Sprawdź, co łazik zlokalizował na Czerwonej Planecie.
W nocy z wtorku na środę warto spoglądać na niebo. W niektórych częściach kraju będziemy mogli obejrzeć nietypowe widowisko. Wszystko za sprawą kolejnych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Na co warto zwrócić uwagę?
Gdzie będzie można je obejrzeć?
Sprawdź, czym różni się astronomia od astrologii.
Co odkryli naukowcy?
Zapadające w pamięć teksty piosenek i akustyczne instrumenty płynnie przenikające się z elektronicznymi brzmieniami to znak rozpoznawczy zespołu Planety. Obok występów tej grupy trudno jest przejść obojętnie.
Co będzie można zobaczyć?
Co będzie można zobaczyć?
Już wkrótce Jowisz będzie najbliżej Ziemi od 59 lat. Przez całą noc będzie można cieszyć się niesamowitym widokiem na niebie bez konieczności używania sprzętu profesjonalnego. Planeta będzie znajdować się w tzw. wielkiej opozycji, dzięki czemu będzie dobrze widoczna. Kiedy obserwować Jowisza?
Oprócz Merkurego na niebie będzie można zobaczyć jeszcze cztery inne planety.
Hyceany to światy pokryte oceanami, a ich atmosfery są bogate w wodór. Astronomowie z Cambridge dokonali ciekawego odkrycia i zidentyfikowali nową klasę planet, na których mogłoby rozwijać się życie. Czy uda nam się tam polecieć i zobaczyć je na własne oczy?
Każda nowa informacja o pozaziemskim życiu wzbudza ogromną sensację. Nie inaczej było w przypadku tej najnowszej. - Odebrano tajemniczy sygnał radiowy z Proxima Centauri – doniósł "The Guardian Post". Czy to oznacza, że kosmici chcą nawiązać z nami kontakt?
Od ponad 100 lat kosmiczne obiekty o masie milionów mas naszego Słońca nazywane czarnymi dziurami istniały tylko w teoretycznych obliczeniach naukowców. W ubiegłym roku między innymi dzięki pracy Polaka z Uniwersytetu Harvarda za pomocą specjalnego teleskopu horyzontu zdarzeń udało się zarejestrować obraz czarnej dziury o nazwie M87.
Nowy rok przywitał nas wyjątkową pełnią Księżyca. Jakie jeszcze ciekawe zjawiska będzie można zaobserwować na niebie w 2018 roku? Na to pytanie odpowiedział nam Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Czym różni się pełnia od superpełni... i kiedy możemy spodziewać się "prawdziwej hiperpełni"?
Naukowcy z NASA odkryli siedem planet, które nazwano siedmioraczkami. Co o nich wiadomo? Gdzie leżą? Sprawą zainteresował się prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Na konferencji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Guadalajarze miliarder Elon Musk przedstawił plan wybudowania do 2024 roku rakiety zdolnej do transportu ludzi i towarów w celu kolonizacji Marsa. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Łukasza Wilczyńskiego z Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Czy jego zdaniem ten odważny plan ma szansę realizacji? Czy człowiek ma szansę przetrwać na Marsie?
Niektórzy wierzą w to, że nie jesteśmy jedyną cywilizacją w kosmosie. Do tych osób zalicza się gość Dzień Dobry TVN badacz cywilizacji pozaziemskich Grzegorz Sławicki, według którego na istnienie kosmitów są liczne dowody. Jakie? Do studia zaprosiliśmy również dziennikarza naukowego Jana Stradowskiego, aby zapytać go, czy jest szansa na kontakt z nimi.
W 2006 roku Pluton został zdetronizowany i ogłoszono, że w Układzie Słonecznym mamy osiem, a nie jak wcześniej uważano - dziewięć planet. Niedawno jednak w mediach gruchnęła wiadomość, że w Układzie Słonecznym jest jednak dziewięć planet. Czy te ostatnie informacje nie są jednak na wyrost? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy popularyzatora nauki Karola Wójcickiego z Centrum Nauki Kopernik, aby zapytać, jak to z tymi planetami jest. Dowiedzieliśmy się również, jaką partię mógłby założyć nasz naładowany energią gość.