O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka AI oraz prof. dr hab. Robert Sabiniewicz, kardiolog dziecięcy.
- Takie zabiegi są raczej w Polsce niewykonywane - podkreśliła dr n. med. Joanna Śliwka, zastępca koordynatora Oddziału Kardiochirurgii SCCS w Zabrzu.
Codziennie jesteśmy bombardowani wiadomościami o chorobach, śmierciach i zbiórkach na leczenie. Czasami jednak, na naszej drodze pojawi się historia, która na długo zostaje w pamięci. Taka, jak ta. Śmierć młodego mężczyzny przyczyniła się do ratowania serduszka niespełna rocznego dziecka.
Dziewczynka ma zaledwie dwa miesiące i właśnie dostała szansę na nowe życie. Przeszczepiając jej serce, lekarze dokonali pionierskiej operacji. Udało im się pokonać kilka poważnych przeszkód, m.in. taką, że dawca miał inną grupę krwi. Ten zakończony sukcesem zabieg daje nadzieję i rodzicom, i lekarzom.
Szymonek Sternik urodził się z poważną wadą serca, która zwana jest mnogim VSD. Chłopca czeka poważna operacja w Szwajcarii, na którą rodzice zebrali ogromną sumę pieniędzy dzięki wielu ludziom dobrej woli. Poznajcie jego niezwykłą historię. Zachęcamy również do posłuchania rozmowy z prof. Maciejem Karolczakiem, którego gościliśmy w naszym studiu.
Zespół lekarzy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zdecydował się wszczepić rozrusznik serca chłopczykowi, który przyszedł na świat o 1,5 miesiąca za wcześnie. Poważną wadę serca u Maksymiliana wykryto, kiedy był jeszcze w łonie matki. Jeszcze nigdy nie zdecydowano się na podobną operację u takiego małego dziecka. W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Jacka Pająka - kierownik oddziału Kliniki Kardiochirurgii w GCZD w Katowicach i dr Michała Buczyńskiego - kardiochirurga, który operował chłopca. Co było największą trudnością podczas zabiegu? Jaką wielkość ma rozrusznik Maksa? Czy różni się od rozrusznika dla osoby dorosłej? Czy na świceie były podobne operacje, ktore zakończyły się sukcesem? W jakim okresie rozwoju płodu można wykryć wadę serca?