Koniec urlopu rodzicielskiego - co dalej?
Koniec urlop rodzicielskiego to czas ważnych postanowień. Rodzice muszą wówczas wybrać czy ich pociecha zostanie w domu z mamą, zacznie uczęszczać do żłobka, czy zaopiekuje się nią babcia lub niania. W studiu Dzień Dobry TVN nasi goście: mama 3-letniej Ewy, psychotraumatolog Ewelina Pańczyk, tata 2-letniego Adasia, prezenter radiowy Michał Sobkowski oraz psycholog dziecięcy Agnieszka Gola opowiedzieli widzom, jakie są zalety lub wady tych rozwiązań.
Jak tłumaczyła psycholożka dziecięca, plusem żłobka jest możliwość budowania, obserwowania pierwszych relacji w grupie. - Badania pokazują, że rozwój mowy przebiega dużo szybciej w towarzystwie innych rówieśników - tłumaczyła. Ekspertka zaznaczyła jednak, że w pierwszych latach życia podstawą do budowania więzi jest jednak kontakt z osobą dorosłą, opiekunem.
- Jeśli chodzi natomiast o taką opiekę domową, czy to będzie babcia, czy to będzie niania, czy też rodzic na urlopie wychowawczym, [...] myślę, że tutaj z punktu widzenia rozwojowego należy powiedzieć, że ten pierwszy rok życia i te w ogóle pierwsze 2 do 3 lat życia to jest taki moment, kiedy buduje się więź z dzieckiem, czyli dziecko przede wszystkim rozwojowo potrzebuje dorosłego do budowania poczucia bezpieczeństwa, do uczenia się regulacji emocji, nie rówieśników - dodała Agnieszka Gola.
"Chciałam być obecną mamą"
Mama 3-letniej Ewy, Ewelina zdecydowała się w tym okresie pozostać z córeczką w domu. - Bardzo czekałam na swoją córeczkę, chciałam ją poznać i żeby ona poznała mnie, bo to jest nowa istota, rodzimy się z określonym charakterem i chciałam doświadczyć siebie jako mamy - powiedziała.
- Te chwile są takie ulotne, one są tylko teraz. Nigdy później nie będę mogła tego doświadczyć i dla mnie zostanie mamą było takim jednocześnie marzeniem, celem i chciałam być obecną mamą - dodała. Wspólnymi siłami, wraz z mężem sukcesywnie dzielili opiekę nad dzieckiem ze sprawami zawodowymi.
Tata 2-letniego Adasia, Michał na początku zdecydował się na opiekę niani, a teraz jego pociecha uczęszcza do żłobka.
- Mam wrażenie, że rodzic w pewnym momencie już potrafi czytać swoje dziecko i my tak naprawdę wszystko uzależnialiśmy od tego, czy będziemy w stanie przeczytać, że on jest na pewien etap gotów, czy nie. Oczywiście mieliśmy w tle jakieś plany zawodowe, ale jeżeli byłoby coś nie tak, to byliśmy na pewno je przełożyli, zwłaszcza tu ukłony w stronę mojej żony, bo to ona musiała rzeczywiście się dosyć mocno dostosować - zaznaczył prezenter radiowy.
Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co powinien umieć 3-latek – kiedy można mieć powód do niepokoju?
- Opiekunki ze żłobka straszyły dzieci. "Debilu. Dobrze by było, jakbyś zachorował"
- Zabawy dla dzieci w żłobku – garść inspirujących pomysłów. W co się bawić?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News