smutek

  Pracownicy wspominają ją jako osobę ciepłą, mądrą i niezwykle kompetentną.

  Smutek to jedna z podstawowych emocji, jakie możemy odczuwać. Dlaczego więc tak często nie dajemy sobie na niego przyzwolenia? Każda emocja jest ważna, a tłumiony smutek może się kumulować w ciele latami i finalnie zaowocować chorobą fizyczna lub depresją. Eksperci apelują: pozwólmy sobie na smutne dni… 

  W psychologii słowo deprywacja oznacza brak zaspokojenia potrzeb, najczęściej psychologicznych. Zwykle ma źródło we wczesnym dzieciństwie. Niekiedy może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jakich?

  "Domową atmosferę poczułam dopiero, kiedy leżałam na szpitalnym łóżku".

  "Nikt nie reagował".

  Pesymista zawsze uważa, że szklanka jest do połowy pusta. Ta znana metafora bardzo dobrze oddaje podejście osoby o takim sposobie myślenia. Charakteryzuje się ono swego rodzaju czarnowidztwem i dostrzeganiem wad życia. Kim jest pesymista i skąd bierze się jego negatywna postawa?

  Depresja poporodowa to zespół zaburzeń psychicznych dotyczących nastroju kobiet po urodzeniu dziecka. Choroba może mieć różny przebieg i towarzyszyć jej mogą różne objawy, pozornie niecharakterystyczne dla zaburzeń depresyjnych. Na pytanie, jak długo trwa depresja poporodowa i jak pomóc młodej mamie, nie ma jednej odpowiedzi. Jedno jest pewne – zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.

  Smutek to jedna z podstawowych emocji, której towarzyszą także inne uczucia, takie jak żal, ból i lęk. Większość ludzi chce przed nimi uciec. Psychologowie oraz lekarze łączą smutek z napadami obniżonego samopoczucia oraz depresją.

  Rozczarowanie jest czymś, co przeżył chyba każdy człowiek. Oczywiście, nie każde rozczarowanie jest takie samo – o niektórych zapominamy bardzo szybko, inne są w nas przez wiele lat i wciąż czujemy ich ciężar. Rozczarowania mogą być bolesne, ale są również pozytywne rozczarowania. Rozczarowanie bardzo trudno zdefiniować, ponieważ to, co dla jednego jest rozczarowaniem, dla innego jest wyzwaniem lub niepowodzeniem.

  Apatia to problem psychologiczny występujący u osób w różnym wieku. To rodzaj stanu emocjonalnego, w którym rzadko odczuwa się pozytywny nastrój. Apatia wiąże się z rezygnacją i utratą chęci do życia. Jak ją leczyć?

  Katarzyna Zielińska opublikowała w sieci wzruszający post. W dniu urodzin aktorka przyznała, że zabrakło jej głosu mamy, która każdego roku dzwoniła do niej z życzeniami. "Wbrew wszystkiemu życzę sobie uśmiechu każdego dnia" – napisała gwiazda.

  Śmierć bliskiej osoby to ból, smutek i cierpienie. Mimo że każdy kiedyś będzie musiał się zmierzyć z takim emocjami, to poradzenie sobie z nimi nie jest proste. W przejściu przez żałobę i zaakceptowaniu faktu, że ktoś bardzo dla nas ważny już nie wróci, może pomóc towarzyszka żałoby. Kim jest ta osoba? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z Anją Franczak, która jest jedną z nich.

  Jesienna depresja może być równie poważna jak depresja, która nie jest związana z określoną porą roku. Niesłusznie często depresję sezonową lekceważy się jako mniej poważną, natomiast może ona prowadzić do równie negatywnych skutków, jak inne zaburzenia nastroju.

  Co daje nam spleen? Terapeuta Robert Rutkowski twierdzi, że jest to moment na refleksję nad życiem. Dlaczego w dzisiejszym świecie nie mamy społecznego przyzwolenia na to żeby się smucić? W którym momencie chandra powinna nas zaniepokoić? Co o smutku mówił Tomasz z Akwinu? W Dzień Dobry TVN wszystko o terapeutycznym działaniu łez.

  Blue Monday to jedyny dzień w roku, kiedy mamy społeczne przyzwolenie na bycie smutnym. Jak radzić sobie w świecie, w którym naszym obowiązkiem jest ciągłe bycie wesołym i pełnym energii? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychoterapeutę Mateusza Ostrowskiego.

  Wiemy, że śmierć jest nieunikniona, a mimo to rzadko jesteśmy gotowi na odejście bliskich. Jak zatem poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem Anną Sokołowską i studentem Szkoły Filmowej w Łodzi Jędrzejem Michalakiem, który musiał zmierzyć się ze śmiercią swojej mamy. W jaki sposób to zrobił?

  Prowadzącego Dzień Dobry TVN na koniec programu opuścił dobry nastrój. Marcin pogrążył się w smutku do tego stopnia, że uznał, że już nigdy nie wroci na wizję... Co jest przyczyną jego depresji? :-)

  Mówią o nas, że jesteśmy pracowici, sympatyczni, gościnni, dowcipni, ale także smutni i lubimy narzekać. Czy Polacy to rzeczywiście najsmutniejszy naród na świecie? O tym, jak oceniają Polaków na tle innych narodów mówili w Dzień Dobry TVN fotograf Marcin Tyszka, mieszkający na co dzień w Hiszpanii, pisarka Zuzanna Głowacka, która urodziła się w Stanach Zjednoczonych i aktorka Natalia Klimas, która uczyła się w USA.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się z Marcinem Paprockim i Mariuszem Brzozowskim w atelier projektantów. Na miejscu były też trzy finalistki akcji Dzień Dobry TVN na najlepsze stylizacje. Zobaczcie, jakie dostały zadanie końcowe i co powiedział duet Paprocki & Brzozowski o swoim występie w "Project Runway". Czy doradzali początkującym projektantom czy raczej zmiażdżyli ich swoją krytyką?

  Depresja to groźna choroba, którą trzeba leczyć. Jak nie mylić ją ze zwykłą chandrą i chwilowym spadkiem nastroju - w studiu Dzień Dobry TVN tłumaczył psycholog Piotr Mosak. Czym różni się depresja od "deprechy"? Jakie są symptomy depresji, a jakie zwykłego smutku?

  23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku depresja znajdzie się na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób świata. Jak można odróżnić smutek od depresji? Jak objawia się depresja i jak długo może nam towarzyszyć? Na te pytania odpowiedział nam prof. Janusz Heitzman, psychiatra, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

  Napisała do naszego eksperta Pani Iwona, która płacze po orgazmie. Najczęściej po seksie oralnym, po którym przeżywa bardzo silny orgazm. Jej mąż już się do tego przyzwyczaił, ona też, ale ciekawi ją skąd taka reakcja. - To może być prawidłowa reakcja fizjologiczna. Orgazm to bardzo głębokie przeżycie emocjonalne, poruszające najbardziej istotne i czułe elementy naszej psychiki. Ta reakcja uzależniona jest od naszej osobowości - wyjaśnia seksuolog dr Andrzej Depko. Jedni będą krzyczeć, a inni płakać ze szczęścia. Czy należy z tym walczyć? Czym jest tzw. zespół smutku po stosunku?