AI pomaga w odczytywaniu wyników mammografii. Dzięki niej jest mniej "fałszywych alarmów"

Kobieta podczas mammografii
Sztuczna inteligencja pomaga w diagnozowaniu nowotworów piersi. Wykrywa ich więcej niż radiolodzy
Źródło: yacobchuk/GettyImages
Jak informuje pismo "Radiology", "sztuczna inteligencja wykrywa więcej nowotworów piersi niż radiolodzy, przy czym rzadziej zdarzają się fałszywe alarmy". Jest ona wykorzystywana między innymi do selekcji prawdopodobnych normalnych wyników badań przesiewowych, co pomaga walczyć z nadrozpoznawalnością tego schorzenia u kobiet. Jaką skuteczność ma AI? W jaki sposób odczytuje wyniki testów diagnostycznych?

Duńscy naukowcy, którzy opublikowali wyniki swoich obserwacji na łamach pisma, porównali wyniki badań przesiewowych w dwóch grupach kobiet, które przeszły badania przed i po wdrożeniu sztucznej inteligencji. Do jakich doszli wniosków?

AI pomaga przy badaniach przesiewowych

Badaniem, które wzięli pod lupę eksperci z Danii, była mammografia. To obrazowe badanie przyczynia się do wczesnego wykrycia raka piersi. Niesie jednak ze sobą ryzyko wyników fałszywie dodatnich, które mogą narazić pacjentki na niepotrzebny stres, a także inwazyjną diagnostykę czy nawet zabieg chirurgiczny. Właśnie z takimi sytuacjami, czyli nadrozpoznawalnością nowotworów piersi (rozpoznawaniem schorzeń u pacjentów, którzy w rzeczywistości ich nie mają), pomaga walczyć sztuczna inteligencja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

AI nie tylko poprawia skuteczność badań przesiewowych w kierunku raka piersi, ale też zmniejsza odsetek wyników fałszywie dodatnich. Jest bowiem wykorzystywana do selekcji prawdopodobnych normalnych wyników badań przesiewowych oraz wspomagania decyzji, czyli może również znacznie zmniejszyć obciążenie pracą radiologa.

- Populacyjne badania przesiewowe za pomocą mammografii zmniejszają śmiertelność z powodu raka piersi, ale nakładają znaczne obciążenie pracą na radiologów, którzy muszą odczytywać dużą liczbę mammografii, z których większość nie uzasadnia wezwania pacjentki do szpitala. Obciążenie jest jeszcze większe, gdy w programach badań przesiewowych stosuje się podwójny odczyt, aby poprawić wykrywanie raka i zmniejszyć liczbę fałszywie pozytywnych wyników - twierdzi dr Andreas D. Lauritzen, doktorant na Uniwersytecie w Kopenhadze i badacz w szpitalu Gentofte w Danii.

Naukowiec, wraz ze swoimi współpracownikami, porównał dwie grupy kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które co dwa lata poddawały się badaniom mammograficznym w stołecznym regionie Danii. Pierwsza z nich przeszła badania przesiewowe przed wdrożeniem sztucznej inteligencji, druga zaś po jej wdrożeniu.

Sztuczna inteligencja może odczytywać wyniki mammografii

Wszystkie kobiety, które przeszły badania mammograficzne, były obserwowane przez naukowców z Danii przez co najmniej 180 dni. Nowotwory inwazyjne i przewodowe in situ (DCIS), wykryte podczas badań przesiewowych, zostały potwierdzone dodatkowo biopsją igłową lub wycinkami chirurgicznymi.

Ogółem przebadano 60 751 kobiet bez korzystania ze sztucznej inteligencji, a 58 246 kobiet poddano badaniom przesiewowym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dostępny na rynku system wykorzystujący AI, używany do tych badań, został przeszkolony za pomocą modeli głębokiego uczenia. Dzięki temu jest w stanie wyróżniać i oceniać podejrzane zmiany oraz zwapnienia w mammogramach.

W porównaniu z badaniami przesiewowymi bez sztucznej inteligencji, badania z wykorzystaniem AI wykazały znacznie więcej przypadków raka piersi (0,82 proc. w porównaniu z 0,70 proc.), ale charakteryzowały się niższym odsetkiem wyników fałszywie dodatnich (1,63 proc. w porównaniu z 2,39 proc.).

- W grupie poddanej badaniu przesiewowemu AI odsetek pacjentek, które zostały poddane pogłębionej diagnostyce (recall rate) spadł o 20,5 proc., a obciążenie pracą radiologów podczas oceny mammogramów spadło o 33,4 proc. - wskazał dr Lauritzen.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: rynekzdrowia.pl

Źródło zdjęcia głównego: yacobchuk/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?