Noc polarna to zjawisko, podczas którego obserwuje się brak zmierzchu, a więc noc trwa przez 24 godziny. Dzieje się tak w popularnym obecnie serialu "Detektyw. Kraina nocy".
Zorza polarna to zjawisko, które ekscytuje każdego amatora północnych wędrówek w poszukiwaniu podniebnych cudów. W tym roku czeka nas wiele imponujących zjawisk, które pojawią się na niebie. Propagator astronomii Karol Wójcicki opowiedział w Dzień Dobry TVN o szczegółach na ten temat. Gdzie szukać zorzy polarnej?
"Mamy pewne poszlaki" - tłumaczył ekspert.
Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, możliwym do zaobserwowania w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi. W szczególnych przypadkach zdarza się jednak, że pojawia się też w innych miejscach. Taka sytuacja będzie mieć miejsce w nocy z 30/31 października. Gdzie w Polsce możemy obserwować zorzę polarną?
Rakieta Długi Marsz 5B wyniosła na orbitę jeden z kluczowych modułów do budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. W weekend, a więc po kilku dniach od startu, jej fragmenty mogą spaść na Ziemię. Gdzie i kiedy dokładnie to nastąpi? Czy mamy się czego bać? Wyjaśnia to Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Każda nowa informacja o pozaziemskim życiu wzbudza ogromną sensację. Nie inaczej było w przypadku tej najnowszej. - Odebrano tajemniczy sygnał radiowy z Proxima Centauri – doniósł "The Guardian Post". Czy to oznacza, że kosmici chcą nawiązać z nami kontakt?
Międzynarodowa grupa badawcza z udziałem Polaka ogłosiła wykrycie w chmurach na Wenus rzadkiej cząsteczki fosforowodoru - fosfiny. To może wskazywać na to, że wciąż istnieje tam życie. Co dla nas oznacza to odkrycie? To wyjaśniał nam Karol Wójcicki, astronom i popularyzator nauki.
W sierpniu tego roku asteroida niezauważona przemknęła w odległości 3 tys. kilometrów od Ziemi. O wszystkim naukowcy dowiedzieli się już po fakcie, gdy minęła naszą planetę. Na ten temat porozmawialiśmy z Karolem Wójcicki. Jak to możliwe, że nie dostrzeżono obiektu?
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmiczne - NASA obchodzi w tym roku 60-te urodziny. Rory Kennedy jest autorką filmu "NASA: niekończąca się podróż", w którym pokazane są najbardziej spektakularne misje agencji kosmicznej. W Londynie spotkała się z nią reporterka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara. Jak Rory wspomina swojego wujka Johna F. Kennedy'ego i czego nauczyła się od astronautów, z którymi dane było jej się spotkać? Jak patrzą na ryzyko z, którym związany jest ich zawód? Jakie plany ma NASA na najbliższe lata? Czy jej zdaniem, we wszechświecie, istnieje inna cywilizacja? Dokument „NASA: niekończąca się podróż” - niedziela 14 października, godz. 11:00 Discovery Channel!
W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Agę Kozak, coacha, choreografa Macieja "Glebę" Florka i Karola Wójcickiego, popularyzatora astronomii. Nasi goście wykonują wolne zawody. W ich wypadku praca jest równocześnie pasją. Czy mają czas na prawdziwy wypoczynek? Po czym poznać, że ktoś ma problem i nie potrafi wypoczywać?
Są osoby, które kwestionują kulisty kształt Ziemi i przedstawiają argumenty na to, że nasza planeta jest płaska. Twierdzą również, że Australia nie istnieje. Skąd biorą się tego typu teorie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN popularyzatora astronomii "Z głową w gwiazdach" Karola Wójcickiego. Nasz gość powiedział również, co będziemy mogli zobaczyć dzisiaj na "polskim niebie".
Już dziś o 13.00 wystartuje pierwsza w historii misja, która wykona badania wnętrza Marsa! O szczegółach misji Insight i roli jaką odegra w niej polskie urządzenie "Kret HP3", opowiedzieli nam, w Dzień Dobry TVN, popularyzator - nauki Karol Wójcicki i Tomasz Kuciński, wiceprezes firmy Astronika, która zaprojektowała i zbudowała Kreta.
Nowy rok przywitał nas wyjątkową pełnią Księżyca. Jakie jeszcze ciekawe zjawiska będzie można zaobserwować na niebie w 2018 roku? Na to pytanie odpowiedział nam Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Czym różni się pełnia od superpełni... i kiedy możemy spodziewać się "prawdziwej hiperpełni"?
Co dzieje się w butelce szampana, dlaczego potrafi on wystrzelić w najmniej spodziewanym momencie i jak otworzyć go minimalizując zagrożenie? Gościem Dzień Dobry TVN był popularyzator nauki - Karol Wójcicki.
Dziś "w pobliżu" Ziemi przelatywać będzie asteroida 2016WF9. Zbliży się do nas na odległość 51 mln km - taki dystans dzieli Ziemię od pateny Wenus w momencie, kiedy są najbliżej siebie. Czy ten kosmiczny obiekt w nas uderzy? Popularyzator astronomii Karol Wójcicki twierdzi, że nie ma takiej możliwości. A co na to wróżka Anna Kempisty? Lubimy bać się końca świata?
W internecie gruchnęła wiadomość, że - ze względu na zmiany, jakie zaszły w układzie słonecznym od czasów starożytności - NASA zaktualizowała znaki zodiaku. Zmiany miały dotyczyć dat. Podobno Agencja dodała również jeden znak zodiaku: wężownik. Czy to prawda? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: popularyzatora nauki Karola Wójcickiego.
W 2006 roku Pluton został zdetronizowany i ogłoszono, że w Układzie Słonecznym mamy osiem, a nie jak wcześniej uważano - dziewięć planet. Niedawno jednak w mediach gruchnęła wiadomość, że w Układzie Słonecznym jest jednak dziewięć planet. Czy te ostatnie informacje nie są jednak na wyrost? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy popularyzatora nauki Karola Wójcickiego z Centrum Nauki Kopernik, aby zapytać, jak to z tymi planetami jest. Dowiedzieliśmy się również, jaką partię mógłby założyć nasz naładowany energią gość.
Gościem Dzień Dobry TVN był Karol Wójcicki. Miłośnik gwiazd i popularyzator astronomii potrzebował nowego sprzętu do oglądania gwiazd. W tym celu zorganizował specjalną akcję. W ciągu 10 godzin udało mu się zebrać aż 11 tys. zł. Czy spodziewał się takiego odzewu? Jak duże jest zainteresowanie jego audycjami? Po co to robi?
Podobno w Polsce jest kilkanaście miejsc, które mają dobroczynny wpływ na nasze ciało i dusze. Są to tak zwane czakramy ziemi. Zobaczcie, co o ich istnieniu i oddziaływaniu sądzą goście Dzień Dobry TVN: bioenergoterapeuta Zbigniew Nowak i popularyzator nauki Karol Wójcicki. Okazuje się, że nasze studio również można zaliczyć do miejsc mocy.
Do tej pory korzystaliśmy z Internetu dzięki bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Jednak ostatnio naukowcy wymyślili nowy sposób na przesyłanie danych. Li-Fi to nowa technologia z wykorzystaniem widzialnego światła. Czy Li-Fi ma większą prędkość niż W-Fi? Jakie są wady nowego systemu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Karola Wójcickiego, popularyzatora nauki.
Kilka lat nieustannych obserwacji, by w końcu móc potwierdzić, że na Marsie znajduje się woda! O tym niezwykłym odkryciu spekulowano już lata temu, jednak dopiero teraz naukowcy mają pewność. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: astronom z Centrum Badań Kosmicznych PAN dr Krzysztof Ziółkowski oraz dziennikarz naukowy Karol Wójcicki. Jakie warunki atmosferyczne panują na Marsie? Co dla nas, ziemian, oznacza odkrycie wody ciekłej? Jest szansa, że na Marsie istnieje jakiekolwiek życie?
Polak skonstruował innowacyjne urządzenie, które pozwala na zdalne monitorowanie pracy serca pacjenta przez kilkanaście dni, podczas których badany może normalnie funkcjonować! Jak działa to "kieszonkowe EKG" i w jakich sytuacjach może być wykorzystywane? O "Pocket ECG" opowiedzieli nam w Dzień Dobry Wakacje, dziennikarz naukowy, Karol Wójcicki i twórca innowacyjnego urządzenia - dr Marek Dziubiński.
Z roku na rok tych pracowitych owadów jest coraz mniej. Może to mieć bardzo negatywny wpływ na nasz ekosystem. Sprawą postanowili zająć się polscy naukowcy. Dr Rafał Dalewski stworzył sztuczną pszczołę. B-drid to w praktyce urządzenie do zbierania pyłku i zapylania kwiatów. Co więcej grupa naukowców pracuje nad latającą wersją urządzenia. Na jakim etapie są obecnie prace? Kiedy można spodziewać się pierwszego B-droidu? Gdzie taka pszczoła może znaleźć swoje zastosowanie? Studio Dzień dobry Wakacje odwiedzili Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy i dr Rafał Dalewski, pomysłodawca B-droidu.
Przestrzeń miejska to, dla osoby niewidomej, prawdziwy tor przeszkód. Schodki, ławka w parku, wysoki krawężnik... rzeczy, na które widzący nie zwracają uwagi, stają się dla nich prawdziwym utrapieniem. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej postanowili wyjść naprzeciw tym problemom - stworzyli "Mówiące Mapy" czyli system wspomagający poruszanie się niewidomych w terenie miejskim. O możliwościach tej aplikacji opowiedział nam, dziennikarz naukowy, Karol Wójcicki.
Dzięki grupie absolwentów AGH w Krakowie budowanie robotów stanie się, już wkrótce, znacznie prostsze! Stworzyli oni RoboCore czyli "serce" robota, które każdy domorosły twórca robotów będzie mógł wykorzystać jako podstawę do zbudowania swojego urządzenia. O możliwościach i przyszłości tej nowatorskiej technologii rozmawialiśmy z jej współtwórcą Dominikiem Nowakiem i dziennikarzem naukowym Karolem Wójcickim.
Już niedługo egzotyczne ryby i piękne rafy koralowe będzie można zobaczyć za oknami hotelu. A to wszystko dzięki polskiej firmie z Trójmiasta, która zaprojektowała podwodny hotel. Projekt wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Hotel trafi na Malediwy. Jak będzie przymocowany do dna? Czy spełnia wymagania ekologiczne? Ile będzie kosztowała doba w hotelu? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego i prezesa Deep Ocean Technology Arkadiusza Majerskiego.
Fotel z EKG, wanna wysyłająca wiadomości tekstowe i nanoroboty czyli technologia w służbie człowiekowi. Jakie nowoczesne technologie udało się już opracować, a nad czym wciąż pracują naukowcy z Centrum Nanotechnologii przy Politechnice Gdańskiej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego i prof. dr. hab. inż. Wojciecha Sadowskiego.