Dla niektórych uczniów końcówka roku szkolnego jest szczególnie stresująca. Co mogą zrobić, jeśli grozi im nieprzepuszczenie do następnej klasy? Na jakich zasadach poprawia się oceny? Na te i wiele innych pytań odpowiedział Marcin Kruszewski, znany w internecie jako "Prawo Marcina".
Czy jedynka to zawsze koniec świata?
Szkoła już prawie za nami, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Co jednak ważne, w tym szczególnym czasie uczniowie mają wiele praw, o których nie mogą zapomnieć. Dotyczą one nie tylko wydawania świadectw, ale też poprawy ocen i klasyfikacji do następnej klasy.
Część uczniów zamartwia się teraz, co zrobić, jeśli w proponowanych ocenach mają wystawioną jedynkę? Z odsieczą przyszedł Marcin Kruszewski, który podkreślił, że taką sytuację porównuje zawsze do meczu naszej reprezentacji w grupie. - Przegraliśmy pierwszy mecz, ale piłka jeszcze jest w grze, więc może ten problem zakończy się pozytywnym akcentem - powiedział ekspert.
- Problem pojawia się wtedy, kiedy tych jedynek jest więcej niż dwie (...). Przy dwóch prosta sprawa, możemy awansować z grupy i przejść do kolejnej klasy. Czasem ta jedynka potrafi być motywacją, nic tak nie uczy, jak motywacja w postaci egzaminu w sierpniu - dodał.
Nasz gość zaznaczył również, że możliwość zmiany oceny zależy od tego, kiedy przeprowadzane są rady klasyfikacyjne. - Spotkałem szkoły, które te rady opóźniały. Wtedy warto walczyć tak długo, aż ta ocena nie zostanie wystawiona - poradził ekspert.
Czy od oceny można się odwołać?
Marcin Kruszewski zdradził nam, że od każdej oceny można się również odwołać. - My w Polsce tego nie wykorzystujemy, często tego nie znamy. Można zgłosić zastrzeżenie do ocen, które zostały wystawione z naruszeniem przepisów dotyczących trybu wystawienia ocen. Kiedy nauczyciel powie "umiesz na piątkę, ale postawię ci jedynkę, bo byłeś niegrzeczny". Wtedy taka ocena jest wystawiona z naruszeniem przepisów prawa - zaznaczył Marcin.
Nasz ekspert przyznał, że istnieje z tą kwestią jednak pewien problem. - Zastrzeżenie to rozpatruje dyrektor. W ministerstwie trwają prace, żeby zastrzeżenie to z automatu powodowało egzamin. Jednak, dzisiaj jest to łaska dyrektora. Pytałem o to znajomych dyrektorów i niestety wielu z nich nigdy nie słyszało, żeby uczeń dostał taki egzamin - dodał.
Jakie prawa ma uczeń? Zapis CZATU
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ćwiczenia fizyczne, dzięki którym dzieci lepiej przyswoją matematykę. "Trzeba się jej uczyć przez działanie"
- Mama, niania czy żłobek - co jest dobre dla dziecka? "Wtedy buduje się więź"
- Nauczycielki stworzyły fikcyjnego bohatera i uczyły o nim dzieci. Co chciały tym udowodnić?
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: MichałWoźniak/EastNews