agresja

  agresja

  Syndrom sztokholmski nie występuje jedynie u ofiar porwań, osób więzionych w obozach pracy, zaangażowanych w sekty. Jego ofiary są dużo bliżej. Poddawane mobbingowi w pracy, nękane przez partnerów lub rodziców, uwikłane w toksyczne "przyjacielskie" relacje. Jak rozpoznać syndrom sztokholmski i jak pomóc jego ofierze?

  Z raportu CBU z 2020 roku wynika, że poziom uprzedzeń wobec osób homoseksualnych wśród mieszkańców wsi i mniejszych miast jest niezmienny. Z tego powodu osoby o innej orientacji niż heteroseksualna, decydują się na wyjazd do dużych miast. W takiej sytuacji byli uczestnicy programu "Prince Charming", Mateusz Kozioł i Oliwer Kubiak. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swoich przeżyciach, a Patrycja Wonatowska o tym, skąd biorą się uprzedzenia wobec inności. 

  Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.

  Bierna agresja to typ postawy, która może objawiać się na różne sposoby. Relacje z osobami, które ją przejawiają, często są jednak toksyczne. Tacy ludzie zazwyczaj mają dwie twarze: z jednej strony wydają się nad wyraz uprzejmi, z drugiej – pod płaszczykiem niby-komplementów potrafią przemycić bardzo wiele złośliwości, a wypowiadane przez nich tezy często kłócą się z ich własnym zachowaniem.

  W miejscach publicznych coraz częściej dochodzi do ataków na tle homofobicznym. Niestety dotykają one także dzieci, w tym tych najmłodszych. Jeden z dziennikarzy Dzień Dobry TVN był świadkiem, kiedy dwóch jedenastolatków zostało napastowanych tylko za to, że mieli ze sobą tęczową torbę. Jak skończyła się ta sytuacja? Jak należy reagować, kiedy na naszych oczach dochodzi do podobnych zdarzeń?

  Dzieci, podobnie jak dorośli, mają czasem problem z radzeniem sobie ze złością. Agresja nie powinna być więc większym powodem do niepokoju. Oczywiście do czasu, bo gdy przedszkolak zaczyna wyładowywać negatywne emocje na rówieśniku, to powinno dać nam do myślenia. Jak wtedy postąpić? Kiedy rodzic powinien zaingerować? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Marię Kotowską, mamę dwóch synów w wieku 4 i 5 lat oraz psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

  Agresja, przemoc i kradzieże wśród nastolatek. Do sieci coraz częściej trafiają nagrania z bójek nastoletnich dziewcząt. W opublikowanych filmach szokuje zarówno bezwzględna przemoc, jak i zachowanie świadków, którzy przechodzą obok obojętnie. Temat podjęli reporterzy Uwagi! TVN.

  Szkoła powinna być miejscem sprzyjającym skupieniu i nauce, a także bezpiecznym. Niestety, coraz częściej słyszy się o aktach przemocy uczniów wobec siebie. Według badań, co trzeci polski uczeń doznał przemocy fizycznej lub psychicznej w szkole i boi się do niej chodzić. 5 listopada wystartowała akcja "Bądź kumplem nie dokuczaj", która zwraca uwagę na relacje z uczniami i ma przeciwdziałać przemocy. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Żysko-Pałubę, Agnieszkę Stefaniuk, mamę siedmiorga dzieci oraz Jakuba Dymowskiego, który jest nauczycielem i tatą.

  O przybierającym na sile problemie hejtu wśród dzieci i młodzieży, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Maciejem Frasunkiewiczem - psychologiem dzieci i młodzieży i Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: "Niestety ten problem pojawia się coraz wcześniej, u coraz młodszych dzieci, bo coraz młodsze dzieci mają dostęp do internetu. Coraz młodsze dzieci korzystają z serwisów społecznościowych. Tam zaczyna być dla nich ważna pozycja w tej grupie (...) tam hejt jest formą walki o tę pozycję".

  Skąd się bierze agresja u psa i jak sobie z nią radzić? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dawidem Zawadzkim, instruktorem szkolenia psów i aktorem. Jak komunikować się z psem? I jakie błędy najczęściej popełniamy?

  Są dowody na to, że osoby, których mózgi są zainfekowane pasożytem Toxoplasma gondii doświadczają nieproporcjonalnych napadów gniewu i częściej powodują wypadki samochodowe. Za co jeszcze odpowiadają pasożyty gnieżdżące się w mózgu człowieka? Jakich zasad przestrzegać, aby się nimi nie zarazić? Reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger rozmawiał o tym z dziennikarką naukową Kathleen McAuliffe.

  Kilka miesięcy temu 19-letni Dominik K. pchnął nożem partnera matki, a ją samą poważnie ranił nożem w brzuch. Następnie wykonał telefon: "Babciu, pozabijałem ich". Sam też wezwał policję. Babcia Dominika chce uniewinnienia swojego wnuka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Zbigniewa Nęckiego, psychologa społecznego. Okazało się, że chłopak był w domu ofiarą przemocy. Jego własna matka okradała go, by zdobyć pieniądze na alkohol. Czy agresja ze strony najbliższych osób może być wyjaśnieniem zachowania nastolatka?

  Wczoraj w kilku miastach Polski taksówkarze protestowali przeciwko nielegalnym - jak twierdzą - przewoźnikom. Jechali więc kolumnami, w wolnym tempie, blokując ruch na drogach. Protest sparaliżował Warszawę, a jego forma wywołała sporo emocji. Doszło nawet do rękoczynów. Co o tej formie protestu sądzili goście Dzień Dobry TVN psycholog transportu prof. Adam Tarnowski i Łowca radarów Emil Rau? W jaki inny sposób taksówkarze powinni zachęcać do korzystania ze swoich usług? Dlaczego kierowcy bywają agresywni na drogach?

  Kilka dni temu opinię publiczną poruszył film ukazujący nastolatki brutalnie bijące koleżankę ze szkoły. Czy jest to objaw wzrastającej agresji wśród polskiej młodzieży? Dlaczego osoby stojące z boku nie zareagowały tylko nagrywały to zdarzenie? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Agnieszką Taper i psychologiem Elżbietą Szadurą-Urbańską. Czy internet poprzez popularność jaką zdobywają tego typu nagrania, w pewien sposób zachęca do podobnych zachowań?

  Grupa gimnazjalistek z Gdańska kilka dni temu brutalnie pobiła swoją koleżankę. Sąd Rodzinny zadecydował, że sprawczynie pobicia trafią do zamkniętego młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Jak wygląda taki ośrodek? O tym, jak resocjalizować agresywną młodzież rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Romualdem Sadowskim, dyrektorem żeńskiego Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Warszawie-Falenicy.

  W sieci pełno jest filmików z kamer samochodowych, na których widać akty niepohamowanej agresji wśród kierowców. Skąd w niektórych takie pokłady agresji za kółkiem? Dlaczego za kółkiem puszczają nam nerwy? Jak reagować na agresywnego kierowcę? W Dzień Dobry TVN socjolog dr Tomasz Sobieraski zdradził, że agresją na drodze rządzą podobne mechanizmy jak agresją w Internecie.

  Z europejskich badań wynika, że młode dziewczęta są coraz bardziej agresywne i brutalne. Czy polskie statystyki to potwierdzają? Jakie są powody agresywnych zachowań dziewcząt? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym ze zwyciężczynią pierwszej edycji Projektu Lady Patrycją Wieją, wiceprezesem fundacji "Po Drugie" Ireneuszem Stawińskim i Rzecznikiem Prasowym Komendy Głównej Policji insp. Mariuszem Ciarką.

  Osoby, które zachowują się irracjonalnie i agresywnie mogą być pod wpływem dopalaczy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa i pedagoga społecznego prof. Mariusza Jędrzejko, by zapytać, jak poznać, czy ktoś jest na dopalaczach i, jak się zachowywać przy osobach, które je zażyły.

  Muzycy i osoby z show-biznesu są trzykrotnie bardziej od innych narażeni na depresję oraz napady gniewu. Tak wynika z badań Help Musicians UK i naukowców z University of Westminster. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Marię Rotkiel, wokalistkę Urszulę Kasprzak i dziennikarkę show-biznesową Barbarę Pasek.