Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy składki na radę rodziców są obowiązkowe?
We wrześniu, na samym początku roku szkolnego, odbywają się zazwyczaj zbiórki funduszy na działalność rady rodziców. Wiele osób, zwłaszcza tych, które w tym czasie nie są w stanie ich opłacić, zastanawia się, czy jest to obowiązkowe.
- Choć składki są przeznaczane na potrzeby uczniów i rodzic powinien je płacić, nie ma prawnych podstaw, by to egzekwować - możemy przeczytać na łamach portalu prawo.pl. Okazuje się bowiem, że Prawo oświatowe jasno przesądza, iż składki na funkcjonowanie rady rodziców i dokonywane przez nią zakupy mają charakter dobrowolny.
- Niedopuszczalna jest więc jakakolwiek forma zastraszania ich i wmawiania, że brak wpłaty sprowadzi na nich [rodziców - przyp. red.] konsekwencje prawne. Wątpliwe jest też żądanie wypełnienia oświadczenia o tym, że rodzic nie zamierza uiścić wymaganej kwoty - dowiadujemy się z artykułu w serwisie prawo.pl.
Tego samego zdania jest jeden z występujących w Dzień Dobry TVN ekspertów. Marcin Kruszewski, znany w Internecie jako "Prawo Marcina", odpowiadając na czacie na pytanie jednego z widzów stwierdził, że: "Rada Rodziców może pozyskiwać fundusze za pomocą składek, są one jednak w pełni dobrowolne". Cały czat z ekspertem znajdziecie tutaj.
Publikacja danych osób niepłacących składek - czy to legalne?
Co ważne, w publikacji zaznaczone jest również, że osoby prowadzące finanse rady rodziców nie mają prawa naciskać na "dłużników" oraz informować pozostałych członków, kto nie uiścił opłaty. Będzie to naruszało przepisy RODO, a konkretnie z art. 5 ust. 1 lit. a, b i c.
Każdy rodzic ma natomiast prawo do zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności rady, jednak obejmować ono powinno przede wszystkim przedsięwzięcia, na które przeznaczono zgromadzone składki. Dokumenty księgowe tego organu muszą być przechowywane przez 5 lat. Dane o tym, na co rada wydała pieniądze, są informacją publiczną. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 marca 2014 roku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rodzice coraz częściej wybierają prywatne szkoły dla dzieci. Jakie panują w nich zasady i ile trzeba za nie zapłacić?
- Chcesz wysłać dziecko do Szkoły w Chmurze? Sprawdź, ile to kosztuje. "Opłaty w 12 ratach"
- Na koniec roku masz wystawioną jedynkę? Marcin Kruszewski radzi, co w takiej sytuacji można zrobić
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: prawo.pl
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages