Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2023. "Jest krótkie i przyjazne"

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane. Co oznacza "rel"?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy
Newsy
Newsy
Newsy
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Takie błędy, że aż nóż się w kieszeni otwiera
Takie błędy, że aż nóż się w kieszeni otwiera
 „w” Ukrainie czy „na” Ukrainie?
„w” Ukrainie czy „na” Ukrainie?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Od malucha mówią w czterech językach
Od malucha mówią w czterech językach
Młodzieżowym Słowem Roku 2023 - decyzją internautów - zostało "rel". Na podium znalazły się również "sigma" i "oporowo". Co się za nimi kryje? W jakich sytuacjach są używane?

"Rel" Młodzieżowym Słowem Roku 2023 - co oznacza?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 dobiegł końca. Zwyciężyło słowo "rel", które - dosłownie i metaforycznie - jest wyrazem zgody. - Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej - obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu - tłumaczyła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.

Jak dodała, "rel" zawiera większość cech językowego hitu. - Jest światowe, pochodzi od angielskiego "relatable", "czyli możliwy do powiązania z czymś", jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń, jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja" - argumentowała przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

Co więcej, "rel" nie jest świeżym neologizmem. W komunikacji młodych funkcjonuje już od kilku lat.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - "sigma" i "oporowo" na podium

Na drugim miejscu znalazło się słowo "sigma" ("sigma male") oznaczające mężczyznę silnego, niezależnego, intrygującego, pewnego siebie i podziwianego, ale nieafiszującego się ze swoimi sukcesami. Natomiast podium zamyka "oporowo" (synonim "do oporu", "w opór"). - Znaczy [ono - przyp. red.] przede wszystkim intensywnie, mocno, dużo - podkreśliła prof. Anna Wileczek.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - cel

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zwyciężyło słowo "essa", czyli coś, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości