Stosunek mężczyzn do kobiet w służbach mundurowych. "Nie tylko nam nie ufają, ale nas przede wszystkim nie szanują"

Służby mundurowe bez tajemnic
Większość stanowisk w służbach mundurowych zajmują mężczyźni. Jednak coraz częściej ich szeregi zasilane są przez kobiety, które, jak się okazuje, bywają źle traktowane. Borykają się ze skostniałą mentalnością i brakiem solidarności. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Katarzyna Kozłowska, która służyła aż przez 20 lat. Teraz założyła Fundację #SayStop, by pomagać innym kobietom.

Traktowanie kobiet w służbach mundurowych

Katarzyna Kozłowska w przeciągu swojej kariery była operatorką GROM-u oraz policjantką. Potrafi obsłużyć każdy rodzaj broni, desantować się ze śmigłowca na linie, a nawet skonstruować bombę. Przez 20 lat służyła w służbach mundurowych. Niejednokrotnie spotykała się z niechęcią ze strony współpracowników.

- Jest procent ludzi, którzy zachowują się w ten sposób - nie tylko nam nie ufają, ale nas przede wszystkim nie szanują i zachowują się wrogo. (...) Ja uważam, że armia powinna walczyć z wrogami, policja z przestępcami, a nie w szeregach własnych z kobietami tylko z uwagi na płeć - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Kozłowska.

W trakcie swojej kariery zaobserwowała, że kobiety są niedoreprezentowane, mają utrudnioną ścieżkę rozwoju i awansu. Zdarza się także, że są traktowane przedmiotowo i wykorzystywane. Wiele z nich jednak nie zgłasza tego przełożonym. Zdają sobie sprawę, że będą przegrane.

- Nie zgłaszają, ponieważ zwykle kończy się to dla nich niedobrze - skazane są na ostracyzm i na cały szereg takich dokuczliwych odwetowych zachowań. (...) Zwykle uważamy, że poradzimy sobie same. Potem, na jakimś etapie - bardzo często zbyt dalekim - okazuje się, że nie i uważamy, że już chyba jest za późno . A nie ma też takiej chęci rozwiązywania sprawy na naszą korzyść, bo jak pojawia się problem to lepiej ten problem usunąć - dodała operatorka GROM-u.

Fundacja #SayStop

W czasie swojej pracy zawodowej Katarzyna Kozłowska zdążyła się przyjrzeć środowisku służb mundurowych, poznać je od podszewki i zadecydować o chęci zmiany. Dlatego założyła Fundację #SayStop.

- Fundacja ma przeciwdziałać mobbingowi, molestowaniu seksualnemu i nierównemu traktowaniu kobiet w służbach mundurowych . (...) Zależy nam na wyodrębnieniu takiego organu, który będzie się tym zajmował i gwarantował prawidłowy tok rozwiązywania zgłaszanych przypadków - powiedziała była policjantka.

Choć operatorka GROM-u często spotyka się ze stwierdzeniem, że działania jej fundacji to nic innego jak odwet, to się z nim nie zgadza - według niej to szukanie sprawiedliwości.

- Nagle okazało się, że z tych kilku zgłoszeń, o których mówiła armia - że na przestrzeni 15 lat były tylko zaledwie 2 zgłoszenia - zrobiło się ich kilkadziesiąt w ciągu jednego dnia. Teraz mamy co najmniej jedno zgłoszenie dziennie. (...) Zaczyna nam brakować mocy przerobowych - wyznała Katarzyna Kozłowska.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Psychologiczna gra w "The Traitors. Zdrajcy". Kiedy premiera nowego show?

Psychologiczna gra w "The Traitors. Zdrajcy". Kiedy premiera nowego show?

Jaki będzie początek marca? Czy w pierwszy weekend dopisze nam pogoda?

Jaki będzie początek marca? Czy w pierwszy weekend dopisze nam pogoda?

Horoskop dzienny na czwartek, 29 lutego 2024 r. Lew, Panna, Waga, Skorpion

Horoskop dzienny na czwartek, 29 lutego 2024 r. Lew, Panna, Waga, Skorpion

Rozpoczął się sezon na wiosenne alergie. Jak rozróżnić je od infekcji?

Rozpoczął się sezon na wiosenne alergie. Jak rozróżnić je od infekcji?

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Skyrnik, czyli przepis na wysokobiałkowy fit sernik ze skyru

Skyrnik, czyli przepis na wysokobiałkowy fit sernik ze skyru

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Przed nami niebezpieczne zjawiska pogodowe. IMGW wydaje podwójne alerty

Przed nami niebezpieczne zjawiska pogodowe. IMGW wydaje podwójne alerty