Jak stanąć na jajkach tak, żeby nie pękły? Nasze prowadzące wypróbowały eksperyment

Źródło: Dzień Dobry TVN
Stajemy na głowie, czyli na jajkach
Stajemy na głowie, czyli na jajkach
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy badają serce Chopina
Naukowcy badają serce Chopina
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Jajka są niezwykle delikatne. Czy da się więc stanąć na nich tak, by nie pękły? Popularyzator nauki dr. inż. Adam Mirek przygotował taki eksperyment dla prowadzących Dzień Dobry TVN. Jak go wykonać? Trzeba pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Zobacz, jak Ania i Sandra poradziły sobie z tym wyzwaniem.

Jak stanąć na jajkach?

Nie umiemy wyobrazić sobie świąt wielkanocnych bez jajek. Są one m.in. składnikiem wielu potraw, które podajemy na stół podczas uroczystego niedzielnego śniadania. W studiu Dzień Dobry TVN przeprowadziliśmy pewien eksperyment. Do jego wykonania potrzebujemy dwóch kartonów jajek i dwóch krzeseł.

Z wyzwaniem przygotowanym przez dr inż. Adama Mirka zmierzyły się nasze odważne prowadzące: Anna Senkara i Sandra Hajduk-Popińska. Musiały stanąć na jajach tak, by te nie pękły. Czy naprawdę jest to możliwe? W końcu jaja słyną ze swojej niezwykłej delikatności.

Jajka kontra prowadzące. Kto wygra?

Jak tłumaczył dr. inż. Adam Mirek, eksperyment uda się, gdy będziemy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie.

- Podpieramy się np. dwoma krzesłami. Polecam zrobić to bez butów, żeby siły były równomiernie rozłożone, żeby równomiernie na nich stanąć - zaznaczył gość Dzień Dobry TVN.

Na pierwszy ogień poszła Ania. Niestety, prowadzącej nie udało się stanąć na jajach tak, by ich nie rozbić. To trudne wyzwanie bez większych problemów wykonała Sandra. Jak to możliwe?

Jaja są delikatne, jednak mają silną strukturę, gdy siła rozprowadzana jest równomiernie po jego powierzchni. Kształt jest tu kluczem do wytrzymałości. Gdy człowiek staje na jajku, jednocześnie dbając o równomierne rozłożenie wagi, siła nacisku rozprowadza się po całej powierzchni, w ten sposób zapobiegając stłuczeniu.

Zobacz cały eksperyment w naszym wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości