język polski

  Do nadchodzącej matury 2023 uczniowie będą musieli znać 49 lektur obowiązkowych oraz 6 pozycji z listy lektur uzupełniających. Które tytuły znalazły się na liście utworów obowiązkowych dla zakresu podstawowego i rozszerzonego? Sprawdzamy

  Aein Ghobadi pochodzi z Iranu. 11 lat temu zafascynował się naszym krajem i sam zaczął się uczyć języka polskiego. Jego największym marzeniem był przyjazd do Polski. Jakie są jego wrażenia z życia w kraju nad Wisłą?

  Do najdłuższych polskich wyrazów zaliczamy przede wszystkim złożone liczebniki, które mogą być zbudowane z ponad dwudziestu liter. Równie długimi wyrazami mogą być rzeczowniki poprzedzone przedrostkiem "nie". Inne imponujące długością słowa można stworzyć, używając niemal w nieskończoność przedrostka „pra”. Niektórzy twierdzą, że najdłuższym słowem po polsku jest "konstantynopolitańczykowianeczka", budzi to jednak pewne wątpliwości.

  Błąd kardynalny jest pomyłką, której obawiać się może wielu uczniów. Jego popełnienie oznacza niezdaną maturę. Kiedy uczeń może popełnić taki błąd? Za co może zostać przyznane 0 punktów na maturze? Wyjaśniamy. 

  Matura z polskiego podstawowego odbyła 4 maja. Rozszerzenie uczniowie pisali 10 maja. Oficjalne arkusze zostały już udostępnione. Znamy także tematy wypracowań z matury z polskiego 2022. Wkrótce pojawią się pierwsze nieoficjalne odpowiedzi oraz informacje, jak należało rozwiązać zadania otwarte. W serwisie Dzień Dobry TVN sprawdzimy również tematy tegorocznych rozprawek. 

  To ostatni moment na szybkie powtórki przed egzaminem. Co warto zrobić na dzień przed maturą z polskiego? W serwisie Dzień Dobry TVN przedstawiamy najpopularniejsze motywy z matur oraz przypominamy, o czym pamiętać, pisząc rozprawkę.

  Co takiego zrobiła prezenterka podczas egzaminu?

  Jakie lektury trzeba poznać przed maturą? Przede wszystkim te, które w spisie lektur zostały oznaczone gwiazdką. Z pewnością któraś z nich zostanie poruszona podczas matury. Sprawdź, które pozycje są obowiązkowe na maturę 2022, a które można znać nie w całości. 

  Czym są polonizmy? O tym opowiedziała youtuberka i popularyzatorka języka polskiego Paulina Mikuła.

  Czy można uniknąć gaf językowych?

  Do Polski przybyło tysiące Ukraińców uciekających przed wojną. Na terenie naszego kraju otrzymali niezbędną pomoc w postaci żywności, noclegów i transportu. Wiele instytucji zaoferowało też darmowe lekcje języka polskiego. Sprawdź listę placówek.

  Jakiego przyimka używać, by wesprzeć mentalnie Ukraińców? Teraz to szczególnie ważne.

  Dla jednych „laczki” to słowo powszechnie używane w codziennych rozmowach. Dla drugich to wyraz, którego nigdy w życiu nie słyszeli. Co kryje się pod nietypową nazwą „laczki” oraz gdzie i kiedy się jej używa?

  Do piatku, 31 stycznia 2021 roku, można było oddawać głos na 11. edycję plebiscytu na Słowo Roku. W konkursie oddano 3300 głosów, a dominującym tematem była... pandemia koronawirusa. Jakie słowo wygrało? Jakie ze sobą konkurowały?

  Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został rozstrzygnięty. Decyzją glosujących zwycięstwo przypadło "śpiulkolotowi". Tuż za nim uplasowała się "naura", a trzecie miejsce na podium przypadło "twojej starej". Co znaczą słowa, które znalazły się w finałowej dwudziestce wyjaśnia Kamila Kalińczak.

  Czy należy zwracać innym uwagę?

  Pod koniec roku Wydawnicto Naukowe PWN organizuje plebiscyt na młodzieżowe słowo roku, co ma miejsce już od wielu lat. Niedawno zakończył się pierwszy etap i wytypowanych zostało 20 finałowych słów, na które można głosować. Do kiedy odbywa się plebiscyt i jakie słowa znalazły się w finałowej dwudziestce? Odpowiadamy!

  Niezmiennie od wielu lat język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków świata. Miejsce w tej klasyfikacji zapewniają nam trudne zasady pisowni, gramatyki i wymowa. Polacy dość często sami popełniają błędy, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Robimy to na przykład zakładając, ubierając bądź wkładając sweter.

  Znajomość łacińskich sentencji często traktowana jest jako oznaka dobrego wykształcenia i inteligencji. Już w szkole, na języku polskim i historii młodzież poznaje najznamienitsze powiedzenia po łacinie. Sprawdź, które z nich już znasz. 

  Miłośnicy twórczości prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka z pewnością ucieszą się na wieść o tym, że w polskich księgarniach niebawem ukaże się kolejne dzieło autorstwa znanego duetu. Tematem przewodnim rozważań znanej i lubianej pary stał się tym razem humor i związane z nim frazeologizmy. Jak eksperci oceniają polski dowcip?

  Wiele osób, nie tylko w wieku szkolnym narzeka na skomplikowaną gramatykę języka polskiego. Jednak jak się okazuje, nie taki diabeł straszy, jak go malują. Dr hab. Jacek Wasilewski napisał książkę, w której z humorem przeprowadza czytelników przez meandry polszczyzny.

  Choć część regionalizmów jest nam dobrze znana - bo któż nie wie, że Krakowianie wychodzą na pole, a Poznaniacy jedzą pyry – to wiele z nich może zaskakiwać. W zależności od regionu można spotkać się z zupełnie nieznanymi nam określeniami, jak migawka, zrywka czy szagówka. Nieznajomość regionalizmów może wprowadzić w zakłopotanie, dlatego warto poznać choć niektóre z nich.

  Matura 2021 rozpoczęta. Przystąpiło do niej ponad 270 tysięcy absolwentów liceów i techników. Zmagania zaczęli od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.Sprawdź, jakie były tematy.

  Tegoroczni maturzyści napisali już pierwszy egzamin, sprawdzający ich wiedzę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Kluczowym zadaniem jak co roku było napisanie wypracowania na jeden z dwóch tematów. Czy absolwenci szkół średnich mogli mieć z nimi problem? O komentarz poprosiliśmy Adama Drzewickiego z kanału "Matura to bzdura" na YouTube.

  4 maja przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego z języka polskiego w wyszukiwarce Google użytkownicy z Podlasia zaczęli wpisywać hasła: "Lalka ambicja", "motyw ambicji", "Wokulski" oraz "ambicja w lekturach". Czy doszło do przecieku tak jak w ubiegłym roku?

  4 maja rozpoczęła się Matura 2021. Jak co roku maturzyści w pierwszej kolejności sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. Wielu z nich po napisaniu egzaminu chce raz jeszcze, tym razem na spokojnie przejrzeć arkusz pytań. Te będą dostępne w Internecie.

  Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na nasz język. Przez rok powstało wiele neologizmów takich jak "koronaparty" czy "koronawakacje". Dwuznacznie brzmią teraz także wyrażenia "zachowanie dystansu" czy "zdejmowanie maski". Jaki wpływ na język mają różne zjawiska i jakie zmiany w nim zachodzą? O tym rozmawialiśmy z prof. Jerzym Bralczykiem, językoznawcą.

  Murzyn - to słowo, którym nie należy się posługiwać. Rada Języka Polskiego oficjalnie zaakceptowała opinię dr. hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, odradzającą użycie go w dyskursie publicznym rzeczownika. Czy rzeczownik ten będzie usuwany z tekstów kultury? Jak mówić lepiej?

  Próbne matury 2021 już się rozpoczęły. Egzaminy potrwają do 16 marca, a udział szkół jest dobrowolny. W środę Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze egzaminacyjne z języka polskiego. Czy wynik próbnych matur może być brany pod uwagę podczas wystawiania ocen końcowych?

  Błędy popełnia każdy z nas. Portal nadwyraz.com postanowił sprawdzić, jak wygląda język w Internecie i z pisownią jakich wyrazów mamy najwięcej problemów. Okazuje się, że najwięcej kłopotów sprawiają nam "w ogóle", "naprawdę" oraz "na pewno". Czy faktycznie sieć jest pełna błędów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą.