psychologia

  psychologia

  Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z C.E.A.S.E. (Centre to End All Sexual Exploitation) nie pozostawiają złudzeń: po pornografię sięgają dzieci. Eksperci są zgodni co do tego, że wczesna ekspozycja na treści związane z erotyką i nagością prowadzi do zachowań agresywnych seksualnie. Co więcej, jedna na trzy trzynastolatki, została poproszona o nagie zdjęcia.

  Coraz więcej osób decyduje się na to, aby skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Co ciekawe, formą terapii może być także pisanie pamiętnika. Na pomysł podróżującego pamiętnika wpadła Ilona Willner. Jak to działa? Jaką moc ma przelewanie swoich myśli na papier? O tym w Dzień dobry TVN rozmawialiśmy z autorką tego niecodziennego projektu i Marzeną Mawricz, psychologiem, terapeutą par.

  Szczęście to ulotna chwila, która nigdy nie jest nam dana raz na zawsze. Pojawia się i znika, wywołuje uśmiech, łzy i wiele emocji, których często nie jesteśmy w stanie opisać słowami. O tym, jak definiować szczęście i co robić, by szczęśliwym się czuć, opowiedziała nam Paulina Stępień, psychoterapeutka w trakcie szkolenia oraz panowie Tymoteusz i Arkadi, którzy sprawiają, że coraz więcej Polaków uśmiecha się na ulicach

  Jak zacząć się oceniać przez pryzmat własnych możliwości, a nie przez innych?

  Do jakich wniosków doszedł architekt Metody Biegun? Z jakimi problemami mierzą się najmłodsi?

  O tym zjawisku opowiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog Aleksandra Potykanowicz.

  Aleksandra Domańska nie tak dawno temu zamieściła w sieci wpis dotyczący poczucia samotności w macierzyństwie. Otrzymała po nim wiele wiadomości od kobiet, które mają podobne doświadczenia.

  - Zaczynają mówić do siebie, wymyślać przyjaciół - uświadamia psycholog Dominika Słomińska.

  Czym jest ROCD i skąd się bierze? To zmora naszych czasów, której tajniki zgłębiła dla dziendobry.tvn.pl psycholog Marzena Mawricz.

  Czy praktykowanie ciszy, choćby przez chwilę, pomoże nam ukoić skołatane nerwy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Klaudia Pingot, psycholog.

  Statystyki pokazują, że w tym roku w Stanach Zjednoczonych więcej niepełnoletnich zginęło od broni palnej niż w wyniku wypadków samochodowych.

  "Problem pojawia się, gdy zaczynamy tworzyć coś, co nie istnieje".

  Hippopotomonstrosesquippedaliphobia z całą pewnością należy do grupy najdziwniejszych fobii. Strach przed długimi słowami nie zdarza się często, jeżeli jednak już występuje, jest niezwykle uciążliwy dla chorego.

  Sen ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania niemal całego organizmu. Są jednak choroby, które mogą powodować lęk przed snem, a tym samym zagrażać życiu i zdrowiu. Co wywołuje strach przed zaśnięciem? Czym jest somnifobia i jakie mogą być jej konsekwencje?

  Perswazja to wywieranie wpływu na postawy, zachowania i przekonania innych ludzi. Każdy z nas wykorzystuje techniki perswazyjne, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, chociaż nie zawsze robimy to w sposób świadomy. W drugiej połowie XX wieku wielu językoznawców, psychologów i specjalistów do spraw reklamy i marketingu zajęło się problematyką perswazji, manipulacji i propagandy.

  "Weźmiemy za ciebie odpowiedzialność, ale musisz robić to, co ci powiemy"

  "To naturalne, to dobrze, że się stresujesz".

  "Prowadzi do cierpienia fizycznego i psychicznego".

  Kiedy bawimy się w dorosłość, a nie realnie ją przeżywamy?

  Sprawdź drogę rozwoju w Polsce.

  - To nie moja wina - tłumaczy 20-latka. Jak do tego doszło?

  Dorosłe dzieci alkoholików stanowią dużą część społeczeństwa – dzieci alkoholików to nawet 3 mln osób w Polsce. Alkoholizm w rodzinie wywołuje u nich poważne zaburzenia emocjonalne i trudności w relacjach – jest to tak zwany syndrom DDA. Jak wygląda terapia DDA i kiedy należy się na nią zgłosić?

  Neurokognitywistyka to nauka łącząca psychologię, neurobiologię i neuropsychologię. Nazywana jest nauką o umyśle. Poszukuje podłoża różnych procesów poznawczych i psychicznych, które zachodzą u człowieka. Studia z zakresu kognitywistyki zapewniają wiedzę na temat nauk społecznych i ścisłych, ponieważ są to studia interdyscyplinarne.

  Depresja niejedno ma imię i oblicze. Często nie zdajesz sobie sprawy, z czym się zmagasz i przez to nie wiesz również jakiej pomocy szukać. Warto zwracać uwagę na własny organizm, żeby móc rozpoznać objawy depresji. Jednym z nich jest anhedonia.

  Które zagrożenia mogą budzić największy niepokój wśród zakochanych?

  "Mają niższą samoocenę i mniejszą wiarę w siebie" - wyjaśnia psycholog.

  Nawyki to zautomatyzowane czynności, które potrafią całkowicie zmienić nasze życie. Jeśli na co dzień trzymamy się dobrych nawyków, to z dużą dozą prawdopodobieństwa odniesiemy sukces. Jak zmodyfikować nawyki myślowe tak, aby były pozytywne? Jak zmienić nawyki żywieniowe i schudnąć? Jakie są poranne nawyki ludzi sukcesu?

  Jak nad nim pracować?

  Zobacz, jak zachować spokój, kiedy emocje zaczynają brać górę.

  Skąd biorą się te emocje i jak sobie z nimi radzić?