Emocjonalny rollercoaster, czyli jak zapanować nad emocjami w pracy, w domu i w związku?
Emocje… trudno nam o nich mówić i tak samo trudno je kontrolować. Kiedy w domu, czy w pracy spotka nas przykra sytuacja, najczęściej reagujemy płaczem bądź krzykiem. Jak więc zapanować nad spontanicznymi zachowaniami? A może wręcz przeciwnie, nie powinniśmy ich ograniczać? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Co decyduje o tym, które zdarzenie ma szansę pozostać w umyśle malucha na stałe? O wynikach badań nad pamięcią porozmawialiśmy w dziendobry.tvn.pl z psycholog Klaudią Bartoszewską.
Drobne dziwactwo czy niepokojący sygnał - dlaczego zdarza nam się mówić do siebie?
Część z nas ma nawyk mówienia do siebie. Robimy to w domu, a nawet w pracy. Czy jest w tym coś złego? Czy takie zachowania powinny nas martwić, a może są zupełnie normalne? Na ten temat porozmawialiśmy z Krzysztofem Bąkiem, psychoterapeutą psychoanalitycznym, współpracującym z Wellbee.
Telefon zaufania dla dzieci. Z czym dzwonią? "Żyją w tym lęku niejednokrotnie tygodniami"
W 2022 roku konsultanci linii 116 111 podjęli najwięcej, bo aż 885, interwencji ratujących życie lub zdrowie dzieci. To blisko 2,5 interwencji dziennie. Dlaczego tak się dzieje? Gościem Dzień Dobry TVN była Monika Orkan-Łęcka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Jak wygląda związek z Piotrusiem Panem? "Podświadomie nadal szuka swojej matki"
Syndrom Piotrusia Pana odnosi się przede wszystkim do niedojrzałych mężczyzn. Czym dokładnie charakteryzuje się taka postawa i jak wpływa na związek? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Marzena Mawricz, psycholożka i terapeutka.
W pułapce myślenia tunelowego. Jak nie dać się pokonać problemom? "W emocjach trudno się zdystansować"
Problemy stanowią nieodłączny element codzienności każdego człowieka. Ich rozwiązywanie wymaga kreatywności i zdecydowanego działania, jednak w obliczu przeciwności losu wiele osób decyduje się pójść na skróty, ograniczając się do jednej strategii. To pokłosie myślenia tunelowego, które często idzie w parze z przewlekłym obniżeniem nastroju i innymi dolegliwościami natury psychicznej.
Interocepcja – czyli ósmy zmysł. Jak sprawdzić, czy go mamy?
Interocepcja to zmysł, który coraz bardziej fascynuje naukowców. Odbiera on bowiem wszystkie sygnały z narządów wewnętrznych. Czym dokładnie jest, jak wpływa na nasze życie i czy ma go każdy? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
"Nie chcę iść do szkoły, bo bardzo źle się czuję". Jak zacząć słuchać potrzeb naszych dzieci?
Aby wzbudzić w dziecku gotowość do dzielenia się z nami tym, co najgorsze i traumatyczne, najpierw musimy chcieć je poznać, wysłuchać i zrozumieć, nawet w pozornie najbłahszych sprawach. Wiedzą o tym doskonale pracownicy telefonu zaufania.
Wielu z nas popełnia "małe grzeszki". Psycholog o tym, czego mogą nas nauczyć
W dążeniu do celu zdarzają się sytuacje, kiedy mamy ochotę zapomnieć o swoim postanowieniu i złamać wyznaczone sobie zasady. Czy warto odpuszczać? Czy takie "małe grzeszki" mogą dać nam coś dobrego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog motywacji dr Ewa Jarczewska-Gerc.