To będzie wyjątkowy spektakl. Już dziś wieczorem, 24 lutego warto spojrzeć w górę. - Na niebie, niczym na wybiegu, ustawi się pięć planet widocznych gołym okiem: Merkury, Saturn, Wenus, Jowisz i Mars – przekazał w sieci Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Zobacz, w których miejscach Polski najlepiej je obserwować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Planety widoczne gołym okiem
W poniedziałek, 24 lutego wszyscy fani astronomii z pewnością skierują głowę w stronę chmur. To właśnie tej nocy na niebie widoczne będzie nietypowe zjawisko.
- Układ Słoneczny zafunduje nam prawdziwą rewię mody. Na niebie, niczym na wybiegu, ustawi się pięć planet widocznych gołym okiem: Merkury, Saturn, Wenus, Jowisz i Mars (…) Wystarczy bezchmurne niebo, otwarta przestrzeń i trochę uwagi - napisał w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Popularyzator astronomii podkreślił, że to jedna z rzadkich okazji, kiedy podziwiać będziemy mogli aż pięć planet w jednej chwili. Co więcej, nie będzie nam potrzebny do tego teleskop.
Kiedy i gdzie szukać planet?
Planety widoczne będą na niebie krótko po zachodzie słońca. Zdaniem popularyzatora astronomii, najlepiej wypatrywać je między godziną 17.30 a 17.50. Jeśli zastanawiacie się, w jakim miejscu widoczność planet będzie najlepsza, odpowiedź jest prosta. Na zdumiewające widowisko mogą oczekiwać mieszkańcy północno-wschodniej Polski - Podlasia, wschodnich regionów Mazowsza i wschodniej części Warmii i Mazur. Dobrego widoku spodziewać możemy się także w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny, przez Wielkopolskę, po środkowe Pomorze, jeśli nie pojawią się gwałtowne zamglenia.
- Wszystkie będą w zasięgu waszego nieuzbrojonego wzroku. (…) Wypatrujcie Merkurego i tuż obok niego, na lewo, blednącego 'Władcę Pierścieni' - napisał Karol Wójcicki.
Nad zachodnim horyzontem zaświeci zaś Wenus i będzie ją widać do godz. 20.30. - Największa planeta Układu Słonecznego (Jowisz) wciąż świeci silnym blaskiem wysoko nad południowym horyzontem w konstelacji Byka. Pamiętajcie, że nieopodal Jowisza możecie dostrzec piękną gromadę gwiazd M45 Plejady" - zachęcał autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Mars świecić będzie w konstelacji Bliźniąt nad południowo-wschodnim horyzontem. - Wypatrujcie jej ok. 30 stopni na lewo od jasnego Jowisza - dodał Karol Wójcicki.
- Taki widok to nie lada gratka do obserwacji - podsumował specjalista.
Czytaj więcej na TVN Meteo.
Zobacz także:
- Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2025? Skąd wzięła się ta data?
- W tym miejscu padły rekordowe temperatury w Polsce. "To jest pierwszy raz. Sytuacja wyjątkowa"
- Kiedy zrobi się cieplej? Synoptyk wskazuje konkretną datę
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: VCG/GettyImages