21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji przyjrzeliśmy się raportowi 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2022 roku. Badanie przygotowały serwisy Nadwyraz.com i Polszczyzna.pl.
Dywagowanie to odchodzenie od tematu i mówienie na inny temat niż reszta osób w towarzystwie. Poloniści i językoznawcy zauważyli jednak, że od pewnego czasu Polacy używają słowa "dywagować" zamiennie ze słowami takimi "dyskutować", "omawiać".
Do nadchodzącej matury 2023 uczniowie będą musieli znać 49 lektur obowiązkowych oraz 6 pozycji z listy lektur uzupełniających. Które tytuły znalazły się na liście utworów obowiązkowych dla zakresu podstawowego i rozszerzonego? Sprawdzamy
Aein Ghobadi pochodzi z Iranu. 11 lat temu zafascynował się naszym krajem i sam zaczął się uczyć języka polskiego. Jego największym marzeniem był przyjazd do Polski. Jakie są jego wrażenia z życia w kraju nad Wisłą?
Do najdłuższych polskich wyrazów zaliczamy przede wszystkim złożone liczebniki, które mogą być zbudowane z ponad dwudziestu liter. Równie długimi wyrazami mogą być rzeczowniki poprzedzone przedrostkiem "nie". Inne imponujące długością słowa można stworzyć, używając niemal w nieskończoność przedrostka „pra”. Niektórzy twierdzą, że najdłuższym słowem po polsku jest "konstantynopolitańczykowianeczka", budzi to jednak pewne wątpliwości.
Błąd kardynalny jest pomyłką, której obawiać się może wielu uczniów. Jego popełnienie oznacza niezdaną maturę. Kiedy uczeń może popełnić taki błąd? Za co może zostać przyznane 0 punktów na maturze? Wyjaśniamy.
Matura z polskiego podstawowego odbyła 4 maja. Rozszerzenie uczniowie pisali 10 maja. Oficjalne arkusze zostały już udostępnione. Znamy także tematy wypracowań z matury z polskiego 2022. Wkrótce pojawią się pierwsze nieoficjalne odpowiedzi oraz informacje, jak należało rozwiązać zadania otwarte. W serwisie Dzień Dobry TVN sprawdzimy również tematy tegorocznych rozprawek.
To ostatni moment na szybkie powtórki przed egzaminem. Co warto zrobić na dzień przed maturą z polskiego? W serwisie Dzień Dobry TVN przedstawiamy najpopularniejsze motywy z matur oraz przypominamy, o czym pamiętać, pisząc rozprawkę.
Jakie lektury trzeba poznać przed maturą? Przede wszystkim te, które w spisie lektur zostały oznaczone gwiazdką. Z pewnością któraś z nich zostanie poruszona podczas matury. Sprawdź, które pozycje są obowiązkowe na maturę 2022, a które można znać nie w całości.
Do Polski przybyło tysiące Ukraińców uciekających przed wojną. Na terenie naszego kraju otrzymali niezbędną pomoc w postaci żywności, noclegów i transportu. Wiele instytucji zaoferowało też darmowe lekcje języka polskiego. Sprawdź listę placówek.