Koniec wakacji to początek stresu? "Mikroszok dla mózgu"

232A8899_Easy-Resize
Koniec wakacji, początek stresu...
Źródło: Dzień Dobry TVN
Koniec wakacji i wiążący się z tym powrót do obowiązków budzi stres zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Skąd biorą się te negatywne emocje i czy są skuteczne sposoby, by sobie z nimi poradzić? O tym dowiesz się w Dzień Dobry TVN.
Kluczowe fakty:
  • Dla wielu osób koniec sierpnia wiąże się z powrotem do nauki czy pracy.
  • Zaczynają więc pojawiać się negatywe myśli, stres a nawet i lęk.
  • Skąd to się bierze i jak sobie z tym radzić?

Koniec urlopu i znów pojawia się stres

Dla wielu osób koniec sierpnia wiąże się z powrotem do nauki czy pracy. Czy to normalne, że nawet po udanym urlopie wracamy do obowiązków zestresowani, zamiast naładowani pozytywną energią, która towarzyszyła nam przez wolny czas? W studiu Dzień Dobry TVN mama Nadii, Gai i Kaja Malwina Obrzut i psycholożka Katarzyna Kucewicz opowiedziały widzom, skąd biorą się te negatywne emocje i jak można je opanować.

- Aby oswoić lęki trzeba zdać sobie sprawę, że nasze lęki nie są odbiciem naszej rzeczywistości. Bardzo ważne jest też dbanie o siebie, bo kiedy jesteśmy wypoczęci, radośni, mamy dużo aktywności fizycznej, zdrowo się odżywiamy, to też jesteśmy spokojniejsi, produkujemy mniej kortyzolu - powiedziała psycholożka.

Stres u dzieci przed powrotem do szkoły

Czy dzieci Malwiny są zestresowane powrotem do szkoły?

- Śmiejemy się z mężem, że mamy trójkę dzieci, które wychowują się pod jednym dachem tak naprawdę, a są kompletnie inne. Tutaj mogę powiedzieć bardziej właśnie pomiędzy dziewczynkami, dlatego że Kaj idzie do zerówki w tym roku, natomiast on jeszcze zostaje w tej zerówce przedszkolnej. Nadia idzie teraz do szóstej klasy, Gaja idzie do trzeciej i tak naprawdę obie przeżywają to kompletnie inaczej - tłumaczyła gościni.

- Bardziej przeżywa to Gaja, ale myślę, że jest to związane z jej osobowością. Jest indywidualistką, lubi kroczyć swoimi ścieżkami. [...] Nasza szkoła też jest szkołą bardzo tradycyjną i mogłabym tutaj powiedzieć bardzo wymagającą, u Nadii się to świetnie sprawdza i Nadia lubi mieć taki rytm dnia, takie poukładanie - dodała.

Jak pomóc sobie i dzieciom powrócić do rutyny?

- To naturalne, że my odczuwamy napięcie, gdy wracamy do rutyny. Wakacje i urlop to jest taki czas odprężenia, wolności [...] więc przełączanie się na tryb zadaniowy jest pewnego rodzaju takim mikroszokiem dla naszego mózgu. Nasz mózg rozumie to jako takie: "teraz wszystkie ręce na pokład, muszę się bardziej zmobilizować", [...] mobilizacja organizmu, żeby się skupić na lekcjach, obowiązkach, jest kosztowna emocjonalnie i my tego nie lubimy za bardzo. Dlatego wszyscy jesteśmy tacy lekko podirytowani, zdenerwowani i dzieci też mogą to odczuwać - tłumaczyła Katarzyna Kucewicz.

Możemy więc już teraz wprowadzać drobne rutyny w codzienność wakacyjną. Jakie jeszcze rady przekazała widzom psycholożka?

Zobacz więcej w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości