Większość stanowisk w służbach mundurowych zajmują mężczyźni. Jednak coraz częściej ich szeregi zasilane są przez kobiety, które, jak się okazuje, bywają źle traktowane. Borykają się ze skostniałą mentalnością i brakiem solidarności. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Katarzyna Kozłowska, która służyła aż przez 20 lat. Teraz założyła Fundację #SayStop, by pomagać innym kobietom.
Traktowanie kobiet w służbach mundurowych
Katarzyna Kozłowska w przeciągu swojej kariery była operatorką GROM-u oraz policjantką. Potrafi obsłużyć każdy rodzaj broni, desantować się ze śmigłowca na linie, a nawet skonstruować bombę. Przez 20 lat służyła w służbach mundurowych. Niejednokrotnie spotykała się z niechęcią ze strony współpracowników.
- Jest procent ludzi, którzy zachowują się w ten sposób - nie tylko nam nie ufają, ale nas przede wszystkim nie szanują i zachowują się wrogo. (...) Ja uważam, że armia powinna walczyć z wrogami, policja z przestępcami, a nie w szeregach własnych z kobietami tylko z uwagi na płeć - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Kozłowska.
W trakcie swojej kariery zaobserwowała, że kobiety są niedoreprezentowane, mają utrudnioną ścieżkę rozwoju i awansu. Zdarza się także, że są traktowane przedmiotowo i wykorzystywane. Wiele z nich jednak nie zgłasza tego przełożonym. Zdają sobie sprawę, że będą przegrane.
- Nie zgłaszają, ponieważ zwykle kończy się to dla nich niedobrze - skazane są na ostracyzm i na cały szereg takich dokuczliwych odwetowych zachowań. (...) Zwykle uważamy, że poradzimy sobie same. Potem, na jakimś etapie - bardzo często zbyt dalekim - okazuje się, że nie i uważamy, że już chyba jest za późno . A nie ma też takiej chęci rozwiązywania sprawy na naszą korzyść, bo jak pojawia się problem to lepiej ten problem usunąć - dodała operatorka GROM-u.
Fundacja #SayStop
W czasie swojej pracy zawodowej Katarzyna Kozłowska zdążyła się przyjrzeć środowisku służb mundurowych, poznać je od podszewki i zadecydować o chęci zmiany. Dlatego założyła Fundację #SayStop.
- Fundacja ma przeciwdziałać mobbingowi, molestowaniu seksualnemu i nierównemu traktowaniu kobiet w służbach mundurowych . (...) Zależy nam na wyodrębnieniu takiego organu, który będzie się tym zajmował i gwarantował prawidłowy tok rozwiązywania zgłaszanych przypadków - powiedziała była policjantka.
Choć operatorka GROM-u często spotyka się ze stwierdzeniem, że działania jej fundacji to nic innego jak odwet, to się z nim nie zgadza - według niej to szukanie sprawiedliwości.
- Nagle okazało się, że z tych kilku zgłoszeń, o których mówiła armia - że na przestrzeni 15 lat były tylko zaledwie 2 zgłoszenia - zrobiło się ich kilkadziesiąt w ciągu jednego dnia. Teraz mamy co najmniej jedno zgłoszenie dziennie. (...) Zaczyna nam brakować mocy przerobowych - wyznała Katarzyna Kozłowska.
Zobacz też:
- Justin Timberlake skończył 40 lat. Jak stał się jednym z najpopularniejszych wokalistów na świecie?
- Wyjątkowa polska architektka. "Ona chce zostać najbardziej znaną projektantką wnętrz na świecie"
- Wesele w ogrodzie w stylu Chanel, czyli niezwykła kolekcja haute couture na sezon wiosna-lato 2021
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba