Wiele osób robi to z uśmiechem na ustach, a nie wie, że to jest mobbing

Kiedy można mówić o mobbingu?
Kiedy można mówić o mobbingu?
Źródło: Ivanko_Brnjakovic/Getty Images

Mobbing to termin znany od lat. Mimo to rozpoznanie zachowań, które pod niego podchodzą nie zawsze jest takie proste. Czym jest mobbing? Gdzie szukać pomocy, jeśli czujemy, że ktoś bardzo mocno przekracza nasze granice? O tym w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB. 

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Lidia Krawczyk
Nowe przepisy – koniec bezkarności mobberów?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to jest mobbing?

Zgodnie z definicją Międzynarodowej Organizacji Pracy mobbing "to obraźliwe i mściwe zachowanie, wyrażające się poprzez okrutne, złośliwe i upokarzające usiłowania zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników, którzy stają się przedmiotem psychicznego dręczenia".

Dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB podkreśla, że mobbing to forma przemocy psychicznej lub fizycznej. - Do zachowań, które kwalifikuje się jako mobbing należą: lekceważenie pracownika, molestowanie seksualne, obrażanie, poniżanie, grożenie, wyzywanie, ośmieszanie, eliminowanie z zespołu, obmawianie, plotkowanie, nękanie w pracy, ograniczenie możliwości wysławiania się (np. nagminne przerywanie, niepytanie o zdanie), nieuzasadnione krytykowanie, przydzielanie nierealistycznie trudnych zadań, wydawanie absurdalnych poleceń - wyliczał specjalista.

Mobbing - ile jest jego rodzajów?

Warto dodać, że wyróżnia się trzy rodzaje mobbingu - pionowy, poziomy oraz pochyły. Pierwszy z nich ma miejsce wtedy, gdy to pracownicy dręczą przełożonego. Drugi - poziomy - to sytuacja, gdy pracownicy znęcają się nad kolegą czy koleżanką z pracy. O trzecim - pochyłym - mówi się wtedy, gdy to przełożony zachowuje się nieodpowiednio i przekracza swoje uprawnienia w stosunku do podwładnego.

Innym rodzajem znęcania się nad podwładnym czy przełożonym jest tzw. mobbing w białych rękawiczkach. - Sprawca nie krzyczy, nie poniża, ale wbija szpilki, które mogą być niezauważalne gołym okiem. Na przykład szkodzi pracownikowi, plotkuje na jego temat z uśmiechem na ustach, insynuuje, często nie pozostawiając po sobie żadnych śladów - tłumaczył nasz rozmówca.

Trzeba mieć świadomość, że merytoryczna krytyka, tego, jak ktoś wykonuje swoje zadania nie jest mobbingiem. - Mieści się to w prawie do oceny realizowanych zadań - podkreślił dr Mateusz Grzesiak.

Mobbing. Gdzie szukać pomocy?

Przede wszystkim osoba, która doświadcza mobbingu nie powinna być bierna. Bardzo ważne jest, aby zebrała dowody na to, że ktoś dopuszcza się wobec niej niewłaściwych zachowań. Jeśli ma taką możliwość, dobrze, aby porozumiała się z prawnikiem. - Ofiara mobbingu powinna przedstawić sprawę pracodawcy, a w przypadku braku odzewu i działań z jego strony – do Państwowej Inspekcji Pracy lub sądu pracy - dodał psycholog.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości