Według statystyk prowadzonych przez GUS w styczniu trafia do sądów najwięcej pozwów rozwodowych. 3 stycznia został przez wiele krajów Europy Zachodniej nazwany nawet "dniem rozwodów". Gdzie tkwi przyczyna tego zjawiska? Kto częściej chce sformalizować rozstanie - kobiety czy mężczyźni? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Marzeną Mawricz, adwokat Elizą Kuną i modelką Martyną Kaczmarek.
Styczeń miesiącem rozwodów - z czego to wynika?
Goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN psycholog Marzena Mawricz przekonuje, że decyzji o rozstaniu nie podejmuje się zwykle pod wpływem impulsu styczniowego.
- To jest duży kaliber. (...) My, kobiety, szczególnie się do tego przygotowujemy. (...) najczęściej około 1,5 roku, nawet 2 lata - wskazuje ekspertka.
Nie zmienia to jednak faktu, że według statystyk to właśnie w styczniu do sądu wpływa aż 13% wszystkich złożonych w ciągu roku wniosków. Skąd ten wzmożony ruch?
- Święta i Nowy Rok są takim newralgicznym momentem w relacjach rodzinnych. (...) W tych rodzinach, w których są już jakieś pęknięcia, to one bardzo często w okresie świątecznym się uwidaczniają. (...) Nie bez znaczenia są też postanowienia noworoczne, które każdy podejmuje - tłumaczy adwokat Eliza Kuna.
Kobiety czy mężczyźni - kto częściej wnioskuje o rozwód?
Jak zaznacza w Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna, to kobiety od lat wiodą prym w składaniu wniosków rozwodowych.
- Okazuje się, że ponad 2/3 pozwów to są pozwy złożone przez żony, a nie przez mężów. Pewnie wynika to z kilku kwestii. Po pierwsze z tego, że to jednak kobiety są takimi prymuskami i zbierają zawsze dokumentację, a żeby złożyć pozew rozwodowy, to trzeba takie dokumenty zebrać - uświadamia prawniczka. Jak dodaje, to właśnie panie pragną jak najszybciej ustabilizować sytuację prawną dotyczącą dzieci.
- Chcą wiedzieć, z kim te dzieci będą mieszkać, jak będą realizowane kontakty drugiego rodzica, jak będzie wyglądać kwestia alimentów, więc kobiety są bardziej zmotywowane od mężczyzn, żeby tę procedurę zacząć - wyjaśnia nasza gościni.
Po trzecie, obserwuję jednak taką tendencję, że mężczyźni częściej trwają w związkach niesatysfakcjonujących. Może nawet jest inna kobieta, ale nie mają potrzeby deformalizowania tego małżeństwa, natomiast kobiety na taki fałsz i życie np. w trójkącie się nie godzą
Decyzję o rozwodzie podejmują zwykle małżeństwa z krótszym stażem. Przykładem potwierdzającym tę regułę jest przypadek byłej uczestniczki "Top Model" Martyny Kaczmarek, która nie tak dawno ogłosiła informację o rozstaniu z mężem, z którym tworzyła rodzinę od dwóch lat.
- To są bardzo trudne decyzje, ale ja jestem sobie wdzięczna za taką siłę, by ją [tę decyzję - przyp. red.] właśnie podjąć mimo młodego wieku, bo w marcu kończę 29 lat. Po prostu byłam w związku, w którym byłam nieszczęśliwa i nie tylko ja byłam w nim nieszczęśliwa. Wszelkie próby zawalczenia o niego niestety się nie udały. Tak czasami w życiu po prostu bywa - podsumowuje celebrytka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 20 lat milczenia. Nicole Kidman opowiedziała o rozwodzie z Tomem Cruisem
- Rozwiodła się, choć wiele osób ją przestrzegało. "Pojawiły się podszepty od koleżanek"
- Bartosz Żukowski szczerze o swoim rozwodzie. "Było jak żywcem wyjęte z książek Orwella"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN