agresja

  Bulwersująca sprawa 9-letniej uczennicy pobitej przez chłopca w świetlicy szkoły w Kaliszu skłania nas do dyskusji na temat przemocy rówieśniczej. Agresja, współzawodnictwo, zazdrość, walka o pozycję w grupie, to tylko niektóre z powodów niepokojących napięć między uczniami polskich szkół. Z jakimi wyzwaniami mierzą się rodzice, a z jakimi nauczyciele? Na to i inne pytania odpowie Krzysztof Obrębski, specjalista-pedagog, kurator sądowy oraz Anna Babicka-Wirkus - Dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

  Powrót do szkoły i ponowne spotkanie z rówieśnikami dla niektórych dzieci to powód do zmartwień, bowiem na szkolnych korytarzach każdego roku uczniowie doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej. Wyzwiska, bójki i wykluczanie z grupy to tylko wierzchołek góry lodowej. Jedna z uczennic, która przyznała się do swojej orientacji homoseksualnej, usłyszała od kolegi z klasy: "takich ludzi powinno się wystrzelać".

  "Robimy mu tym jeszcze większą krzywdę".

  Świadkowie nie interweniowali, mimo że napastnicy kopali ofiarę po głowie. Jak to możliwe?

  "Zachowanie ucznia jest obrzydliwe"

  Do tragicznego wydarzenia doszło w miejscowości Łask.

  Kobieta nagrała płaszczącego chłopca oraz rozmawiającą przez telefon mamę.

  Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, komentuje rosyjskie święto państwowe.

  Młodym agresorem zajmie się sąd.

  Rafał Grabias, znany z programu "Królowe życia" emitowanego na kalane TTV, za pośrednictwem mediów społecznościowych podzielił się ze swoimi fanami przykrą wiadomością. Celebryta miał zostać dotkliwie pobity. Na tym jednak nie koniec. Napastnicy mieli również wyczyścić jego konto bankowe. Co dokładnie się wydarzyło?

  Niedwuznaczne propozycje i molestowanie. O agresji w przewozach zamawianych przez aplikację opowiedziało reporterom programu Uwaga! TVN kilka młodych kobiet. Ich relacje są wstrząsające.

  Zaburzenia osobowości typu borderline to konkretna grupa zachowań. Nie wszystkie zaburzenia osobowości oznaczają syndrom borderline, mimo że często błędnie są w ten sposób opisywane. Osobowość typu borderline to zespół charakterystycznych zaburzeń opierających się nie tylko na impulsywności i nieprzewidywalności zachowań, w dużej mierze dotyczą one również zaburzonego obrazu samego siebie.

  "Rosja to kraj niemający nic wspólnego z prawem i wolnością".

  Syndrom sztokholmski nie występuje jedynie u ofiar porwań, osób więzionych w obozach pracy, zaangażowanych w sekty. Jego ofiary są dużo bliżej. Poddawane mobbingowi w pracy, nękane przez partnerów lub rodziców, uwikłane w toksyczne "przyjacielskie" relacje. Jak rozpoznać syndrom sztokholmski i jak pomóc jego ofierze?

  Jeśli jesteśmy świadkami przemocy wobec dziecka, należy jak najszybciej podjąć działanie. Nie można pozostać głuchym i obojętnym, gdy nieletniemu dzieje się krzywda. Jak reagować, gdy wiemy, że żyje on pod jednym dachem z oprawcą? Jakie instytucje trzeba zawiadomić?

  Jak pomóc najmłodszym?

  Z raportu CBU z 2020 roku wynika, że poziom uprzedzeń wobec osób homoseksualnych wśród mieszkańców wsi i mniejszych miast jest niezmienny. Z tego powodu osoby o innej orientacji niż heteroseksualna, decydują się na wyjazd do dużych miast. W takiej sytuacji byli uczestnicy programu "Prince Charming", Mateusz Kozioł i Oliwer Kubiak. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swoich przeżyciach, a Patrycja Wonatowska o tym, skąd biorą się uprzedzenia wobec inności. 

  Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.

  Zdarza się, że ofiara usiłuje znaleźć wytłumaczenie na kąśliwe uwagi, dając mu tym samym przyzwolenie na przesuwanie granicy słownej agresji.

  W wielu miejscach na świecie surowe rodzicielstwo jest na porządku dziennym. Tymczasem, zdaniem badaczy z Uniwersytetu Stanforda, regularne podnoszenie głosu, potrząsanie czy bicie negatywnie wpływają na rozwój mózgu najmłodszych.

  81-latek uzbrojony w maczetę wtargnął na jeden z tarnobrzeskich placów zabaw. Narzędziem groził bawiącym się tam dzieciom i jednej z matek. Powodem jego zachowania miał być hałas. Mężczyzna został zatrzymany przez policję.

  Bierna agresja to typ postawy, która może objawiać się na różne sposoby. Relacje z osobami, które ją przejawiają, często są jednak toksyczne. Tacy ludzie zazwyczaj mają dwie twarze: z jednej strony wydają się nad wyraz uprzejmi, z drugiej – pod płaszczykiem niby-komplementów potrafią przemycić bardzo wiele złośliwości, a wypowiadane przez nich tezy często kłócą się z ich własnym zachowaniem.

  W miejscach publicznych coraz częściej dochodzi do ataków na tle homofobicznym. Niestety dotykają one także dzieci, w tym tych najmłodszych. Jeden z dziennikarzy Dzień Dobry TVN był świadkiem, kiedy dwóch jedenastolatków zostało napastowanych tylko za to, że mieli ze sobą tęczową torbę. Jak skończyła się ta sytuacja? Jak należy reagować, kiedy na naszych oczach dochodzi do podobnych zdarzeń?

  Dzieci, podobnie jak dorośli, mają czasem problem z radzeniem sobie ze złością. Agresja nie powinna być więc większym powodem do niepokoju. Oczywiście do czasu, bo gdy przedszkolak zaczyna wyładowywać negatywne emocje na rówieśniku, to powinno dać nam do myślenia. Jak wtedy postąpić? Kiedy rodzic powinien zaingerować? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Marię Kotowską, mamę dwóch synów w wieku 4 i 5 lat oraz psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

  Pani Elżbieta została pobita przez męża w Wielką Sobotę. Lekarzom nie udało się uratować jej życia. Z relacji córki ofiary wynika, że Henryk W. nękał kobietę od bardzo dawna, ale ta nie była w stanie w porę zakończyć tej toksycznej relacji.

  Zwierzęta, tak samo, jak ludzie mogą mieć różne usposobienie. Jedne to przylepy, które uwielbiają być głaskane, drugie już na sam widok zbliżającej ręki zaczynają warczeć. Dlaczego niektóre domowe zwierzaki są agresywne? Czy można złagodzić usposobienie psa czy kota? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Sonią Maciuszek, behawiorystką.

  15-latek z nożem w ręku w centrum Sosnowca sterroryzował innych nastolatków. Chłopak żądał od nich pieniędzy. Młody agresor został zatrzymany przez policję i trafił do schroniska dla nieletnich. Zajmie się nim sąd rodzinny.

  Siedmioletni chłopiec z Polski został w zeszłym tygodniu pobity w szkole w mieście Halifax w północnej Anglii. Jego ojciec twierdzi, że czynu dokonali uczniowie, którzy od jakiegoś czasu dokuczali mu z powodu pochodzenia.

  Agresja, przemoc i kradzieże wśród nastolatek. Do sieci coraz częściej trafiają nagrania z bójek nastoletnich dziewcząt. W opublikowanych filmach szokuje zarówno bezwzględna przemoc, jak i zachowanie świadków, którzy przechodzą obok obojętnie. Temat podjęli reporterzy Uwagi! TVN.

  We wtorkowy poranek doszło do dramatycznej w skutkach szarpaniny między psami. Według doniesień Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, dwa osobniki w typie amstaffa rozszarpały jamnika na krakowskich Plantach. Ich właściciel miał nie podjąć żadnej próby zapobiegnięcia sytuacji.