Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie. "Jest personalizowany"

Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Polscy naukowcy stworzyli innowacyjny implant, który obrasta tkanką kostną i się rozpuszcza. Do tej pory wszczepiono go 14 pacjentom. O niezwykłym wynalazku w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr inż. Małgorzatą Muzalewską, dr inż. Moniką Dobrzyńską-Mizerą i prof. Krzysztofem Fickiem.

Jak działa innowacyjny implant?

Wynalazek polskich naukowców uzupełnia ubytki kostne.

- Nasz implant jest personalizowany, czyli dopasowujemy kształt do pacjenta. Ściśle do ubytku kostnego pacjenta. Dodatkowo jest bioresorbowalny, czyli po jakimś czasie zniknie z naszego organizmu, ale zanim zniknie, na jego miejsce zaczyna narastać kość pacjenta - tłumaczyła dr inż. Małgorzata Muzalewska z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn na Politechnice Śląskiej.

Jak dodała, po ok. 18 miesiącach - w zależności m.in. od wielkości miejsca ubytku i składu materiału - implant powinien się rozpuścić i zostać wchłonięty w sposób bezpieczny przez ciało pacjenta.

- Nasze implanty stworzyliśmy po to, aby odbudowywać duże ubytki kostne. Nasz organizm jest bardzo mądry i ubytki pewnego rozmiaru, niezbyt duże, możemy zregenerować sami np. przy złamaniach kości, ale przy dużych ubytkach potrzebne jest rusztowanie, które zostanie wykorzystane przez nasz organizm do tego, aby odbudować ciągłość kości - mówiła dr inż. Monika Dobrzyńska-Mizera, Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania, Politechnika Poznańska.

Do tej pory implanty stosowane były m.in. w ubytkach czaszki, twarzoczaszki (w obrębie szczęki i żuchwy) oraz kości długich.

Kościotwórcze implanty polskich naukowców

Prof. Krzysztof Ficek przełomową technologię używa w formie zastrzyku do kości.

- Staram się ten preparat połączyć z komórkami, czyli z najważniejszym odbiorcą, czyli pacjentem. [...] Robimy to w znieczuleniu u tych osób, u których niewydolna jest chrząstka stawowa, która nie amortyzuje w odpowiedni sposób obciążeń. Podanie tego preparatu do kości zwiększa amortyzacyjne możliwości kolana - przyznał ortopeda, który stosuje tę metodę przede wszystkim u pacjentów cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Więcej informacji na temat innowacyjnego implantu w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości