Rozwód w pandemii do ponownego orzeczenia? "Wszystkie elementy wyroku są nieważne"

Rozwód w czasie pandemii
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rozwiedli się, a nadal są małżeństwem
Rozwiedli się, a nadal są małżeństwem
Rozwody 50+
Rozwody 50+
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Rewolucja w rozwodach
Rewolucja w rozwodach
Część rozwodów niezakończonych przed 3 lipca 2021 roku oraz rozpoczętych od 3 lipca 2021 roku do 14 kwietnia 2023 roku jest nieważna. Tak orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Powodem takiej decyzji są uchybienia formalne - sprawy były rozpoznawane przez niewłaściwy skład orzekający. Jeśli w pierwszej instancji rozwód orzekał jeden sędzia i dwóch ławników, zachodzi nieważność postępowania. Co to oznacza w praktyce? W Dzień Dobry TVN tłumaczył to radca prawny Krzysztof Westfal.

Rozwody podczas pandemii

Z najnowszego orzeczenia sądu wynika, że w sprawach rozwodowych, zarówno niezakończonych do 3 lipca 2021 roku, jak i wszczętych od 3 lipca 2021 roku do 14 kwietnia 2023 roku, dochodzi do nieważności postępowania. Przyczyną jest fakt, że większość rozwodów w czasie pandemii było rozpoznawanych przez jednego sędziego i dwóch ławników.

Wszystko zaczęło się od historii pewnego małżeństwa, którego postępowanie było rozpoznawane przez sąd I instancji w składzie: sędzia i dwóch ławników. Wszystkie zarządzenia wykonawcze i porządkowe wydawał tylko sędzia przewodniczący. Taki skład składu orzekającego wynikał z zarządzenia wiceprezesa sądu okręgowego w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Z wyrokiem tym nie zgodził się jeden z małżonków, dlatego sprawa w wyniku odwołania trafiła do sądu apelacyjnego. Orzekł on, że sąd drugiej instancji rozpoznaje sprawę w granicach apelacji, a w granicach zaskarżenia z urzędu bierze pod uwagę nieważność postępowania z powodu składu sędziowskiego na pierwszym etapie postępowania.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który zgodził się z tą interpretacją postępowania.

Nieważne rozwody w czasie pandemii? Komentarz prawniczki

Jak podkreślił gość dzień Dobry TVN, stwierdzenie nieważności postępowania przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego nie oznacza, że wyroki są nieważne.

- Wyroki są ważne i one pozostają w mocy - zaznaczył Krzysztof Westfal. - Sam wyrok jest prawomocny i wywołuje skutki prawne. W związku z wadą nieważności postępowania można się jednak domagać unieważnienia tego wyroku - dodał radca prawny.

W praktyce oznacza to, że jeśli któryś z małżonków zwróci się z wnioskiem o wznowienie postępowania, to wyrok zostanie uchylony.

- Sąd przeprowadzi procedurę wznowienia postępowania i w ramach niej sąd orzeknie, że ten wyrok był nieważne. A jeśli tak się stanie, to znaczy, że wszystkie elementy tego wyroku są nieważne: alimenty, władza rodzicielska, opieka - wymieniał prawnik.

Adwokatka Eliza Kuna w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl stwierdziła, że takie rozwody są dotknięte wadą nieważności.

- Jeżeli zaś zarzut nieważności podniesie któraś ze stron w apelacji, sąd II instancji, rozpoznając apelację, stwierdzi nieważność postępowania z jednej z podanych powyżej możliwych przyczyn, to uchyla zaskarżony wyrok. W zakresie dotkniętym nieważnością postępowanie jest znoszone i przekazywane do ponownego rozpoznania sądowi I instancji - wyjaśniła mecenas Eliza Kuna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości