Jak rozwijać kompetencje dziecka? "Jest nawet wzór na potencjał przywódczy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ucz się, ucz żyć w społeczeństwie
Ucz się, ucz żyć w społeczeństwie
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Mogłoby się wydawać, że bycie dobrym uczniem gwarantuje sukces zawodowy w dorosłym życiu. Tymczasem zdarza się, że najlepsi uczniowie gdzieś przepadają i nie mają żadnych wielkich osiągnięć. Dlaczego tak się dzieje? Co decyduje o tym, że ktoś osiągnie sukces? Jaki jest wzór na potencjał przywódczy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Malwina Faliszewska, coach i trenerka budowania pewności siebie oraz Kacper Zembrzucki, zetkacper, twórca internetowy.

Co sprawia, że osiągamy sukces?

Bywa, że szkolni prymusi to osoby skupione wyłącznie na nauce. - Na wkuwaniu surowego materiału technicznie się uczą. Bardzo często cierpią ich kompetencje społeczne. Inteligencja emocjonalna jest teraz niezwykle ważna i nawet Światowe Forum Ekonomiczne podpowiedziało [...], że inteligencja emocjonalna, kompetencje społeczne są kluczowe do tego, żeby osiągać sukces - podkreśliła w Dzień Dobry TVN Malwina Faliszewska, coach i trenerka budowania pewności siebie.

Jak dodała, do tego, czy umiemy czytać innych ludzi, czy potrafimy budować pewność siebie, czy zarządzamy swoimi emocjami, czy potrafimy odczytywać to, co dzieje się danej sytuacji, potrzebne są nam właśnie kompetencje społeczne i inteligencja emocjonalna.

- To tak naprawdę gwarantuje nam bardzo duży sukces. Jest nawet taki wzór na potencjał przywódczy: "IQ, czyli nasza inteligencja [...] z dodanymi umiejętnościami technicznymi, to wszystko w nawias razy inteligencja emocjonalna" daje nam ten potencjał przywódczy i to, czy osiągamy sukces zawodowy - tłumaczyła nasza gościni.

Kacper Zembrzucki, zetkacper, twórca internetowy przyznał, że przechodził przez różne etapy, również takie, gdzie musiał się bardzo dużo uczyć.

- Gdzieś przy końcówce liceum zauważyłem, że bardzo dobrze się czuję, rozmawiając z ludźmi. Gdzieś może te predyspozycje społeczne zaczęły się uwidaczniać u mnie. Zawsze w szkole brano mnie na prowadzącego apelu, bo bardzo lubiłem takie rzeczy. Potem po szkole, jak się zaczęły studia, to już mówię: "dobra, robię to". Nie można cały czas stać w miejscu i ruszyłem się trochę rozwijać - stwierdził.

Jak rozwijać kompetencje społeczne dziecka?

- Jestem ogromną zwolenniczką niewychodzenia ze strefy komfortu, tylko poszerzania strefy komfortu. [...] Próbujemy się w trochę nowych dziedzinach. W związku z tym byłabym za tym, żeby nie wypychać od razu na apel, ale zacząć od takich drobnych rzeczy. W sytuacji społecznej, kiedy jesteśmy w restauracji, kiedy jesteśmy gdzieś, niech dziecko pójdzie i załatwi sprawę, przyniesie serwetki, kiedy coś się wyleje czy też samo pójdzie kupić bilet. To są te pierwsze rzeczy, gdzie bardzo często rodzice strasznie nas wyręczają - zaznaczyła trenerka budowania pewności siebie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości