nowotwór piersi

  nowotwór piersi

  Sarah Harding od niemal roku zmagała się z nowotworem piersi. Wokalistka popularnego zespołu Girls Aloud wydała nawet książkę, w której opisała trudy walki z chorobą. Niestety, kilka miesięcy po jej publikacji, życie napisało bolesne dla jej bliskich i fanów zakończenie. 39-letnia piosenkarka zmarła, o czym poinformowała jej mama.

  Ewa Chodakowska włączyła się do ogólnoświatowej inicjatywy "Różowy Październik". Trenerka od lat nie tylko zmienia figurę i styl życia wielu tysięcy Polek, ale także angażuje się w projekty prozdrowotne. W Dzień Dobry TVN Ewa Chodakowska oraz Tomasz Gruziel, specjalista medycyny rodzinnej, poruszyli temat profilaktyki, niepokojących objawów oraz samobadania piersi.

  Profilaktyka i wsparcie pacjentek dotkniętych nowotworem piersi - taki jest cel wyjątkowego kalendarza "Power of community 2021". Dochód z jego sprzedaży przeznaczony zostanie dla kobiet chorych na raka i ich bliskich. Panowie spotkali się na sesji zdjęciowej już po raz piąty. O szczegółach kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" opowiedzieli nam trener Daniel Qczaj, podróżnik i bloger Robert Szulc oraz menadżer Artur Łyczko.

  Lekarze z Gniezna przeprowadzili innowacyjną operację usunięcia guza z chorej na raka piersi. Na czym polega nowa metoda leczenia? Czy zabieg pozwoli uniknąć wycieńczającej chemioterapii? Które przypadki zachorowań mogą być poddane zabiegowi? Gościem Dzień Dobry TVN był doc. Dawid Murawa, ordynator oddziału chirurgii w Gnieźnie.

  Przemek Ignaszewski postanowił pomóc chorej na nowotwór Sylwii Okoniewskiej i zorganizował zbiórkę pod hasłem "Golę brodę na pomoc". Obiecał, że zgoli brodę, jeżeli uda się zebrać 10 tys. zł na rzecz Sylwii. Udało się już po kilkunastu godzinach. Po tygodniu było już 21 tys. zł. Przemek marzy jednak o tym, żeby uzbierać dla Sylwii aż 30 tys. zł. Czy to uda się? Co chory na raka musi opłacać z własnych pieniędzy?

  Gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Stachowicz, która jest po mastektomii obu piersi, zachęca do wykonywania badań genetycznych, jeżeli w rodzinie wystąpił rak piersi lub rak jajnika. Ona miała 29 lat, gdy poddała się takim badaniom. Wtedy dowiedziała się, że w jej przypadku ryzyko zachorowania na raka piersi jest duże. Jej siostra zachorowała na raka piersi, a jej ciotka zmarła tę chorobę. Profilaktycznej mastektomii podała się w Niemczech, bo w Polsce nie mogła takiego zabiegu wykonać. Gościem Dzień Dobry TVN był też onkolog prof. Cezary Szczylik, z którym rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego profilaktyczna mastektomia powinna być w Polsce refundowana.

  Pani Elżbieta z powodu nowotworu piersi straciła lewą pierś. Operację rekonstrukcji wykonał chirurg prof. Paweł Szychta z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP w Łodzi. Wykorzystał do tego zdrową, prawą pierś. To pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarza zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły zabiegu.

  Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. W Dzień Dobry TVN gościliśmy organizatora kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” Jakuba Popławskiego oraz jej uczestników: Jana Górczaka i Dawida Słabęckiego, którzy postanowili motywować panie do wykonywania regularnych badań i walki o zdrowie oraz dostarczyć mężczyznom informacji na temat wspierania kobiet w trakcie choroby nowotworowej na każdym jej etapie. Co zrobili w ramach tej akcji?

  Dzięki zabiegowi mikropigmentacji brodawki sutkowej kobiety, które przeszły mastektomię piersi odzyskują swoją kobiecość. Na czym on polega? Ile kosztuje? Czy zabieg trzeba powtarzać? Kto - oprócz Amazonek - może z niego skorzystać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistkę makijażu permanentnego, linergistkę Agnieszkę Zapałę.

  Jak przywrócić wiarę we własną kobiecość po przebytej chorobie nowotworowej piersi? Jak muzyka i taniec wpływa na terapię w czasie walki z rakiem? Co zmienia w życiu kobiet zabieg rekonstrukcji piersi po przebytej mastektomii? Ile trwa zabieg usunięcia piersi oraz jednoczesna rekonstrukcja? Dlaczego duża cześć chorych kobiet wciąż boi się zabiegu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr hab Agnieszkę Kołacińską z Fundacji Pełną Piersią, Magdalenę Łuczak-Rzewuską, która przeszła zabieg rekonstrukcji piersi i Marlenę Kazuń, psychoonkologa.

  Dwa lata po podwójnej mastektomii, której aktorka poddała się, by nie zachorować na raka piersi, Jolie zdecydowała się na owariektomię. Jest to profilaktyczny zabieg usunięcia jajników. Dlaczego gwiazda poddała się operacji w tak młodym wieku, jakie to niesie za sobą konsekwencje i czy w tak trudnych chwilach hollywoodzka aktorka mogła liczyć na wsparcie najbliższych? O odważnym czynie Angeliny, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedziała Agnieszka Jastrzębska.

  Dzięki polskim naukowcom powstało pierwsze na świecie urządzenie, które zwiększa możliwość wykrycia raka piersi na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jest to tester firmy BRASTER. Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Kiedy urządzenie będzie dostępne na rynku? Czy z jednego urządzenia będzie mogło korzystać kilka kobiet? Jak wyglądają zmiany nowotworowe wykryte przez tester? W Dzień Dobry TVN gościliśmy kierownika Działu Telemedycznego firmy BRASTER dr Ingę Hryniewiecką i dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego.