi do coraz większej liczby zakażeń, a informacja o kwarantannie dziecka zwykle przychodzi nagle i paraliżuje życie domowników. Mecenas Eliza Kuna radzi, co zrobić w takim przypadku.

  To, że należy dbać o drzewa, które znajdują się na naszej posesji, wiadomo nie od dziś. Zwłaszcza, że jeśli się złamie i wyrządzi szkody, to właśnie my możemy ponieść za to odpowiedzialność. Jak rozwiązywać takie sytuacje? Kiedy możliwe jest uniknięcie kary? O tym w programie Dzień Dobry Wakacje mówiła adwokat Eliza Kuna.

  W mediach coraz częściej mówi się o czwartej fali pandemii oraz sposobach, jak można jej zaradzić. Niestety akcja szczepień nie rozwija się zgodnie z założeniami rządu. Pojawiają się więc nowe propozycje, aby dla osób niezaszczepionych ograniczyć swobody obywatelskie. Czy jest to zgodne z prawem? O tym opowiedziała nam adwokat Eliza Kuna.

  Siusianie dzieci na plaży, w parku czy na wydmach rozgrzewa fora internetowe każdego lata. Jedni rodzice nie widzą w takim zachowaniu maluchów nic zdrożnego, a inni uważają, że jest niedopuszczalne. A co na to prawo? Czy rodzic, który wysadza dziecko w miejscu publicznym, może dostać za to mandat? Sprawdziliśmy to.

  Coraz więcej osób jest już po drugiej dawce szczepionki. Czy to oznacza, że jesteśmy bezpieczni? Jeden z naszych widzów zwrócił się z pytaniem do ekspertki: Czy osoby w pełni zaszczepione obejmowane są kwarantanną w przypadku kontaktu z osobą zakażoną? Odpowiedzi udzieliła adwokat Eliza Kuna.

  Tematy dotyczące koronawirusa wciąż rodzą w naszych głowach wiele nowych pytań. Czy wyniki badań na przeciwciała sugerujące przebycie COVID-19 oznaczają takie same prawa, jak dla ozdrowieńców? Sprawdź, co mówi na ten temat adwokat Eliza Kuna.

  Osoby chorujące na przewlekłe choroby układu oddechowe zastanawiają się, czy są zobowiązane do noszenia maseczek. Co mówi o tym prawo? Wyjaśnia adwokat Eliza Kuna.

  Utrata pracy w branży dotkniętej przez pandemię oraz mniejsze koszty ponoszone na dzieci stały się podstawą do obniżenia alimentów dla dwójki nastolatków. - Na skutek zdalnego nauczania, a także innych ograniczeń związanych z epidemią (np. zamknięte sale fitness, ograniczone możliwości wyjazdów, korzystania z różnych form rozrywek), wydatki zostały ograniczone - uzasadnił sąd.

  Wielkanoc tuż, tuż. Niestety w dobie pandemii po raz kolejny wiele osób spędzi święta samotnie. Nurtujące wciąż pozostaje pytanie, co z licznymi rodzinami. Czy obowiązują ograniczenia co do liczby osób, które możemy zaprosić do domu? Wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.

  Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a ty zastanawiasz się, czy możesz odwiedzić rodzinę, która mieszka w innej części Polski? Podobne pytanie zadał jeden z naszych widzów. Wszelkie wątpliwości rozwiała Eliza Kuna, adwokat.

  Podróżowanie w trakcie pandemii to nie lada wyzwanie. W różnych krajach obowiązują różne obostrzenia. Jak wygląda sytuacja w Hiszpanii? Adwokat Eliza Kuna wyjaśnia, czy przed wjazdem na teren kraju należy wykonać test na koronawirusa.

  W związku z pandemią koronawirusa obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy to rozporządzenie dotyczy również pracowników sklepów, którzy od klientów są odizolowani szybą z pleksi. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła adwokat Eliza Kuna.

  Mimo że nasz kraj od 40 lat ma obowiązek przeciwdziałać szkodliwym dla praw kobiet stereotypom, w praktyce niewiele się zmienia. Tymczasem krzywdzące schematy utrudniają paniom m.in. realizację konstytucyjnej zasady równouprawnienia płci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji i sprawdzić, o jakie prawa muszą walczyć współczesne Polki.

  Badania pokazują, że aż 42 proc. z nas przyznaje się do świadczenia pracy swoim znajomym czy rodzinie za darmo. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby ukrócić takie praktyki? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z adwokat, Elizą Kuną, makijażystką, Martą Gąską, "złotą rączką", Wieśkiem Skibą oraz kucharzem, Piotrem Kucharskim.

  Zagraniczne podróże w czasie pandemii ciągle budzą wiele wątpliwości. Nasz widz zapytał na czacie, czy po przejściu COVID-19 musi po powrocie do kraju przechodzić obowiązkową kwarantannę. Okazuje się, że są pewne odstępstwa od tego obowiązku, o czym mówiła adwokat Eliza Kuna.

  Kolejne miesiące spędzone w domu nie napawają nas optymizmem. Coraz częściej i intensywniej myślimy o podróżach, wymarzonych wakacjach czy odwiedzinach rodziny mieszkającej za granicą. Jak obecnie wygląda kwestia kwarantanny po powrocie do Polski? Na to pytanie odpowiedziała nam adwokat Eliza Kuna.

  W związku z pandemią koronawirusa polski rząd wprowadził liczne obostrzenia. Do jednych z nich należy m.in. zamknięcie obiektów noclegowych oraz punktów gastronomicznych. Wytyczne te mają funkcjonować do 17 stycznia. Co w sytuacji, gdy dużo wcześniej zaplanowaliśmy podróż służbową, opłaciliśmy hotel, a ten nie chce zwrócić nam teraz zaliczki? Czy jest to zgodne z prawem? Na pytanie odpowiedziała nam adwokat Eliza Kuna.

  27 grudnia w Polsce podano pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Michał Dworczyk zaznaczał, że będą one darmowe. Co z osobami, które nie posiadają ubezpieczenia NFZ?

  Koronawirus to obecne zmartwienie wszystkich krajów na świecie. W poszczególnych państwach może się jednak różnić sposób jego leczenia. Wyjeżdżając zagranicę należy zdawać sobie sprawę, że ewentualna hospitalizacja z powodu COVID-19 może być kosztowna. Jak tego uniknąć?

  Wirus, pandemia COVID-19 i obowiązujące w związku z nią przepisy wciąż dla wielu są niejasne. Widzowie Dzień Dobry TVN zadają pytania za pośrednictwem formularza dostępnego w zakładce Koronawirus, a nasi eksperci rozwiewają wszelkie wątpliwości. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło kwarantanny dla ozdrowieńców. Odpowiedzi udzieliła adwokat Eliza Kuna.

  Pandemia trwa, a w naszych głowach wciąż rodzą się nowe pytania. Dotyczą one nie tylko samego przebiegu choroby, szczepionki, czy objawów, ale także obostrzeń. Dzieci, które przeszły na nauczanie zdalne pozostają pod opieką rodziców. Czy po zakończonych lekcjach mogą samodzielnie udać się na podwórko? Na pytanie odpowiedziała adwokat Eliza Kuna.