Słowo nerd zna chyba każdy, a wiele osób dość chętnie się nim posługuje. Jednak nie wszyscy potrafią podać jego definicję.
To już 13. edycja tego plebiscytu.
Właśnie poznaliśmy młodzieżowe słowo roku, którym zostało "rel". Jakimi jeszcze wyrażeniami posługują się nastolatkowie? Co oznacza "G", "FR" oraz "IMO"? Zapytał o to reporter Dzień Dobry TVN.
W jakich sytuacjach jest używane?
Wiesz, co znaczą?
"Uwielbiam taki second - hand zrobiony ze słów".
Sprawdź, jaki jest jego polski odpowiednik.
Czy wiesz, co znaczy "UwU", "siedemnaście" lub "essa"?
Agresja zazwyczaj kojarzy nam się z przemocą fizyczną lub krzykiem. Natomiast istnieje również w bardziej subtelnej formie - bez bicia i wrzasków. Jak rozpoznać pasywną agresję? Czym się różni od aktywnej? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholożką Joanną Chmurą.
Do najdłuższych polskich wyrazów zaliczamy przede wszystkim złożone liczebniki, które mogą być zbudowane z ponad dwudziestu liter. Równie długimi wyrazami mogą być rzeczowniki poprzedzone przedrostkiem "nie". Inne imponujące długością słowa można stworzyć, używając niemal w nieskończoność przedrostka „pra”. Niektórzy twierdzą, że najdłuższym słowem po polsku jest "konstantynopolitańczykowianeczka", budzi to jednak pewne wątpliwości.
Do piatku, 31 stycznia 2021 roku, można było oddawać głos na 11. edycję plebiscytu na Słowo Roku. W konkursie oddano 3300 głosów, a dominującym tematem była... pandemia koronawirusa. Jakie słowo wygrało? Jakie ze sobą konkurowały?
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na nasz język. Przez rok powstało wiele neologizmów takich jak "koronaparty" czy "koronawakacje". Dwuznacznie brzmią teraz także wyrażenia "zachowanie dystansu" czy "zdejmowanie maski". Jaki wpływ na język mają różne zjawiska i jakie zmiany w nim zachodzą? O tym rozmawialiśmy z prof. Jerzym Bralczykiem, językoznawcą.
Murzyn - to słowo, którym nie należy się posługiwać. Rada Języka Polskiego oficjalnie zaakceptowała opinię dr. hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, odradzającą użycie go w dyskursie publicznym rzeczownika. Czy rzeczownik ten będzie usuwany z tekstów kultury? Jak mówić lepiej?
Koronawirus – słowo, które nie schodzi z czołówek serwisów informacyjnych, zostało Słowem Roku. – Zwycięstwo rzeczownika "koronawirus" nie dziwi w roku pandemii, zresztą nie tylko w polskim plebiscycie – przyznał prof. Marek Łaziński z Instytutu Języka Polskiego UW, członek kapituły plebiscytu.
Młodzieżowe Słowo Roku 2020 nie zostało wybrane. To pierwsza w historii taka decyzja kapituły. Zdaniem jurorów, konkurs, który miał służyć refleksji nad językiem, stał się areną walki na słowa. Czyja to wina? Zastanawialiśmy się w naszym programie z Michałem Rusinkiem - literaturoznawcą i członkiem Rady Języka Polskiego.
W 2020 roku nie zostało wyłonione Młodzieżowe Słowo Roku. Kapituła poinformowała, że nadesłane propozycje są sprzeczne z regulaminem plebiscytu. Jury jednak zdecydowało się wyróżnić słowo "tozależyzm". Jakie są kulisy tych decyzji?
Profesor Jerzy Bralczyk wydał ostatnio książkę "Porzekadła". Autor z dużą dozą humoru rozkłada poszczególne powiedzenia na czynniki pierwsze. W naszym programie językoznawca opowiedział nie tylko o swojej książce, lecz i odniósł się do wulgaryzmów, które zadomowiły się w przestrzeni publicznej.
Słowo "dziaders" zyskało wyjątkową popularność na fali protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kogo określa i czy ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku? Rozmawialiśmy o tym z językoznawcą drem Arturem Czesakiem.
W studiu Dzień Dobry TVN gościem był wirtuoz absurdu, mistrz "sucharów", kalamburów i słownych zlepek, artysta słowa, pisarz, poeta, filozof, muzyk, wykładowca i maratończyk w jednym, czyli Wanda Berger vel Maciej Polak.