Mogłoby się wydawać, że bycie dobrym uczniem gwarantuje sukces zawodowy w dorosłym życiu. Tymczasem zdarza się, że najlepsi uczniowie gdzieś przepadają i nie mają żadnych wielkich osiągnięć. Dlaczego tak się dzieje? Co decyduje o tym, że ktoś osiągnie sukces? Jaki jest wzór na potencjał przywódczy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Malwina Faliszewska, coach i trenerka budowania pewności siebie oraz Kacper Zembrzucki, zetkacper, twórca internetowy.
Co sprawia, że osiągamy sukces?
Bywa, że szkolni prymusi to osoby skupione wyłącznie na nauce. - Na wkuwaniu surowego materiału technicznie się uczą. Bardzo często cierpią ich kompetencje społeczne. Inteligencja emocjonalna jest teraz niezwykle ważna i nawet Światowe Forum Ekonomiczne podpowiedziało [...], że inteligencja emocjonalna, kompetencje społeczne są kluczowe do tego, żeby osiągać sukces - podkreśliła w Dzień Dobry TVN Malwina Faliszewska, coach i trenerka budowania pewności siebie.
Jak dodała, do tego, czy umiemy czytać innych ludzi, czy potrafimy budować pewność siebie, czy zarządzamy swoimi emocjami, czy potrafimy odczytywać to, co dzieje się danej sytuacji, potrzebne są nam właśnie kompetencje społeczne i inteligencja emocjonalna.
- To tak naprawdę gwarantuje nam bardzo duży sukces. Jest nawet taki wzór na potencjał przywódczy: "IQ, czyli nasza inteligencja [...] z dodanymi umiejętnościami technicznymi, to wszystko w nawias razy inteligencja emocjonalna" daje nam ten potencjał przywódczy i to, czy osiągamy sukces zawodowy - tłumaczyła nasza gościni.
Kacper Zembrzucki, zetkacper, twórca internetowy przyznał, że przechodził przez różne etapy, również takie, gdzie musiał się bardzo dużo uczyć.
- Gdzieś przy końcówce liceum zauważyłem, że bardzo dobrze się czuję, rozmawiając z ludźmi. Gdzieś może te predyspozycje społeczne zaczęły się uwidaczniać u mnie. Zawsze w szkole brano mnie na prowadzącego apelu, bo bardzo lubiłem takie rzeczy. Potem po szkole, jak się zaczęły studia, to już mówię: "dobra, robię to". Nie można cały czas stać w miejscu i ruszyłem się trochę rozwijać - stwierdził.
Jak rozwijać kompetencje społeczne dziecka?
- Jestem ogromną zwolenniczką niewychodzenia ze strefy komfortu, tylko poszerzania strefy komfortu. [...] Próbujemy się w trochę nowych dziedzinach. W związku z tym byłabym za tym, żeby nie wypychać od razu na apel, ale zacząć od takich drobnych rzeczy. W sytuacji społecznej, kiedy jesteśmy w restauracji, kiedy jesteśmy gdzieś, niech dziecko pójdzie i załatwi sprawę, przyniesie serwetki, kiedy coś się wyleje czy też samo pójdzie kupić bilet. To są te pierwsze rzeczy, gdzie bardzo często rodzice strasznie nas wyręczają - zaznaczyła trenerka budowania pewności siebie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane
- Tego Barbara Kurdej-Szatan boi się najbardziej. Kiedy kończy się troska, a zaczyna nadopiekuńczość?
- Stygmatyzacja społeczna we współczesnym świecie – jak z nią walczyć?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News