Czasem podnosi na duchu, a niekiedy gani. Czym jest nasz wewnętrzny głos? "To jest ważna funkcja"

Do jest nam potrzebny nasz wewnętrzny głos?
Tajemnice wewnętrznego głosu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Każdy z nas ma swój wewnętrzny głos. Spełnia on bardzo różne funkcje. Czasem podnosi nas na duchu, a czasem gani. Niekiedy z jego pomocą zapamiętujemy np. listę zakupów. Do czego jeszcze jest nam potrzebny? Jak to się dzieje, że w ogóle go słyszymy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Adam Mirek, popularyzator nauki.

Wewnętrzny głos - do czego jest nam potrzebny

Nasz wewnętrzny głos ma bardzo różne funkcje.

- Jedną z nich jest budowanie narracji wokół siebie, wokół dnia, ale też dużo bardziej proste, np. planowanie mowy. Zanim coś powiemy, warto jest to sobie przemyśleć i ułożyć jakoś to zdanie. Albo pamięć operacyjna. Jest to głos, który jest podstawą tej pamięci, kiedy idziemy na zakupy, powtarzamy sobie: "mleko, mąka, cukier" głównie w głowie albo wychodząc z domu: "telefon, portfel, klucze" - tłumaczył Adam Mirek. Jak dodał, dzieci nie mają tego wewnętrznego głosu.

- Ponieważ mówią wszystko, werbalizują. Mówią na głos. Mówią, co myślą - wyjaśniał.

Należy dodać, że osoby, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, np. schizofrenią, również mówią, że słyszą w swojej głowie głosy.

- To jest ten sam mechanizm powstawania tych głosów: i tego zdrowego, i tego w zaburzeniach. Kiedy zbadamy mózg osoby, która w głowie ze sobą sobie coś tam gada, to okazuje się, że działają te same układy w mózgu, te same obszary, co podczas mowy głośnej. Podczas tworzenia języka, ale również podczas słuchania, odbierania. W takich przypadkach, kiedy ktoś ma jakieś zaburzenia psychiczne, to wtedy ta osoba nie zdaje sobie sprawy, że to jest jej własny głos, wydaje jej się, że to jest ktoś obcy. Po drugie, nie jest w stanie kontrolować tego głosu - zaznaczył popularyzator nauki.

Czy możemy wpływać i kontrolować nasz wewnętrzny głos?

- To jest ważna funkcja tego głosu. Faktycznie, jeżeli coś będziemy sobie coś w głowie powtarzać, to będzie miało wpływ na nasze życie. Ponieważ powtarzając pewne informacje, przecieramy pewne szlaki neuronowe i potem one są później łatwiejsze, żeby mózg je przywołał samodzielnie - mówił nasz gość. Według niego nasz wewnętrzny głos możemy "ćwiczyć" dzięki medytacji i uważności.

- Kiedy się na nim skupiamy, to zdajemy sobie sprawę, że on przychodzi i odchodzi, że możemy go kontrolować, że to nie jest tak, że on za każdym razem musi wpływać na to, co czujemy czy co robimy. Ten głos służy do tego, żebyśmy te emocje kontrolowali - podsumował Adam Mirek.

Warto zauważyć, że zupełnie normalne jest to, że w głowie prowadzimy ze sobą nie tylko monologi. Czasem w naszym umyśle ścierają się ze sobą dwa głosy, dwie nasze natury - np. optymistyczna i ta bardziej pesymistyczna.

Więcej na temat działania naszego wewnętrznego głosu dowiecie się z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości