Czy zdarza ci się nadmiernie analizować wydarzenia z przeszłości? Nieprzerwanie myślisz o tym, co się wydarzy, zamiast skupić się na chwili obecnej? Natłok bodźców we współczesnym świecie może przyczyniać się do rozwoju tzw. ''overthinkingu'', czyli paraliżu analitycznego, przypominającego niekończący się strumień myśli. Japońska kultura jest skarbnicą technik, które pomogą wyciszyć umysł.
Dalsza część wideo pod materiałem:
Kaizen - małe kroki, wielkie zmiany
Nie jest tajemnicą, że człowiek uczy się przez całe życie, nieustannie doskonaląc swoje umiejętności zawodowe, jak i kompetencje miękkie, czyli komunikowanie się, budowanie relacji z innymi czy właśnie radzenie sobie ze stresem oraz nadmiernym analizowaniem wszystkiego.
Rozwój jest zatem ciągłym, istotnym procesem, nieustannie kształtującym sposób postrzegania świata. Kluczowym jego elementem jest wyznaczanie celów, do których będzie się skrupulatnie dążyć. Chcąc podążać zgodnie z zasadami filozofii Kaizen, warto zastosować tzw. ''metodę małych kroków''.
Polega ona na tym, by te duże oraz poważne zadania podzielić na mniejsze i łatwiejsze do zrealizowania - w końcu jak to mówią: ''Małe kroki, które robisz, są lepsze niż te duże, które tylko planujesz''. To będzie stopniowo przybliżać nas do osiągnięcia upragnionego celu bez poczucia niepotrzebnej presji, a każdy mały sukces dodatkowo odegra rolę motywatora do kolejnych postępów.
Shirin-Yoku - uzdrawiająca moc natury
Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Psychology, wskazują, że już tylko 20-30 minut spędzonych na łonie natury, znacznie wpływa na zmniejszenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jest to więc następna z japońskich metod na walkę z natłokiem myśli.
Shirin-Yoku, czyli ''kąpiel leśna'' polega na metaforycznym zanurzeniu się w naturze. Warto wybrać się do lasu, by posłuchać szumu drzew, śpiewu ptaków i pokontemplować nad pięknem przyrody. To coś więcej niż zwykły spacer - to świadome doświadczanie, pozwalające przywrócić wewnętrzną równowagę.
Zazen - siedzenie w ciszy szansą na wyciszenie
Zazen to tradycyjna, japońska praktyka medytacji, polegająca na siedzeniu w ciszy w pełnej koncentracji i obserwowaniu napływających myśli bez przywiązywania się do nich. Medytacja pozwala się wyciszyć i osiągnąć stan relaksu.
- Poprzez regularną medytację, możesz wytrenować swój umysł, aby stał się mniej reaktywny na natrętne myśli. To pozwala na uwolnienie się od nadmiernego myślenia i doświadczenie wewnętrznego spokoju - wyjaśniła psycholog Vishakha Sodhani w rozmowie z redatorem Healthshots.
Kintsugi - piękno w niedoskonałości
W obliczu tego, jak media społecznościowe zaburzają obraz rzeczywistości i przyzwyczajają nas do wyidealizowanego, nieistniejącego świata, zdarza się, że wiele osób dochodzi do momentu, w którym zaczyna nadmiernie analizować swoje życie czy ciało bądź porównywać się do innych. To może być początkiem pojawiającego się w głowie natłoku myśli.
Kintsugi to japońska sztuka naprawiania ceramiki, polegająca na wypełnianiu pęknięć materiałami szlachetnymi. W ten sposób zamiast maskować uszkodzenia, eksponuje się je, nadając naprawionemu przedmiotowi unikalny wygląd i charakter, a tym samym wartość.
W kontekście życia codziennego również warto tę filozofię wykorzystać. Podkreśla, że trudności, które przeżywamy, mogą stanowić źródło siły, a z kolei wszystko to, co uważamy w naszym ciele za niedoskonałość, jest piękne. Doświadczenia kształtują osobowość, a niedoskonałości powinny być traktowane jako unikatowe.
Shoganai - filozofia akceptacji kluczem do spokojnego umysłu
''Co ma być, to będzie'' zwykło się powiadać. Japońska filozofia Shoganai nawiązuje właśnie do tego, by zaakceptować fakt, że nie zawsze jesteśmy w stanie mieć wszystko pod kontrolą i na niektóre rzeczy nie mamy po prostu wpływu. Zamiast walczyć z nieuniknionym, trzeba przyjąć to ze spokojem i pokorą. Należy pamiętać o przeszłości, myśleć o przyszłości, ale żyć teraźniejszością, bo najważniejsze jest to, co dzieje się tu i teraz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Żyć szczęśliwie jak Islandczyk. Dlaczego nazywamy ich "Hiszpanami Północy"?
- Psycholog radzi, co zrobić, by poprawić swoje życie. "Znam ludzi, którzy wyrośli na gruzach"
- Terapeutka, która zaraża pasją. Jak wspinaczka może pomóc najmłodszym?
Autor: Justyna Wodzisławska
Źródło: Healthshots
Źródło zdjęcia głównego: Letizia McCall/GettyImages