Czym jest mobbing w białych rękawiczkach? "Stałam się sprzątaczką w sekretariacie"

Czym jest współczesny mobbing?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmienia się definicja mobbingu - napisy
Zmienia się definicja mobbingu - napisy
Nowe przepisy – koniec bezkarności mobberów?
Nowe przepisy – koniec bezkarności mobberów?
Mobbing, czyli zastraszanie lub uporczywe nękanie pracownika, ma wiele twarzy. Jak sobie z nim radzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały ekspertka HR i doradczyni zawodowa Kasia Matyjewicz, która do naszego studia przyjechała z córką Martą oraz Lidia Krawczyk, która doświadczyła mobbingu w pracy i wygrała w sądzie.

Czym jest współczesny mobbing?

Lidla Krawczyk szybko zauważyła, że atmosfera w firmie jest niewłaściwa. Publiczne obrażanie, degradacja czy zniechęcanie do pracy - to tylko kilka przykładów nękania, jakiego doświadczyła.

- My pracownicy, byliśmy osobami niechcianymi. [...] Metody były naprawdę różne. Ja wcześniej przeżyłam ucieczkę z przemocowego związku, wiedziałam więc, czym jest cykl przemocy i jak wchodzi się w rolę ofiary. [...] Z osoby, która najdłużej pracowała, z największym doświadczeniem, stałam się sprzątaczką w sekretariacie - tłumczaczyła gościni programu.

Lidia Krawczyk po zebraniu dowodów i otrzymaniu wypowiedzenia z pracy postanowiła pójść z tą sprawą do sądu.

- Wiedziałam, że wygram. [...] Choć dwóch prawników mówiło, że sprawa jest niewygrywana, że nie mam szans - przyznała kobieta.

Jak poradzić sobie z mobbingiem?

Współczesny mobbing ma za zadanie nakłonić pracownika do odejścia, a przejawia się on długotrwałym, systemowym nękaniem, zastraszaniem, ośmieszaniem lub izolowaniem. Ekspertka HR i doradczyni zawodowa Kasia Matyjewicz podkreśliła, że mobbing może nie być agresją słowną wypowiedzianą wprost, a pośrednim, ciągłym poniżaniem pracownika.

- Zawsze będzie ktoś podły, zawistny, z kompleksami. Jak to zatrzymać? Siłą zespołu, siłą świadków. Jeżeli widzimy nie fair zachowanie, to ośmielmy się i powiedzmy: "Nie mówmy do siebie w ten sposób". [...] Jeżeli my będziemy dobrym przykładem, to reszta zespołu nas poprze - stwierdziła Kasia Matyjewicz.

Ekspertka zapytana o to, jak powinniśmy się zachować, gdy jesteśmy prześladowani przez pracodawcę, odpowiedziała, że w zdecydowany sposób należy zaznaczyć, że nie życzymy sobie takiego zachowania. Sytuację warto omówić z zaufaną osobą z pracy, by sprawdzić, czy faktycznie jesteśmy niesprawiedliwie traktowani. Ostatecznie sprawę można zgłosić do działu HR.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości