5-miesięczny wojownik dwukrotnie wygrał walkę o swoje życie. Pomogli mu w tym lekarze z Zabrza

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Sylwia Witas
Krzysiu wojownik
Krzysiu wojownik Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Krzyś Gałązka ma dopiero 5 miesięcy i już dwa razy wygrał walkę o swoje życie. Dzięki innowacyjnej operacji możliwa była korekcja jego wady serca. - Takie zabiegi są raczej w Polsce niewykonywane - podkreśliła dr n. med. Joanna Śliwka, zastępca koordynatora Oddziału Kardiochirurgii SCCS w Zabrzu.

Krzyś Gałązka urodził się z ciężką wadą serca

O tym, że Krzyś urodzi się z bardzo ciężką wadą serca, jego rodzice dowiedzieli się na drugim badaniu prenatalnym.

- Nie docierało to do mnie. Stwierdziłem, że zawsze jest jakiś margines błędu - wspominał Piotr Gałązka. - Chyba sami na początku nie wiedzieliśmy, jak mamy, na ten temat rozmawiać i też taka myśl: "Dlaczego?". [...] Człowiek się zastanawia, dlaczego my - opowiadała Patrycja Gałązka.

Innowacyjna operacja w Zabrzu

Walka o życie Krzysia rozpoczęła się już w dniu jego narodzin. Maluszek zachorował wtedy na martwicze zapalenie jelit, którego przyczyną była niska saturacja wynikająca ze skomplikowanej wady serca. Po pierwszej wygranej walce chłopczyk został przetransportowany do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie odbyła się innowacyjna operacja, której nigdy do tej pory w Polsce nikt skutecznie nie przeprowadził.

- Sam zabieg operacyjny należy do jednych z najtrudniejszych w kardiochirurgii wad wrodzonych. Takie zabiegi są raczej w Polsce niewykonywane. Raczej dzieci z takimi wadami bądź podobnymi wyjeżdżały za granicę - tłumaczyła dr n. med. Joanna Śliwka, zastępca koordynatora Oddziału Kardiochirurgii SCCS w Zabrzu.

- Są pojedyncze osoby na świecie, które wykonują takie operacje z sukcesem. Z jednym z tych chirurgów nawiązaliśmy współpracę i myślę, że już niedługo będziemy w stanie takie operacje wykonywać samodzielnie u nas w szpitalu - dodał dr n. med. Szymon Pawlak, koordynator Oddziału Kardiochirurgii SCCS w Zabrzu.

Dzięki współpracy medyków z wybitnym doktorem z Genewy możliwa była korekcja wady serca u Krzysia. Podczas operacji lekarze wykorzystali konkretną metodę, która przywraca prawidłową anatomię serca i naczyń wieńcowych.

- Ja się cieszę jako matka, że jest wojownikiem. Moim marzeniem jest, żeby nam się to życie w końcu ustabilizowało. Żebyśmy mogli razem żyć, kochać się, cieszyć się sobą nawzajem - mówiła Patrycja Gałązka.

- Po tym, co przeszliśmy, człowiek inaczej patrzy na pewnego rodzaju problemy. [...] Doceniasz to, co masz. To, że możesz cieszyć się życiem, zdrowiem twojego dziecka, to jest po prostu bezcenne - podsumował tato Krzysia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Sylwia Witas

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości