Błędy Polaków w Internecie
Po raz szósty serwisy Nadwyraz.com oraz Polszczyzna.pl zajęły się analizą błędów językowych popełnianych przez polskich internautów. Powstał raport, który opracowano na podstawie analizy 50 błędów językowych z 2023 roku. W badaniu wykorzystano monitoring Internetu SentiOne. Źródłem materiałów do analizy były platformy: Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram, X (dawniej Twitter), blogi, fora dyskusyjne, portale internetowe oraz recenzje. Najwięcej błędów odnotowano ponownie na Facebooku (38,98 proc.). Drugie miejsce zajął X (20,21 proc.), a na trzecim miejscu zadebiutował serwis YouTube (15,12 proc).
- Niestety dane wskazują na niepokojący trend: obserwujemy około 10,5-procentowy wzrost liczby błędów językowych w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022, patrząc na pierwsze 15 najczęściej występujących lapsusów językowych - podaje serwis Nadwyraz.com.
Polacy wciąż mają problem z pisownią łączną i rozdzielą, a to oznacza, że trzeba włożyć dużo pracy w edukację, by podnieść kompetencje językowe użytkowników Internetu.
- Warto też zaznaczyć, że od momentu rozpoczęcia naszych badań, czyli od 2018 roku, najbardziej uporczywym błędem, który Polacy regularnie popełniają, pozostaje "napewno", który stanowi ponad 18 proc. wszystkich przeanalizowanych jednostek. To pokazuje, jak trwale niektóre błędy zapisały się w naszym języku mimo działań edukacyjnych i dostępu do informacji o poprawnej polszczyźnie - czytamy w podsumowaniu raportu.
15 najczęstszych błędów językowych w 2023 roku
W nawiasach i pogrubioną czcionką podajemy poprawne zapisy:
- napewno (na pewno),
- na prawdę (naprawdę),
- wogóle/wogule (w ogóle),
- narazie (na razie),
- na codzień/nacodzień (na co dzień),
- po za tym/pozatym (poza tym),
- conajmniej (co najmniej),
- niewiem (nie wiem),
- złodzieji (złodziei),
- invitro/inwitro (in vitro),
- wziąść (wziąć),
- na przeciwko/na przeciw (naprzeciwko/naprzeciw),
- z przed/zprzed (sprzed),
- bende (będę),
- pod rząd (z rzędu).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dziennikarska, spowiedzi czy lekarska. Jak wygląda tajemnica zawodowa w praktyce?
- Co oznacza litera "R" na skrzynkach na listy? To może ułatwić życie
- Studenci nocą szturmują biblioteki. Czy taka nauka ma sens? "Mam jedną niepopularną radę"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: Nadwyraz.com
Źródło zdjęcia głównego: Igor Ustynskyy/Getty Images