Czy można się zrzec leczenia sprzętem kupionym przez WOŚP? Prawniczka nie pozostawia wątpliwości

Aktualnie czytasz: Czy można się zrzec leczenia sprzętem kupionym przez WOŚP? Prawniczka nie pozostawia wątpliwości
Źródło: SOPA Images/Getty Images

33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. Organizowane przez Jerzego Owsiaka zbiórki charytatywne co roku cieszą ogromnym zainteresowaniem, ale nie brakuje też ich przeciwników. W Internecie krąży oświadczenie, na podstawie którego można rzekomo zrezygnować z korzystania z zakupionego przez Fundację sprzętu. Czy jego podpisanie ma moc prawną? W rozmowie z dziendobry.tvn.pl wyjaśniła to adwokat Eliza Kuna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

DD_20250104_WOSP_REP
33. Finał WOŚP zagra 26 stycznia 2025 roku
Źródło: Dzień Dobry TVN

Rezygnacja z leczenia sprzętem zakupionym przez WOŚP?

Niedawno do sieci trafiło oświadczenie, które ma pozwalać na zrzeczenie się leczenia sprzętem zakupionym przez WOŚP. Uwagę zwróciła na nie m.in. Maria Kobryń, radczyni prawna, znana na TikToku jako "@mecenas_od_biznesu", którą obserwuje prawie 350 tys. osób. W piśmie należy podać kilka danych: imię i nazwisko swoje oraz dziecka, adres zamieszkania, a także numer PESEL.

- "Podpisałeś, więc przyznałeś się, że niewiele rozumiesz", "Jeśli ktoś wybrałby własne przekonania niż życie własnego dziecka, to chyba wiadomo, co sądzimy o takim człowieku", "Wydaje mi się, że każdy człowiek w Polsce mógł zostać zbadany lub uratowany przez rzeczy z WOŚP" - czytamy w komentarzach.

Leczenie sprzętem zakupionym przez WOŚP

Czy oświadczenie, które można znaleźć w Internecie, jest ważne? Zapytaliśmy o to adwokat Elizę Kunę.

- W przypadku świadczeń realizowanych przez publiczny system opieki zdrowotnej (NFZ) pacjent nie ma możliwości wyboru sprzętu, z którego będzie korzystał. Oświadczenie w tej sprawie, jak to opisane w petycji, nie ma żadnej mocy prawnej - podkreśliła prawniczka. Wspomniała przy tym o sytuacjach zagrożenia życia, w których lekarze muszą podejmować odpowiedzialne, a zarazem szybkie decyzje.

- Oczywiście, osoba dorosła, która nie wyraża zgody na leczenie, ma prawo do wypisania się ze szpitala na własne życzenie lub odmowy przystąpienia do określonych badań. Natomiast w sytuacjach nagłych, gdzie życie pacjenta jest zagrożone, lekarz ma prawo i obowiązek użyć wszelkiego dostępnego sprzętu, niezależnie od jego źródła - zaznaczyła rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.

Odniosła się również do podejmowania przez rodziców decyzji dotyczących ich dzieci.

- W przypadku oświadczeń składanych przez rodziców w odniesieniu do dzieci, moim zdaniem, może to stanowić nadużycie władzy rodzicielskiej. W takich sytuacjach istnieje ryzyko, że sprawa może zostać skierowana do sądu rodzinnego, zwłaszcza jeśli pojawi się zagrożenie dla zdrowia lub życia dziecka - stwierdziła mecenas Eliza Kuna.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 26 stycznia. W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 mld zł. i kupiła 74,5 tysiąca urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2024 r. - przeznaczono na zakup sprzętu leczenia chorób płuc. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków Fundacji udało się uzyskać 281 879 118,07 zł.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości