Sztuczna inteligencja wykrywa wady serca u dzieci
Naukowcy i lekarze nieustannie szukają nowych zastosowań sztucznej inteligencji (AI) w medycynie. Wiele wskazuje na to, że będzie ona punktem zwrotnym w przesiewowej diagnostyce wrodzonych wad serca. - Po kilku latach pracy uzyskaliśmy system, który wykazuje bardzo dużą skuteczność w diagnostyce wad wrodzonych serca na poziomie 97-98 proc. - przyznał prof. dr hab. Robert Sabiniewicz w Dzień Dobry TVN.
Okazuje się, że sztuczna inteligencja za pomocą wgranych krótkich filmów w niecałą minutę jest w stanie wyłapać wady. - Sygnał wysyłany jest do komputera i tam jest przetwarzany. Takie przetwarzanie zajmuje ok. 30 sekund i uzyskujemy informację. System kategoryzuje badania pacjentów w trzech kategoriach: zdrowy, chory lub w przypadku wątpliwości - jako wymagający konsultacji kardiologicznej - tłumaczył medyk.
Obecnie trwają testy kliniczne w trzech szpitalach w Polsce. - Chcemy wypełnić luki, a dokładniej braki specjalistów w ośrodkach oddalonych od ośrodków referencyjnych, czyli w mniejszych miejscowościach - podkreślił kardiolog dziecięcy.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy?
Uspokajamy. Sztuczna inteligencja nie ma zastąpić lekarzy, a ich wesprzeć.
- Sztuczna inteligencja ma być wsparciem w przyspieszeniu diagnostyki. [...] Mówiąc szczerze, o sztucznej inteligencji różne rzeczy się słyszy i jestem tego świadoma. W niektórych dziedzinach ona bywa kontrowersyjna, ale uważam, że medycyna jest wręcz niekontrowersyjną dziedziną zastosowania tej technologii, gdzie ona efektywnie może wspierać ratowanie życia - mówiła prof. Aleksandra Przegalińska.
Jak zaznaczyła, diagnozę i tak musi poświadczyć lekarz-specjalista.
Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Medycyna w przyszłości. "Rolą lekarza jako człowieka będzie empatyzowanie z pacjentem"
- AI pomaga w odczytywaniu wyników mammografii. Dzięki niej jest mniej "fałszywych alarmów"
- Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować medycynę? "Komputery są w stanie diagnozować ludzi"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: East News/Wojciech Olkuśnik