Internet i technologia
Kto to jest nerd? Jakie są jego cechy charakterystyczne?
Podstawową cechą typowego nerda jest głębokie zainteresowanie naukami ścisłymi. Spędza wiele czasu, nie tylko programując, lecz także zgłębiając wiedzę, np. z dziedziny fizyki czy astronomii. Nerda fascynują też gry komputerowe, a często również RPG. Wielu z nich uwielbia filmy i książki z gatunku science fiction. Bardzo często nerd jest też fanem komiksów, szczególnie tych o superbohaterach. Dlatego na ich biurku można znaleźć figurki z ulubionymi postaciami, a w szafie charakterystyczne dla nerdów koszulki, np. z symbolem z komiksu.
Nerdem można być w różnym wieku, choć wielu osobom po usłyszeniu tego słowa na myśl przychodzi siedzący godzinami w książkach czy przed komputerem nastolatek. Dlatego też niektórzy tłumaczą słowo nerd jako kujon. Nie jest to jednak właściwe rozumienie tego określenia. Kujon to osoba ucząca się na pamięć do egzaminów. Nerd oznacza natomiast osobę głęboko zafascynowaną nauką i zgłębiającą ją dla siebie.
Jak odróżnić nerda od geeka?
Zarówno nerd, jak i geek to określenia obecne w slangu, które odnoszą się do osoby głęboko zainteresowanej nauką. Jednak między nimi można znaleźć pewne różnice, np. w dziedzinach, jakimi się interesują. W przypadku tego drugiego będą to właściwie wyłącznie nauki ścisłe, a także twórczość z gatunku science fiction oraz fantasy. Natomiast geek równie dobrze może być głęboko zainteresowany naukami humanistycznymi czy społecznymi, np. historią, a nawet literaturą.
Co zatem oznacza słowo nerd? Chociaż określenie to niekiedy uznawane bywa za obraźliwe, nie musi tak być. Jest to z pewnością osoba niezwykle inteligentna, która może mieć duży wpływ np. na rozwój nowych technologii w przyszłości.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co oznacza litera "R" na skrzynkach na listy? To może ułatwić życie
- Sonda New Horizons przekazała sensacyjne dane. Badacze nie spodziewali się takiego odkrycia
- 1,5% podatku - jak przekazać go na organizację pożytku publicznego?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF