Sztuczna inteligencja wykrywa wady serca u dzieci. "Przetwarzanie zajmuje ok. 30 sekund"

AI wykrywa wady serca u dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN
AI wykrywa wady serca u dzieci skuteczniej niż ludzie
AI wykrywa wady serca u dzieci skuteczniej niż ludzie
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w medycynie. Pomaga wykryć m.in. raka piersi, a nawet wady serca u noworodków. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka AI oraz prof. dr hab. Robert Sabiniewicz, kardiolog dziecięcy.

Sztuczna inteligencja wykrywa wady serca u dzieci

Naukowcy i lekarze nieustannie szukają nowych zastosowań sztucznej inteligencji (AI) w medycynie. Wiele wskazuje na to, że będzie ona punktem zwrotnym w przesiewowej diagnostyce wrodzonych wad serca. - Po kilku latach pracy uzyskaliśmy system, który wykazuje bardzo dużą skuteczność w diagnostyce wad wrodzonych serca na poziomie 97-98 proc. - przyznał prof. dr hab. Robert Sabiniewicz w Dzień Dobry TVN.

Okazuje się, że sztuczna inteligencja za pomocą wgranych krótkich filmów w niecałą minutę jest w stanie wyłapać wady. - Sygnał wysyłany jest do komputera i tam jest przetwarzany. Takie przetwarzanie zajmuje ok. 30 sekund i uzyskujemy informację. System kategoryzuje badania pacjentów w trzech kategoriach: zdrowy, chory lub w przypadku wątpliwości - jako wymagający konsultacji kardiologicznej - tłumaczył medyk.

Obecnie trwają testy kliniczne w trzech szpitalach w Polsce. - Chcemy wypełnić luki, a dokładniej braki specjalistów w ośrodkach oddalonych od ośrodków referencyjnych, czyli w mniejszych miejscowościach - podkreślił kardiolog dziecięcy.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy?

Uspokajamy. Sztuczna inteligencja nie ma zastąpić lekarzy, a ich wesprzeć.

- Sztuczna inteligencja ma być wsparciem w przyspieszeniu diagnostyki. [...] Mówiąc szczerze, o sztucznej inteligencji różne rzeczy się słyszy i jestem tego świadoma. W niektórych dziedzinach ona bywa kontrowersyjna, ale uważam, że medycyna jest wręcz niekontrowersyjną dziedziną zastosowania tej technologii, gdzie ona efektywnie może wspierać ratowanie życia - mówiła prof. Aleksandra Przegalińska.

Jak zaznaczyła, diagnozę i tak musi poświadczyć lekarz-specjalista.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości