"Główka rosła do tyłu". By ratować życie Antosi, lekarze musieli zmienić kształt jej czaszki

Nowatorskie operacje
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowatorskie operacje zmieniające kształt głowy niemowląt
Nowatorskie operacje zmieniające kształt głowy niemowląt
Nowatorskie operacje w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Nowatorskie operacje w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Polscy lekarze z Olsztyna dokonują nowatorskich operacji zmieniających kształt głowy niemowląt. Na czym polegają ich metody i komu mogą dzięki nim pomóc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli neurochirurdzy, prof. Dawid Larysz i dr Patrycja Larysz.

Operacje zmieniające kształt głowy

Helena i Antosia to siostry, które urodziły się z rzadką wadą wrodzoną czaszki. Zdiagnozowano u nich kraniosynostozę - wadę polegającą na przedwczesnym zarośnięciu szwów czaszkowych. Mózg rozpycha się, deformując czaszkę. Wówczas może dojść do nieprawidłowego rozwoju mózgowia (opóźniona mowa i chód, nudności, nadmierna senność).

W przypadku Antosi, urodziła się ona z prawie niewyczuwalnym ciemiączkiem. - Pierwszym takim sygnałem było to, że po kilku tygodniach ta głowa w ogóle się nie poprawiała - powiedziała mama dziewczynek, Katarzyna Pławecka-Goc. - Na tym zdjęciu bardzo dobrze na przykład widać, jak główka jakby rośnie do tyłu nienaturalnie, a nie na boki - dodał tata Heleny i Antosi, Paweł Goc.

- Najgorszym przypadkiem tej wady jest sytuacja, kiedy mózg nie ma miejsca na rozwój i dochodzi do stopniowego jego uszkadzania. Takie nadciśnienie może doprowadzić do ciężkich zaburzeń neurologicznych, w skrajnym przypadku nawet do śmierci - tłumaczył w Dzień Dobry TVN neurochirurg, prof. Dawid Larysz.

Nowatorski zabieg

Wada Antosi wymagała przeprowadzenia nowatorskiego, mało inwazyjnego zabiegu z użyciem neuroendoskopu, z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych dla Antosi sprężyn dystrakcyjnych. - Sprężyna dystrakcyjna ma za zadanie rozszerzyć dwie kości - wyjaśniła neurochirurg, dr Patrycja Larysz.

- Nowum w naszej metodzie jest to, że do każdego pacjenta dobierana jest sprężyna o odpowiedniej sile, czyli nie ma sytuacji takich, kiedy ta sprężyna mogłaby wyłamać kości, bądź nie byłaby odpowiednio silna, żeby je odpowiednio rozszerzyć - dodał prof. Dawid Larysz. Nowatorskim aspektem jest również przedoperacyjne planowanie w wirtualnej rzeczywistości.

Od operacji Antosi minęło już pół roku. Niedawno usunięto jej sprężynki. Takie zabiegi jako jedyny w Polsce przeprowadza właśnie zespół doktora Larysza. Do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie w listopadzie przyjadą lekarze, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

- Kiedy zaczynaliśmy leczenie dzieci z tego typu wadami, często jeździliśmy do Stanów Zjednoczonych, bo tam te zabiegi były wykonywane, więc to zaszczyt i radość, że teraz i my możemy coś pokazać tym ludziom. Polska medycyna już coraz mniej różni się, a w pewnych aspektach myślę, że jest na tym samym poziomie, jak we wszystkich innych czołowych ośrodkach zajmujących się chorobami rzadkimi - podsumował prof. Larysz.

DD_20231008_Operacja_REP
Nowatorskie operacje w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości