język polski

  język polski

  Miłośnicy twórczości prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka z pewnością ucieszą się na wieść o tym, że w polskich księgarniach niebawem ukaże się kolejne dzieło autorstwa znanego duetu. Tematem przewodnim rozważań znanej i lubianej pary stał się tym razem humor i związane z nim frazeologizmy. Jak eksperci oceniają polski dowcip?

  Choć część regionalizmów jest nam dobrze znana - bo któż nie wie, że Krakowianie wychodzą na pole, a Poznaniacy jedzą pyry – to wiele z nich może zaskakiwać. W zależności od regionu można spotkać się z zupełnie nieznanymi nam określeniami, jak migawka, zrywka czy szagówka. Nieznajomość regionalizmów może wprowadzić w zakłopotanie, dlatego warto poznać choć niektóre z nich.

  Matura 2021 rozpoczęta. Przystąpiło do niej ponad 270 tysięcy absolwentów liceów i techników. Zmagania zaczęli od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.Sprawdź, jakie były tematy.

  Koronawirus – słowo, które nie schodzi z czołówek serwisów informacyjnych, zostało Słowem Roku. – Zwycięstwo rzeczownika "koronawirus" nie dziwi w roku pandemii, zresztą nie tylko w polskim plebiscycie – przyznał prof. Marek Łaziński z Instytutu Języka Polskiego UW, członek kapituły plebiscytu.

  Stosowanie żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych będzie możliwe od 1 stycznia 2021 r. w warszawskim urzędzie miasta. Pojawią się na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w stopkach e-maili, nagłówkach pism urzędowych, wizytówkach czy tabliczkach przy drzwach. Stołeczny ratusz będzie apelował o zmianę przepisów tak, aby mogły być stosowane także na pieczątkach czy legitymacjach.

  Helen Mazanova to Ukrainka mieszkająca w Polsce od 4 lat. Prowadzi popularny wśród internautów kanał video, na którym umieszcza filmiki ukazujące jej zmagania z językiem polskim i polską codziennością. Helen i jej męża Denysa zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Dlaczego zdecydowali się przyjechać do Polski? Gdzie nauczyli się naszego języka? Czym się zajmują w Polsce? Jakie są ich odczucia co do relacji polsko-ukraińskich?

  Premier Mateusz Morawiecki podczas jednego ze swoich wystąpień użył niepoprawnego wyrażenia: "półtorej roku". Na ten językowy błąd zwróciła mu uwagę Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która z wykształcenia jest polonistką: "Przypominam panu premierowi, ale pan premier się nie obrazi, że nie mówi się >>półtorej roku<<, tylko >>półtora roku<<". Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy językoznawcę prof. Katarzynę Kłosińską z Uniwersytetu Warszawskiego, aby zapytać, jakie jeszcze błędy językowe popełniają Polacy. Które z nich są najbardziej rażące?

  Doktor Li Yinan jest kierownikiem Katedry Języka Polskiego na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, dlaczego zdecydowała się na naukę polskiego, ilu studentów uczy się naszego języka na jej uczelni, co im daje znajomość polskiego. Co wspólnego - według naszego gościa - mają Polacy i mieszkańcy Państwa Środka? Co ją zaskoczyło w naszym kraju?

  W wielu polskich korporacjach nie ma "zwykłych" kadrowych, sekretarek, młodszych i starszych specjalistów. Tam pracują wszelkiej maści managerowie, czyli brand manager, account manager, czy office manager. Nawet osoby odpowiedzialne za sprzątanie przed biurem są cleaning managerami. Czy Polacy wiedzą, co oznaczają anglojęzyczne nazwy stanowisk? Jaki mają do nich stosunek? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Pisarz, językoznawca i człowiek wielu talentów. Gościem Doroty Wellman i Marcina Prokopa w Dzień Dobry Wakacje był Michał Rusinek, autor książki "Pypcie na języku", znany z tropienia różnych lapsusów. Dorota i Marcin trochę się obawiali tej rozmowy... Czy przyłapał ich na jakiś językowych wpadkach? :-) Jaki jest jego stosunek do anglicyzmów przenikających do języka polskiego?

  Polacy coraz częściej używają obcobrzmiących słów. Można je usłyszeć w korporacjach, szkołach, czy zobaczyć na szyldach. Dlaczego to robimy? Czy nazwanie bufetowej baristką podnosi jej prestiż? Zapytaliśmy o to pisarkę i dziennikarkę Małgorzatę Halber, językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka i dziennikarza Piotra "Kędziora" Kędzierskiego.

  Podobno pracownicy jednego dworców kolejowych dostawali instrukcje, jak wymawiać komunikaty dla anglojęzycznych pasażerów. Dla spikerów przygotowano zapis fonetyczny. Postanowiliśmy przetestować pracowników amerykańskiej ambasady ze znajomości języka polskiego. Przygotowaliśmy im proste zwroty również w zapisie fonetycznym. Zobaczcie, jak sobie z nimi poradzili.

  Karol "Filmik" Paśnikowić urodził się w Wilnie, ale jego dziadkowie i rodzice są Polakami. Jest pierwszym i jedynym raperem na Litwie, który śpiewa w polskim języku i to z powodzeniem. Dlaczego wybrał nasz język? Koncertuje w Polsce?

  Paulina Mikuła, absolwentka filologii polskiej, postanowiła zawojować świat językiem polskim. Utworzyła vloga, na którym zamieszcza filmy i uczy poprawnej polszczyzny. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, by powiedziała o błędach, które najczęściej popełniamy i skutecznej nauce. Zdradziła nam również swoje marzenie, które dotyczy naszego programu.

  Polscy politycy nie przebierają ostatnio w słowach. Posługują się językiem wulgarnym, który nie jest językiem dialogu. Politykom brakuje słownictwa czy argumentów? Gdzie leży granica wulgaryzowania języka polityki? Na ile politycy mogą sobie pozwolić w czasie debaty politycznej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN medioznawcę prof. Wiesława Godzica.

  Język polski został uznany za najtrudniejszy język na świecie. I rzeczywiście, od wielu cudzoziemców możemy usłyszeć, że "polski język, trudna język". Czy tak samo uważają goście Dzień Dobry TVN: Wietnamczyk Quoc Anh Tran, Anglik Steve Terrett i Ormianka Aida Kosojan-Przybysz? Zapytaliśmy ich również o strategię i bodźce motywujące do nauki języka polskiego. Czy zapamiętali zabawne historie związane z nieznajomością języka?

  Zacznij dzień z Dorotą i Marcinem! Wyjątkowy jubileusz, wyjątkowi goście. Już w środę poznamy dwunastolatkę, która ma iloraz inteligencji większy niż Albert Einstein i Stephen Hawking. Jak nie połamać języka przy czytaniu umów? Do akcji wkaracza Rada Języka Polskiego! A dla fanów zespołu Hurts mamy miłą niespodziankę - muzycy zdradzą Wam swoje sekrety! Zapraszamy do wspólnego świętowania, bądźcie z nami jutro zaczynamy od 8:00! :-)