Jak przetrwać miesiące bez słońca? "Pojawia się drażliwość, niepokój, lęk"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Noc polarna – jak żyje się w ciemności?
Noc polarna – jak żyje się w ciemności?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy badają serce Chopina
Naukowcy badają serce Chopina
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Noc polarna to zjawisko, podczas którego obserwuje się brak zmierzchu, a więc noc trwa przez 24 godziny. Dzieje się tak w popularnym obecnie serialu "Detektyw. Kraina nocy". Karol Wójcicki - popularyzator astronomii oraz lekarz psychiatrii Michał Ring zdradzili w Dzień Dobry TVN czy to naturalne zjawisko faktycznie wygląda tak, jak w głośnej produkcji. Jaki wpływ na organizm człowieka mają tak długie noce?

Jak żyje się w ciemności?

Poszukiwanie zorzy polarnej to wielka pasja Karola Wójcickiego. Popularyzator nauki i astronomii spędza na północy globu, gdzie noc polarna to regularne zjawisko, aż 2 miesiące w roku w okresie zimowym. Według eksperta w czasie nocy polarnej wbrew pozorom jest często jaśniej niż w Polsce. - Przez te dwa miesiące słońce nie wznosi się ponad horyzont, więc nie jesteśmy opaleni jego blaskiem. [...] Środek dnia jest dosyć jasny, poza tym jest taki świt, który płynnie przechodzi w zmierzch. [...] Trwa to 2-3 godziny, występuje abstrakcyjne zjawisko "13 w nocy", gdzie wszystko obraca się w mrok, a później przez wiele godzin jest noc, z tym że - oświetlana przez piękne zorze polarne - tłumaczył Karol Wójcicki.

Wpływ braku światła na organizm człowieka

Jak powszechnie wiadomo, ekspozycja na światło słoneczne pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Jak twierdzi dr Michał Ring przebywanie w atmosferze nocy polarnej nie tylko może spowodować niedobory witaminy D, ale i oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne. 

- Wzrasta ryzyko zachorowania na depresję. [...] Depresja, która może nie ma intensywnego nasilenia, ale wpływa na zdolności poznawcze człowieka. [....] Pojawia się drażliwość, niepokój, lęk - wyjaśnił gość programu.

Ponadto ekspert zauważył, że długie noce powodują zaburzenia rytmu dobowego, co skutkuje m.in. pogorszeniem jakości snu i zmniejszenie wydzielanej przez organizm melatoniny. Psychiatra sugeruje, by w sytuacji ograniczonego dostępu do światła skorzystać z konsultacji u specjalisty.

- Niezwykle ważne jest to, by choćby za pośrednictwem lamp przeciwdepresyjnych tego światła dostarczyć. [...] Badania wskazują, że już pół godziny ekspozycji na takie światło może poprawić jakość snu, zmniejszyć objawy depresji, lęku i niepokoju - podsumował psychiatra.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana