Nie wiesz jak zareagować, gdy ktoś cię poniża? Psycholog podaje kilka pomocnych zwrotów

Nie wiesz jak zareagować, gdy ktoś cię poniża? Psycholog podaje kilka pomocnych zwrotów
Źródło: Uwaga! TVN
Uwaga! TVN: "Obrażała i upokarzała". Studenci oskarżają jedną z wykładowczyń o mobbing
Uwaga! TVN: "Obrażała i upokarzała". Studenci oskarżają jedną z wykładowczyń o mobbing
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy
Poniżanie, a także obraźliwe komentarze znacząco wpływają na naszą pewności siebie. - Ważne jest, aby wiedzieć, jak odpowiedzieć osobie, która nas obraża - stwierdziła dr Marta A. Cooper, która wraz z innymi psychologami postanowiła wesprzeć poniżane osoby. Eksperci przygotowali kilka zwrotów, które mogą okazać się pomocne w takiej sytuacji.

Jak odpowiadać na obraźliwe komentarze?

Dr Cooper jako pierwszy, przydatny zwrot wskazuje: "Mam kilka dodatkowych przemyśleń". Te słowa mogą pomóc w rozmowie z osobą o innych poglądach. - A to sformułowanie nie jest konfrontacyjne, ale jest bezpośrednie (...). Ma na celu uzupełnienie rozmowy bez bezpośredniego rzucania wyzwania drugiej osobie - stwierdziła psycholożka.

Kolejną pomocną techniką jest zauważenie, że rozmowa przebiega na poziomie dziecięcej kłótni. Doktor Brittany McGeehan, licencjonowana psycholog z Teksasu uważa, że jest to odrobinę bezczelne, jednak sformułowanie "Chciałbym zacząć od nowa, jeśli jesteś gotowy komunikować się jak dorosły" może okazać się być bardzo pomocne. Ekspertka podkreśla jednak, że słowa te należy kierować tylko do konkretnych osób. - Musisz wiedzieć, że ta osoba cię usłyszy - dodała.

"Zauważyłem, że wyglądasz teraz na naprawdę zirytowanego… Zastanawiam się, czy wszystko w porządku?" To kolejny zwrot, który można wykorzystać przy nieprzyjemnej sytuacji. Według dr Prestona słowa te emanują wdziękiem oraz siłą. - Przewracasz także uwagę z siebie na nich i uświadamiasz im, że ich oceniasz, a nikt tego nie lubi - zaznaczył.

Kolejnymi pomocnym zwrotami są: "Chciałbym z szacunkiem prosić, żebyś nie zwracał się do mnie w ten sposób..." - według dr Cohena jest to zdanie bardzo dyplomatyczne, a zarazem bezpieczne; "Pozwól, że ci przerwę…" - to według ekspertów często jedyny sposób, żeby druga osoba zatrzymała się w potoku obraźliwych słów" i "Nie pozwalam, żeby ludzie tak do mnie mówili" - doktor Preston twierdzi, że to sformułowanie to doskonały sposób na wyznaczenie granic.

Mobbing w pracy - jak reagować?

Część osób z obraźliwymi komentarzami regularnie mierzy się w pracy. Szacuje się, że aż 46 proc. polskich pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych doświadczyło mobbingu. Przy tym ponad połowa padła ofiarą przemocy słownej, a 14 proc. - przemocy fizycznej.

Katarzyna Kucewicz, psycholożka podkreśliła, że najważniejsze jest postawienie granic. - W sposób asertywny musimy zakomunikować, że dane zachowanie, słowa lub gesty są dla nas obraźliwe, upokarzające i nieakceptowalne - powiedziała w lutym w programie Dzień Dobry TVN.

- Takie słowa powinny być wypowiedziane stanowczym, pewnym głosem, nie jak prośba, a bardziej jak ostrzeżenie - dodała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości