Nagłe zmiany pogody mogą wpływać na zdrowie. Jak radzić sobie z meteopatią?

Nagłe zmiany pogody mogą wpływać na zdrowie. Jak radzić sobie z meteopatią?
Nagłe zmiany pogody mogą wpływać na zdrowie (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pogoda coraz częściej nas zaskakuje, a zmiany w niej są bardzo gwałtowne. W jednym tygodniu doskwierają nam upały i pełne słońce, a już w kolejnym musimy przygotować się na niską temperaturę i deszcz. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze samopoczucie. Jak pogoda wpływa na dolegliwości zdrowotne? O tym opowiedział nam Michał Domaszewski - lekarz rodzinny.

Meteopatia – co to jest?

Do niedawna meteopatia była postrzegana jako mit. Okazuje się, że zjawisko to naprawdę istnieje. Termin ten pochodzi z języka greckiego, łącząc "meteora" (zjawiska niebieskie) i "pathos" (ból) i został po raz pierwszy wprowadzony na przełomie XX i XXI wieku. O meteopatii lub meteoropatii mówimy więc, gdy zaostrzają się choroby: płuc, serca, stawów, oraz pojawiają się silne bóle głowy.

- My, Polacy zgłaszamy, że pogoda ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i jesteśmy tutaj liderami światowymi. Aż 50 procent Polaków uważa, że przy zmianach pogody ich samopoczucie też ulega zmianie. Być może jest to spowodowane miejscem, w którym żyjemy. Trzeba powiedzieć jasno, to jest prawda, ci ludzie nie oszukują – powiedział Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

Wpływ meteopatii na zdrowie człowieka

W trakcie burz, a nawet na pewien czas przed ich wystąpieniem, wiele osób narzeka na złe samopoczucie. Główną przyczyną jest spadek ciśnienia atmosferycznego. Pojawiają się nagła senność, uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy czy osłabiona koncentracja.

- Jeśli mamy zaostrzenie choroby, to jest już meteopatia i trzeba myśleć o lekarzu. Tak samo bóle stawów. I to może trwać. Możemy wymienić kilka grup tych chorób, nie chodzi tylko o ciśnienie atmosferyczne. Również o wilgotność i temperaturę. Z badań naukowych wynika, że im wyższa temperatura, tym większe ryzyko wystąpienia zawało serca.

Lekarz dodał także, jakie skutki niosą ze sobą zmiany pozostałych czynników. Wilgotność ma wpływ na choroby płuc, zaś ciśnienie powiązane jest z chorobą zwyrodnieniową stawów.

- Jeżeli cierpimy na meteowrażliwość, czyli jesteśmy zmęczeni, mamy gorszy nastrój, to mamy kilka sztuczek, które mogą zadziałać. Tutaj może pomóc zimno-ciepły prysznic. To pobudzi krążenie. Kolejna rzecz to jest zbilansowana dieta – dodał ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości