Psychopatę możemy spotkać na ulicy, w pracy czy na randce. Co jednak w sytuacji, gdy jest on naszym szefem? Na początku jest czarujący, jednak bardzo szybko zaczyna manipulować otoczeniem. Ta charyzma połączona z inteligencją może zagwarantować sukces, a często co najmniej kierownicze stanowisko. Dlaczego tak doskonale widzimy psychopatę w pozycji lidera? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy na ten temat z Żanetą Gotowalską-Wróblewską, dziennikarką, autorką książki pt. "Jak się nie dać psychopacie?" oraz Piotrem Gałeckim, psychiatrą, Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Psychiatrii.
Mobbing ma wiele twarzy i wbrew pozorom nie tak łatwo przyznać się przed sobą i innymi, że jest się ofiarą przemocy w pracy. W 10. odcinku "Miasta Kobiet" gościnie Elżbieta Niezgódka, adwokatka zajmująca się od lat ochroną praw kobiet w pracy, a także Joanna Koczaj-Dyrdę, która mobbingu doświadczyła na własnej skórze, opowiedzą o różnych obliczach nękania.
Dorota Wellman w pracy spotyka się z wieloma kobietami, które mogą być inspiracją dla innych. Pokazuje je także w swoim programie, na antenie TVN Style. W rozmowie z reporterką dziendobry.tvn.pl, Karoliną Kalatzi, opowiedziała o tym, jak kobiety powinny wspierać się wzajemnie.
Syndrom sztokholmski nie występuje jedynie u ofiar porwań, osób więzionych w obozach pracy, zaangażowanych w sekty. Jego ofiary są dużo bliżej. Poddawane mobbingowi w pracy, nękane przez partnerów lub rodziców, uwikłane w toksyczne "przyjacielskie" relacje. Jak rozpoznać syndrom sztokholmski i jak pomóc jego ofierze?
Większość stanowisk w służbach mundurowych zajmują mężczyźni. Jednak coraz częściej ich szeregi zasilane są przez kobiety, które, jak się okazuje, bywają źle traktowane. Borykają się ze skostniałą mentalnością i brakiem solidarności. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Katarzyna Kozłowska, która służyła aż przez 20 lat. Teraz założyła Fundację #SayStop, by pomagać innym kobietom.
Mobbing w pracy zdarza się częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Dane z 2019 roku pochodzące z raportu "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019. Mobbing, depresja, stres w miejscu pracy" przedstawiają, że aż 46 proc. polskich pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych doświadczyło mobbingu w miejscu pracy. Przy tym ponad połowa padła ofiarą przemocy słownej, a 14 proc. - przemocy fizycznej.
Mobbing to długotrwałe, uporczywe zastraszanie i poniżanie pracownika. Osoba mobbowana czuje się przede wszystkim zastraszona i bezużyteczna. Niestety zaledwie znikoma ilość spraw sądowych kończy się po myśli poniżanego pracownika. Komu zgłaszać mobbing w firmie? Dlaczego tak trudno jest zebrać ofierze dowody? Czy nagranie pracodawcy jest dopuszczalne w polskim prawie? Co można zyskać wygrywając proces z mobbującym pracodawcą? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr. Maję Herman i radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego.