Czym jest choroba afektywna sezonowa? Sprawdź, jakie są objawy. "Potrzebna będzie wizyta u specjalisty"

Czym jest choroba afektywna sezonowa? Sprawdź, jakie są objawy
Czy światło ma wpływ na nasze zdrowie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Spędzamy bardzo dużo czasu przed ekranami telefonów, komputerów czy telewizorów, które emitują światło niebieskie. Ponadto niektórzy rzadko wychodzą z domu w ciągu dnia, przez co nie wystawiają się na światło słoneczne. Jak to oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauk.

Wpływ światła na zdrowie

Adam Mirek w swoim cyklu "Jak to działa w środku ciała" tym razem wziął na tapet temat światła. Nasz ekspert wyjaśnił, dlaczego nadmiar światła niebieskiego ma niekorzystne działanie na ludzki organizm.

- Przez lata ewolucji życie powstawało zgodnie z rytmem światła słonecznego. Dopiero w ostatnich kilkuset latach tak naprawdę my sobie zaczęliśmy te dni przedłużać, używać więcej ekranów, sztucznego światła. I to już jest niebezpieczna rzecz, ponieważ kiedy światła jest za dużo, to nasz rytm dobowy, fizjologiczny jest zaburzony. Światło słoneczne wpływa na nasz dobrostan, na nasze zdrowie, dlatego że kiedy wpada do oczu, to fotoreceptory przesyłają sygnały np. do szyszynki, która jest odpowiedzialna za wydzielanie melatoniny. To jest taki hormon snu, który reguluje to, kiedy nam się chce spać, a kiedy nie. Kiedy światła jest za dużo, to nam się spać nie chce i później jesteśmy przemęczeni, mamy problemy z dietą, mamy problemy z różnymi chorobami - powiedział Adam Mirek. - Światło niebieskie jest o tyle niebezpieczne, że ono ma najkrótszą długość fali, ale największą energię. I to właśnie dlatego jego nadmiar powoduje, że się możemy gorzej czuć - dodał popularyzator nauki.

Dni robią się coraz krótsze, słońce będzie szybciej zachodzić i będzie też zdecydowanie mniej naturalnego światła, a przez to możemy mieć gorsze samopoczucie.

- To się nazywa choroba afektywna sezonowa. Jeżeli ktoś takie coś czuje, ma obniżony nastrój, problemy z koncentracją, to jest rzeczywiście potrzebna będzie wizyta u specjalisty. Druga rzecz, którą warto zrobić, to wyjść na słońce, nawet jeżeli jest zachmurzone. Przestawić biurko bliżej okna, wyjść na spacer w ciągu dnia, żeby to słońce łapać. Jako ciekawostkę wam pokażę, są takie lampy doświetlające. Naświetlanie takim światłem teoretycznie może poprawić nastrój, ale to trzeba robić rano, czyli wtedy, kiedy naturalnie światło by się pojawiło w naszym życiu - wskazał dr inż. Adam Mirek.

Jak poprawić jakość snu?

By nasz organizm mógł się zregenerować, potrzebuje dobrej jakości snu. To oznacza, że wieczorem powinniśmy się wyciszyć, zrelaksować, nie wystawiać na światło niebieskie i zasypiać w ciemności.

- Warto na przykład używać zasłon, żeby tę noc sobie naturalnie zrobić. Nakładki na oczy to też dobry pomysł. Bardzo ważną kwestią jest zanieczyszczenie światłem. Wyobraźcie sobie, że 20% Polaków żyje w takich miejscach, gdzie niebo nocą właściwie można nazwać niebem dziennym. To znaczy, że ta jasność jest tak duża, że ich oczy nie mogą się przestawić na tryb nocny. To zaburza nasz rytm dobowy - podkreślił nasz gość.

Więcej informacji znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości