Dlaczego mężczyźni reagują na płacz partnerek agresją? "Rycz, rycz, pokazuj swoją słabość"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać pasywną agresję?
Jak rozpoznać pasywną agresję?
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Dla niektórych mężczyzn płacz partnerki jest osobistą porażką. Kochający i dbający o komfort wybranki facet nie wyobraża sobie sytuacji, w której mógłby doprowadzić swoją kobietę do łez lub nie pocieszyć w chwili, gdy w jej głowie rodzą się wywołane pozazwiązkowymi problemami smutki. Istnieją jednak panowie, którzy na widok płaczącej żony bądź dziewczyny wpadają we wściekłość lub odczuwają satysfakcję. Skąd bierze się w nich nieuzasadniona agresja? W dziendobry.tvn.pl porozmawialiśmy o tym z psycholog Pauliną Gdańską.

"Mój partner nienawidzi, gdy płaczę" - historie kobiet

Małżeństwo Klaudii trwa już ponad dekadę. Choć 36-latka zalicza je ogólnie do udanych, nie może pogodzić się z jedną, bardzo istotną wadą partnera. Z relacji kobiety wynika, że mąż nie potrafi znieść widoku jej płaczu i bynajmniej nie dlatego, że czuje się odpowiedzialny za nastrój swojej żony. Smutek wybranki nie jest dla niego żadnym zmartwieniem, a jedynie bodźcem, który generuje agresję.

- Jemu nie jest przykro, że doprowadził mnie do płaczu. On pokazuje wkur***nie. Słyszę tylko: "I po co się mazgaisz? Rycz, rycz, pokazuj swoją słabość. Tylko słabi płaczą". Totalny brak zrozumienia emocjonalności - tłumaczy czytelniczka dziendobry.tvn.pl.

Z podobnymi doświadczeniami mierzy się 33-letnia Karolina. W przypadku jej partnera wściekłość przemienia się jednak w pewnego rodzaju satysfakcję z płaczu partnerki. - Mój chłopak to lubi. On wtedy czuje, że ma nade mną przewagę. Kłótnie doprowadzają do moich łez i wtedy dopiero daje mi spokój - opowiada nasza rozmówczyni.

Agresja mężczyzn wobec płaczących partnerek - podłoże psychologiczne. Jak sobie z tym radzić?

Według psycholog Pauliny Gdańskiej reakcje mężczyzn na płacz partnerki są uzależnione od wielu czynników społecznych, emocjonalnych i psychologicznych. Pod uwagę należy wziąć m.in. indywidualne cechy charakteru, doświadczenia życiowe oraz kontekst sytuacji. Ekspertka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zaznacza, że prawo do wyrażania własnych emocji, które są bezpośrednią reakcją na emocje drugiej osoby, nie usprawiedliwiają niekontrolowanych wybuchów złości.

- Takie zachowanie nie może być tolerowane. W zdrowych związkach partnerzy powinni starać się zrozumieć swoje emocje i reagować na nie w sposób konstruktywny, wspierający i szanujący drugą osobę - wyjaśnia specjalistka.

Skąd w niektórych mężczyznach predyspozycja do agresywnych zachowań, które przybierają na sile na widok łez partnerki? Przyczyn można wymienić kilka - począwszy od próby odzyskania kontroli nad sytuacją, przez walkę ze stresem, a skończywszy na gloryfikacji wpajanych od najmłodszych lat nauk o rzekomo dobrych wzorcach męskości.

- Jeśli mężczyzna ma trudności z wyrażaniem swoich uczuć, to płacz partnerki może wywołać w nim niepewność, a brak umiejętności komunikacji emocjonalnej może prowadzić do agresywnych reakcji jako formy obrony. Mężczyźni, którzy mają trudności w radzeniu sobie ze stresem, mają tendencję do wybuchania agresją, gdy sami czują się zestresowani, sfrustrowani lub bezradni w danej sytuacji. W niektórych społeczeństwach mężczyźni byli uczeni, że powinni być silni, niezależni i nie okazywać emocji. Widok płaczącej partnerki może wydawać się im zagrożeniem dla ich własnej tożsamości męskiej, co może prowadzić do agresywnej reakcji - tłumaczy psycholog Paulina Gdańska.

Ekspertka zachęca kobiety do tego, by wyznaczały partnerom jasne granice dla własnego bezpieczeństwa emocjonalnego i fizycznego, a tym samym nie tolerowały agresywnej reakcji na płacz.

- Warto dążyć do zrozumienia i rozwiązania problemu. Jednak to partner, który reaguje agresją, musi podjąć kroki w kierunku poprawy zachowania. W przypadku trudności w komunikacji emocjonalnej lub radzeniu sobie ze stresem, warto skorzystać z pomocy terapeuty, który może pomóc w rozwijaniu odpowiednich umiejętności - radzi specjalistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Milos Dimic/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana