Mężczyźni też mogą chorować na raka piersi. "Przez przypadek sam się zbadałem"

Rak piersi u mężczyzn
Rak piersi u mężczyzn
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy myślimy o raku piersi, zazwyczaj kojarzymy go z kobietami. Jednak ten rodzaj nowotworu może również występować u mężczyzn. Według szacunków w Polsce diagnozuje się około 140 takich męskich przypadków w roku. - Później niż panie docierają do lekarza - komentuje w Dzień Dobry TVN onkolożka dr n. med. Joanna Połowinczak- Przybyłek.

Rak piersi u mężczyzny - jak wykryć?

Grzegorz Zawiślak jest farmaceutą, ojcem i pacjentem onkologicznym, u którego zdiagnozowano raka piersi w drugim stadium. Gość Dzień Dobry TVN, w przeciwieństwie do większości populacji, miał świadomość, że ta przypisywana zwykle kobietom choroba może wystąpić również u mężczyzn. Z nowotworem piersi zmagał się bowiem jego wujek.

Z jego opowieści wynika, że nawet medycy nie są przyzwyczajeni do rozpoznawania męskiej wersji tego raka.

- Przez przypadek sam się zbadałem. Po prostu dotknąłem, zacząłem się badać i dzięki temu wymacałem jakiś guzik, który tam był. On był wielkości 4-5 cm. Zgłosiłem się bardzo szybko do lekarza, który z uśmiechem na twarzy powiedział, że to jest tak rzadka choroba, że to mnie nie dotyczy - wspomina farmaceuta. Niestety przypuszczenia eksperta nie były prorocze.

Jak samemu wykryć groźną zmianę? - Najczęściej jest to taki bezbolesny guzek. Zwykle za brodawką. Może też być jakiś wyciek z brodawki. Może być wciągnięcie brodawki sutkowej. Może być owrzodzenie. Czasem powiększone węzły chłonne dopiero zwracają uwagę - wymienia onkolożka dr n. med. Joanna Połowinczak- Przybyłek.

Nowotwór piersi u mężczyzn - rokowania

Mówi się, że rak piersi występujący u mężczyzn stanowi zaledwie 1% wszystkich nowotworów piersi na świecie.

- Szacuje się, że około 100-200 przypadków rocznie diagnozuje się w Polsce, chociaż jak próbowałam przejrzeć Krajowy Rejestr Nowotworów, to jest zero. Nie ma danych na ten temat, bynajmniej nie udało mi się tego wyciągnąć. Niemniej jednak w ostatnim czasie dotarło do nas dwóch mężczyzn, ale już z zaawansowaną chorobą - zaznacza dr n. med. Joanna Połowinczak- Przybyłek.

Ten niewielki odsetek męskich przypadków sprawia, że panowie nierzadko nawet nie wiedzą o istnieniu takiej choroby, a tym samym nie zwracają uwagi na pojawiające się niepokojące symptomy.

- Czas zawsze ma bardzo duże znaczenie i to tak samo w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Rokowanie jest w zasadzie takie samo, niemniej jednak mężczyźni później docierają do lekarza. Wielu z nich nie przyznaje przed sobą, że to może być rak piersi. To powoduje większe opóźnienie w diagnozie i wyższe zaawansowanie choroby w momencie, kiedy mężczyźni trafiają [do lekarza - przyp. red.]. Więcej z nich ma przerzuty w węzłach chłonnych - wyjaśnia lekarka.

Jak przebiega leczenie? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Więcej na temat raka piersi u mężczyzn posłuchasz i obejrzysz w tvn24.pl.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości