problemy w związku

  Jak sobie z tym poradzić?

  - To częsta sytuacja - tłumaczy w dziendobry.tvn.pl terapeutka, trenerka motywacyjna i wykładowczyni akademicka Alina Adamowicz.

  "Przemyśl to małżeństwo"

  Kiedy przejść z teściami na "ty"?

  O tym zjawisku opowiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog Aleksandra Potykanowicz.

  Na TikToku zaprezentowała efekty metamorfozy i mówi: "Nigdy więcej".

  Czym jest ROCD i skąd się bierze? To zmora naszych czasów, której tajniki zgłębiła dla dziendobry.tvn.pl psycholog Marzena Mawricz.

  Terapeuci radzą, jak się sprzeczać.

  Czy da się żyć z "dusi groszem" i nie zwariować?

  Kiedy bawimy się w dorosłość, a nie realnie ją przeżywamy?

  Początek romantycznej relacji to dla wielu osób wyjątkowy czas, związany z beztroską, przypływem endorfin, a nawet odrobiną szaleństwa. Ekscytacja właściwa pierwszym randkom nie może jednak trwać wiecznie.

  Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez pasji. Praca i obowiązki domowe to przecież niejedyne aktywności, którym warto poświęcać uwagę. Satysfakcjonujące hobby pozwala oderwać się od wyzwań dnia codziennego i stanowi o naszej indywidualności. Zdarza się jednak, że pociąg do sportów ekstremalnych, polowań czy czasochłonnego majsterkowania staje się poważną przeszkodą dla związku. Co zrobić w sytuacji, gdy zainteresowania partnera burzą spokój w romantycznej relacji?

  Zosia i Dawid Rzepeccy to jedyne małżeństwo w Polsce, które od 18 lat uczy tantry. Swój program nauczania opierają na własnych doświadczeniach. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli teraz o swoim powołaniu.

  Zaufanie jest istotne zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym oraz zawodowym. Pracuje się na nie często przez wiele miesięcy, a nawet lat. Wszystko może się jednak zmienić w jednej chwili. Pomimo tego, że pewne osoby czasem przestają nam ufać, taka sytuacja nie musi trwać wiecznie. Jak odbudować zaufanie i sprawić, że relacje się wzmocnią?

  Sztuka życia we dwoje nie polega na unikaniu gór lodowych, tylko przeprowadzaniu statku miłości przez pole lodowe bez większych uszkodzeń kadłuba. Bywa jednak, że czujność załogi usypiają codzienne przyzwyczajenia, które mogą okazać się nieoczekiwanym balastem. Zanim się okaże, że szalup nie wystarczy dla wszystkich, warto zrewidować procedury bezpieczeństwa i uniknąć katastrofy.

  Dwuznaczne komplementy to problem, z którym mierzą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z pozoru niewinne komentarze dotyczące wyglądu czy życiowych osiągnięć zwykle wywołują niesmak i zniechęcają nas do obcowania z niektórymi osobami, ale mogą też stać się przyczyną kompleksów, a co za tym idzie prowadzić do obniżenia naszej samooceny. Jak bronić się przed fałszywymi uprzejmościami, mającymi niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie?

  Troska o najbliższych leży w naturze większości kobiet. Nie należy jednak zapominać o tym, że dorosły mężczyzna potrafi samodzielnie o siebie zadbać, a nawet sprostać domowym obowiązkom, o ile nie jest wyręczany na każdym kroku przez matkującą mu partnerkę. Taki model związku nie służy żadnej ze stron. Czym może skutkować nadopiekuńczość i traktowanie ukochanego jak nieporadnego malca?

  "Myślą, że zaklepali partnera na zawsze" - ocenia seksuolog.

  Jak poradzić sobie z rozstaniem bez pożegnania?

  Każdy wie, że związek to nie tylko same przyjemne chwile, ale także kłótnie i nieporozumienia. W takich momentach zdarza się, że czegoś drugiej osobie zabraniamy, bądź urażeni karzemy siebie nawzajem. Czy powinniśmy to robić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog, Piotr Mosak.

  Szantaż emocjonalny to jedna z technik manipulacji, która stosowana jest zarówno przez agresorów oraz osoby stosujące przemoc, jak i przez jednostki zaburzone, cierpiące np. na zaburzenie borderline. Szantaż emocjonalny uważany jest za jeden z przejawów przemocy emocjonalnej oraz stalkingu, czyli nękania drugiej osoby.

  Rozstania prawie zawsze są bolesne, zwłaszcza jeżeli związek trwał kilka lat. Niestety niektóre związki są toksyczne, nie mają przed sobą przyszłości albo przynoszą partnerom więcej stresu niż radości. W takiej sytuacji należy zakończyć relację, jednak trzeba to zrobić na spokojnie i po poważnej analizie.

  Przytulanie jest niezwykle miłą czynnością, istnieją jednak osoby, które za nią nie przepadają. Zdarza się to nawet w związkach. Co wówczas zrobić? Otóż okazuje się, że partnera można tego nauczyć. W Dzień Dobry TVN opowiadała o tym psycholog, Maria Rotkiel.

  Statystyki zaskakują. Aż 73 proc. mężczyzn rzuca partnerki za pomocą wiadomości tekstowej, rozmowy telefonicznej albo za pośrednictwem portali społecznościowych. Dlaczego unikają szczerej rozmowy prosto w oczy? Wyjaśniła w Dzień Dobry TVN psycholog i psychoterapeuta par, Marzena Mawricz.

  Wydawałoby się, że Paris Hilton żyje lekko, łatwo i przyjemnie. 39-letnia miliarderka nie musi martwić się o jutro, a przez lata głośno było wyłącznie o kolejnych skandalach z jej udziałem oraz zakrapianych imprezach. Teraz na światło dziennie wyszła informacja, że dziedziczka hotelowej fortuny niejednokrotnie tkwiła w toksycznych związkach i nie potrafiła się z nich uwolnić. Mówi: "Znosiłam rzeczy, które nikogo nie powinny spotkać". Jak to możliwe?

  Zdrada jest jednym z najboleśniejszych doświadczeń, jakie mogą nas spotkać ze strony partnera. Przy tym temat ten wciąż dla większości z nas jest bardzo wstydliwy. Niesłusznie. Dopiero rozmowa o niewierności pozwala nam bowiem odkryć pewne mechanizmy. Istnieją choćby określone typy osobowości, które mają największe skłonności do zdrady. Jakie?

  Efektem wielu kłótni w związkach są tak zwane ciche dni, kiedy obie osoby konsekwentnie nie odzywają się do siebie. Na ten temat porozmawialiśmy z psycholożką, która zdradziła, czy takie konsekwentne milczenie może przynieść coś dobrego. Jak stopniowo wychodzić z konfliktu?

  Ona jest porywczą, wybuchową dziewczyną temperamentem, a on spokojnym domatorem, który - jak mówi - czasami nie nadąża za swoją partnerką. Są swoimi przeciwieństwami. Przyznają, że nie potrafią cieszyć się wspólnymi chwilami, oddalają się od siebie i często się kłócą. Dlatego o pomoc poprosili psycholog Paulinę Biernat. Poznajcie Ewelinę Warchoł i Waldemara Kolona - bohaterów kolejnego odcinka cyklu "Para do poprawy".

  W dzisiejszym odcinku "Rozmowy w Toku" Ewa Drzyzga porozmawia z uzależnionymi od gier komputerowych. Niektórzy rozmówcy dziennikarki przed ekranem monitora potrafią spędzić niemal cały dzień. Jakie mogą być tego konsekwencje? Jak znoszą to partnerki uzależnionych? Czy próbują ratować związek?

  Elżbieta i Sławomir są małżeństwem z 6-letnim stażem. Na co dzień Pan Sławek pracuje w Niemczech, natomiast jego żona zajmuje się domem i wychowuje ich 2-letnią córkę. Co w ich związku nie funkcjonuje prawidłowo? Czego im brakuje? Jakie mają oczekiwania wobec siebie? Parze postanowiła pomóc psycholog Paulina Biernat. Czy jej się udało?