To w styczniu najwięcej małżeństw podejmuje decyzję o rozwodzie. Dlaczego?

Dlaczego styczeń jest miesiącem rozwodów?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń miesiącem rozwodów?
Styczeń miesiącem rozwodów?
Rozwody 50+
Rozwody 50+
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Rewolucja w rozwodach
Rewolucja w rozwodach

Według statystyk prowadzonych przez GUS w styczniu trafia do sądów najwięcej pozwów rozwodowych. 3 stycznia został przez wiele krajów Europy Zachodniej nazwany nawet "dniem rozwodów". Gdzie tkwi przyczyna tego zjawiska? Kto częściej chce sformalizować rozstanie - kobiety czy mężczyźni? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Marzeną Mawricz, adwokat Elizą Kuną i modelką Martyną Kaczmarek.

Styczeń miesiącem rozwodów - z czego to wynika?

Goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN psycholog Marzena Mawricz przekonuje, że decyzji o rozstaniu nie podejmuje się zwykle pod wpływem impulsu styczniowego.

- To jest duży kaliber. (...) My, kobiety, szczególnie się do tego przygotowujemy. (...) najczęściej około 1,5 roku, nawet 2 lata - wskazuje ekspertka.

Nie zmienia to jednak faktu, że według statystyk to właśnie w styczniu do sądu wpływa aż 13% wszystkich złożonych w ciągu roku wniosków. Skąd ten wzmożony ruch?

- Święta i Nowy Rok są takim newralgicznym momentem w relacjach rodzinnych. (...) W tych rodzinach, w których są już jakieś pęknięcia, to one bardzo często w okresie świątecznym się uwidaczniają. (...) Nie bez znaczenia są też postanowienia noworoczne, które każdy podejmuje - tłumaczy adwokat Eliza Kuna.

Kobiety czy mężczyźni - kto częściej wnioskuje o rozwód?

Jak zaznacza w Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna, to kobiety od lat wiodą prym w składaniu wniosków rozwodowych.

- Okazuje się, że ponad 2/3 pozwów to są pozwy złożone przez żony, a nie przez mężów. Pewnie wynika to z kilku kwestii. Po pierwsze z tego, że to jednak kobiety są takimi prymuskami i zbierają zawsze dokumentację, a żeby złożyć pozew rozwodowy, to trzeba takie dokumenty zebrać - uświadamia prawniczka. Jak dodaje, to właśnie panie pragną jak najszybciej ustabilizować sytuację prawną dotyczącą dzieci.

- Chcą wiedzieć, z kim te dzieci będą mieszkać, jak będą realizowane kontakty drugiego rodzica, jak będzie wyglądać kwestia alimentów, więc kobiety są bardziej zmotywowane od mężczyzn, żeby tę procedurę zacząć - wyjaśnia nasza gościni.

Po trzecie, obserwuję jednak taką tendencję, że mężczyźni częściej trwają w związkach niesatysfakcjonujących. Może nawet jest inna kobieta, ale nie mają potrzeby deformalizowania tego małżeństwa, natomiast kobiety na taki fałsz i życie np. w trójkącie się nie godzą
- zaznacza Eliza Kuna.

Decyzję o rozwodzie podejmują zwykle małżeństwa z krótszym stażem. Przykładem potwierdzającym tę regułę jest przypadek byłej uczestniczki "Top Model" Martyny Kaczmarek, która nie tak dawno ogłosiła informację o rozstaniu z mężem, z którym tworzyła rodzinę od dwóch lat.

- To są bardzo trudne decyzje, ale ja jestem sobie wdzięczna za taką siłę, by ją [tę decyzję - przyp. red.] właśnie podjąć mimo młodego wieku, bo w marcu kończę 29 lat. Po prostu byłam w związku, w którym byłam nieszczęśliwa i nie tylko ja byłam w nim nieszczęśliwa. Wszelkie próby zawalczenia o niego niestety się nie udały. Tak czasami w życiu po prostu bywa - podsumowuje celebrytka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości