Gdzie trafiają leki?
Część z nas uważa, że gdy sięgamy np. po syrop na kaszel, to preparat trafia do naszych płuc. Tymczasem nie jest to prawda. - Jedyne leki, które trafią do płuc to są leki inhalacyjne, gdybyśmy zalali płuca syropem, to zaczęlibyśmy się krztusić. Syrop, tak samo, jak wszystko, co połkniemy, trafia do żołądka i potem dopiero składniki aktywne z tego syropu są wchłaniane do krwi i ta krew wędruje po ciele i ten syrop, substancje, które są w syropie zaczynają działać - powiedział w Dzień Dobry TVN dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauki
Tak samo jest z tabletkami przeciwbólowymi. - Tabletka trafia prosto do żołądka, w żołądku się rozpuszcza i następnie przez jelita, przez ściany przenikają substancje aktywne do krwiobiegu i rozsyłane są po całym ciele - tłumaczył. Kiedy substancje aktywne w tabletce trafią do miejsca, które nas boli, blokują działanie pewnych enzymów, wytwarzanych w momencie, gdy coś nam dolega. Dzięki składnikom obecnym w tabletce przestajemy odczuwać ból.
Czym popijać leki?
- Trzeba popijać tabletki wodą, najlepiej około pół szklanki, chłodnej, niegazowej, zwykłej wody, ponieważ wszystkie inne napoje zawierają różne substancje, które ewentualnie mogą przereagować ze składnikiem aktywnym tabletki. Co ważne, nie warto połykać tabletek na "sucho". Przełyk nie lubi pracować na sucho, a ilość śliny jest ograniczona, ślinianki nie mogą nadążyć nad tym, jak my często przełykamy. Poza tym przełyk to są mięśnie, które też się męczą, kiedy my tak dużo chcemy przełknąć - wyjaśnił.
Jeśli popijamy lek innym napojem, może się zdarzyć, że farmaceutyk nie zadziała lub substancja aktywna w preparacie zmieni się w coś innego.
Więcej ciekawych informacji na temat tego, jak działa ludzkie ciało, można znaleźć w książce naszego gościa "Glutologia". - Opowiada o medycynie, opowiada o diagnostyce, o leczeniu, o profilaktyce, o zdrowiu, o chorobach w sposób żartobliwy, w sposób przystępny, jest skierowana do najmłodszych, ale też wiem, że starsi to czytają i starsi z młodszymi wspólnie czytając świetnie się bawią. Mnóstwo ilustracji, książka naukowo-przygodowa - stwierdziła dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauki.
Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po tę książkę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Krztusiec powraca. Jaka jest jego śmiertelność? Czy grozi nam kolejna pandemia?
- Uczennice zdobywają wiedzę o nowotworach piersi. "Szkoła musi być otwarta na to, co się dzieje"
- Dorota Wellman szczerze o problemach z sercem. "Zwlekałam prawie 2 lata"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News