Rok szkolny ruszył pełną parą, a z nim ciężkie tornistry uczniów. Sprawdziliśmy, ile ważą plecaki w podstawówce. Wyniki są przerażające. Nasz rekordzista dźwigał na plecach prawie dziewięć kilogramów. Jednak to nie waga plecaka, a jej stosunek do masy ciała dziecka ma kluczowe znaczenie. Jak zatem określić normy oraz zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo malucha? W Dzień Dobry TVN wyjaśniali to Agata Dąbrowska-Paluch, trenerka oraz Bartek Paluch, fizjoterapeuta i trener.
Co dzieci noszą w plecakach szkolnych?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by ciężar plecaka nie przekraczał dziesięciu procent masy ciała naszych dzieci. Z naszego testu wynika, że uczniowie podstawówki noszą plecaki ważące ponad trzynaście procent, a u rekordzistów wynik wynosił ponad dwadzieścia jeden procent.
- "Najciężej jest, jak chodzę na najwyższe piętro z plecakiem szkolnym", "Bolą nas plecy, nawet czasami mam odciski na barkach", "Ja się już do tego przyzwyczaiłam, że jest ciężki, bo już kilka lat z takimi ciężkimi chodzimy, więc dla mnie to nie jest aż taki duży ciężar" - mówili uczniowie.
W wielu placówkach każdy uczeń posiada szafkę na kluczyk. Dlaczego więc plecaki dzieci są tak ciężkie? Co maluchy noszą w tornistrach? Po pierwsze, często w plecakach znajdują się rzeczy niekonieczne do procesu dydaktycznego – zabawki, gadżety elektroniczne czy jedzenie z poprzednich dni.
- "Kiedyś nosiłam nawet kamienie do szkoły, bo chciałam je pokazać przyjaciołom. Zbieram kamienie i mam swoją kolekcję", "Zdarza się, że nie wypakuję książek albo przypadkowo wpakuję inne, które nie są potrzebne", "Biorę szkicowniki, czasem też biorę dodatkowy bidon albo dodatkowy piórnik, tak po prostu", "Nosiłem karty i całe klasery. Czasami miałem tam 30 kart, a czasami na przykład 60, różnie" – opowiadali uczniowie.
Niestety noszenie zbyt ciężkiego plecaka powoduje powstanie hiperlordozy piersiowej, czyli zbyt dużego tyłu wygięcia w odcinku piersiowym oraz nasilenie lordozy lędźwiowej. To powoduje zmiany strukturalne w kręgosłupie. Co więcej, jeśli kręgosłup przez długi czas poddawany takim obciążeniom, może to skutkować przewlekłymi bólami w przyszłości. Zdaniem lekarzy, jeśli dziecko skarży się dwa lub trzy tygodnie na trwały ból pleców, absolutnie należy skontaktować się z ortopedą.
- Warto pomóc dziecku w zapakowaniu plecaka. Żeby najcięższe rzeczy znajdowały się blisko pleców, a nie w tylnej części plecaka, żeby nie przesuwać dodatkowo środka ciężkości, bo to dziecko będzie sobie kompensowało pochyleniem do przodu. To będzie dawało dalsze zaburzenia chodu i dolegliwości ze strony kręgosłupa - tłumaczył Artur Oberc, ortopeda dziecięcy.
Jak dobrać plecak i jak prawidłowo go nosić?
Waga plecaka to jedno, zaś druga sprawa to źle dobrany tornister oraz jego nieprawidłowe użytkowanie. Najczęstsze błędy to noszenie go na jednym ramieniu, przez co organizm jest nierówno obciążony, następuje zgięcie boczne, a po jednej stronie mięśnie pracują mocniej.
Kolejna kwestia to regulacja plecaka. Zbyt luźny to złe rozwiązanie, bo nie przylega do tułowia i sprzyja przerostom w odcinku lędźwiowym, powoduje dyskomfort i bolesność. Z kolei zbyt mocno naciągnięty powoduje, że ciężar jest zbyt wysoko, co sprzyja pochyleniu ku przodowi. W konsekwencji obciążone są górne plecy, dziecko się garbi.
- Plecak powinien być w miarę blisko przyklejony do naszego ciała. Środek ciężkości powinien być między ramionami a biodrami. Zapięcie nie może być zbyt ciasne - wyjaśniał fizjoterapeuta i trener Bartek Paluch. Doradził także, jakie plecaki należy kupować dla dzieci. Powinien mieć miękkie ramiona oraz wyściółkę tylnej ściany, która wzmacnia plecy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy można nie płacić składki na radę rodziców? Odpowiedź prawnika zaskakuje
- "Mamo, nie chcę do szkoły". Jak poradzić sobie z porannym buntem dziecka?
- Powrót do szkoły i przedszkola z perspektywy mam. "Płakała, a ja miałam rozdarte serce"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Maria Ziemlińska-Mazurek
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News