Sprawdź, co zrobić, jeśli czujesz się ofiarą dyskryminacji w swojej pracy lub innym miejscu.
"Dobrze wiesz, że nikt cię nie zatrudni".
Sprawdź, jakie zachowania powinny Cię zaalarmować.
Poniżanie, a także obraźliwe komentarze znacząco wpływają na naszą pewności siebie. - Ważne jest, aby wiedzieć, jak odpowiedzieć osobie, która nas obraża - stwierdziła dr Marta A. Cooper, która wraz z innymi psychologami postanowiła wesprzeć poniżane osoby. Eksperci przygotowali kilka zwrotów, które mogą okazać się pomocne w takiej sytuacji.
- Panowało ciągłe przerażenie. Padły słowa "głupie studenty", "idiotko" - opowiadają studentki, które złożyły oficjalną skargę na jedną z wykładowczyń. Po blisko rocznym postępowaniu wyjaśniającym, mają wrażenie, że ich sprawę zbagatelizowano. Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Mobbing w pracy zdarza się częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Szacuje się, że aż 46 proc. polskich pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych doświadczyło mobbingu w miejscu pracy. Przy tym ponad połowa padła ofiarą przemocy słownej, a 14 proc. - przemocy fizycznej. O tym problemie jest także coraz głośniej w kontekście uczelni wyższych. Jak na niego reagować?
Mobbing ma wiele twarzy i wbrew pozorom nie tak łatwo przyznać się przed sobą i innymi, że jest się ofiarą przemocy w pracy. W 10. odcinku "Miasta Kobiet" gościnie Elżbieta Niezgódka, adwokatka zajmująca się od lat ochroną praw kobiet w pracy, a także Joanna Koczaj-Dyrdę, która mobbingu doświadczyła na własnej skórze, opowiedzą o różnych obliczach nękania.
W najnowszym odcinku "Miasta Kobiet" Marzena Rogalska, Aleksandra Kwaśniewska i Ane Pižl poruszą trzy ważne i wartościowe tematy: strata dziecka, mobbing i operacje plastyczne. Kogo będą gościć?
Karolina Korwin Piotrowska po 18 latach ponownie zasiadła na słynnych kanapach Kuby Wojewódzkiego. Czego dotyczył wywiad?
Co trzeci manager przyznał się do stresu związanego z wykonywaniem obowiązków służbowych podczas pierwszej fali pandemii. Prawie 2/3 czuło większą odpowiedzialność za swój zespół. Jak radzić sobie ze zestresowanym szefem? Co robić, by będąc przełożonym, nie przelewać własnych frustracji na podwładnych? O to zapytaliśmy psycholog Katarzynę Kucewicz.
Aleksandra Domańska opowiedziała o traumatycznych wspomnieniach ze szkoły teatralnej. Aktorka odniosła się również do sytuacji kobiet i zdradziła, gdzie - jej zdaniem - tkwi główny problem związany z ich pozycją w społeczeństwie.
Ewa Kasprzyk wzbudziła spore kontrowersje swoim najnowszym wpisem. Gwiazda pokazała zdjęcie sprzed laty z planu "Kogla-mogla". Fotografia ukazuje, jak leży na łóżku z reżyserem filmu, Romanem Załuskim. Aktorka zastanawia się, gdzie dzisiaj jest granica mobbingu, a gdzie była kiedyś.
Doświadczenia związane z zastraszaniem, prześladowaniem, agresją lub innymi nieprawidłowościami na terenie Szkoły Filmowej w Łodzi - opisy tych sytuacji można wysłać mailem. Uczelnia uruchomiła w tym celu specjalną skrzynkę zaufania. To efekt oskarżeń o nadużycia i przemoc stosowaną przez wykładowców wobec studentów, które upubliczniła absolwentka szkoły Anna Paliga.
Joanna Koroniewska otworzyła się przed fanami i opowiedziała o śmierci swojej ukochanej mamy. Napisała przy tym o jednej ze swoich profesorek z uczelni, która nie chciała dać jej dnia wolnego, aby mogła spędzić ostatnie chwile z umierającą rodzicielką.
Po tym, jak w sieci pojawiło się oświadczenie Anny Paligi, która wyjawiła, do jakich nieprawidłowości dochodzi w szkołach filmowych, głos w tej sprawie zabrał Dawid Ogrodnik.
Większość stanowisk w służbach mundurowych zajmują mężczyźni. Jednak coraz częściej ich szeregi zasilane są przez kobiety, które, jak się okazuje, bywają źle traktowane. Borykają się ze skostniałą mentalnością i brakiem solidarności. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Katarzyna Kozłowska, która służyła aż przez 20 lat. Teraz założyła Fundację #SayStop, by pomagać innym kobietom.
Studenci w szkołach teatralnych przechodzą falę porównywalną z najgorszymi wzorami z wojska. Czym jest "fuksówka"? To znęcanie się przez starszych kolegów, manipulacje i upokorzenia. Warszawska i krakowska PWST powiedziały stanowcze "stop" tego typu zachowaniom. O walce z tym złoworogim procederem porozmawialiśmy z psycholog, Katarzyną Kucewicz i aktorem, Michałem Czarneckim.
Mobbing w pracy zdarza się częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Dane z 2019 roku pochodzące z raportu "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019. Mobbing, depresja, stres w miejscu pracy" przedstawiają, że aż 46 proc. polskich pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych doświadczyło mobbingu w miejscu pracy. Przy tym ponad połowa padła ofiarą przemocy słownej, a 14 proc. - przemocy fizycznej.
Mobbing to długotrwałe, uporczywe zastraszanie i poniżanie pracownika. Osoba mobbowana czuje się przede wszystkim zastraszona i bezużyteczna. Niestety zaledwie znikoma ilość spraw sądowych kończy się po myśli poniżanego pracownika. Komu zgłaszać mobbing w firmie? Dlaczego tak trudno jest zebrać ofierze dowody? Czy nagranie pracodawcy jest dopuszczalne w polskim prawie? Co można zyskać wygrywając proces z mobbującym pracodawcą? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr. Maję Herman i radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego.
Pomimo, że w szeregach wojska pojawia się coraz więcej kobiet, jest to ciągle bardzo męski świat. Zdarza się, że słaba płeć jest dominowana przez swoich kolegów. I to w tym najgorszym znaczeniu tego słowa. Czy prawo i procedury chronią żołnierki przed ich współtowarzyszami broni? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwię Spurek.
Szacuje się, że na świecie jest od 30-50 milionów niewolników. Wśród nich może być nawet do 200 tysięcy Polaków. O współczesnym niewolnictwie, o metodach walki z tym procederem oraz o tym, jak bronić się przed oprawcami i gdzie szukać pomocy rozmawialiśmy z Tomaszem Safjańskim, byłym szefem Krajowej Jednostki Europolu i Jakubem Stachowiakiem, dziennikarzem „Superwizjer TVN”.
Wiele osób, po zdobyciu władzy, zmienia się nie do poznania i to często na gorsze. O to, dlaczego tak się dzieje oraz jaka jest różnica w tym względzie między kobietami i mężczyznami zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: ekspertkę ds. zachowań społecznych kobiet Katarzynę Pawlikowską i psychologa biznesu Jacka Santorskiego.
Mobbing dotyka coraz większą grupę ludzi. Jakimi cechami charakteryzują się mobberzy i ich ofiary? Jak się bronić przed mobbingiem? Jak należy się przygotować, jeśli zdecydujemy się wnieść pozew o mobbing? Zapytaliśmy o to psycholog Monikę Klonowską i adwokata Waldemara Gujskiego, których zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.
Papierosy, alkohol, narkotyki, cyberprzemoc... Z raportu o bezpieczeństwie w szkołach (stworzonego na podstawie informacji zgromadzonych przez urzędników w Katowicach) wynika, że "Tylko co czwarta podstawówka i jedno spośród 26 gimnazjów są wolne od patologii". O tym, jaką skalę mają niebezpieczne zjawiska w polskich szkołach, i jak należy odbierać wspomniany raport, rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Wójcik, psychologiem społecznym i dr. hab. Krzysztofem Biedrzyckim, ekspertem Instytutu Badań Edukacyjnych.