planety

  planety

  Nowy rok przywitał nas wyjątkową pełnią Księżyca. Jakie jeszcze ciekawe zjawiska będzie można zaobserwować na niebie w 2018 roku? Na to pytanie odpowiedział nam Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Czym różni się pełnia od superpełni... i kiedy możemy spodziewać się "prawdziwej hiperpełni"?

  Naukowcy z NASA odkryli siedem planet, które nazwano siedmioraczkami. Co o nich wiadomo? Gdzie leżą? Sprawą zainteresował się prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Na konferencji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Guadalajarze miliarder Elon Musk przedstawił plan wybudowania do 2024 roku rakiety zdolnej do transportu ludzi i towarów w celu kolonizacji Marsa. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Łukasza Wilczyńskiego z Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Czy jego zdaniem ten odważny plan ma szansę realizacji? Czy człowiek ma szansę przetrwać na Marsie?

  Niektórzy wierzą w to, że nie jesteśmy jedyną cywilizacją w kosmosie. Do tych osób zalicza się gość Dzień Dobry TVN badacz cywilizacji pozaziemskich Grzegorz Sławicki, według którego na istnienie kosmitów są liczne dowody. Jakie? Do studia zaprosiliśmy również dziennikarza naukowego Jana Stradowskiego, aby zapytać go, czy jest szansa na kontakt z nimi.

  W 2006 roku Pluton został zdetronizowany i ogłoszono, że w Układzie Słonecznym mamy osiem, a nie jak wcześniej uważano - dziewięć planet. Niedawno jednak w mediach gruchnęła wiadomość, że w Układzie Słonecznym jest jednak dziewięć planet. Czy te ostatnie informacje nie są jednak na wyrost? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy popularyzatora nauki Karola Wójcickiego z Centrum Nauki Kopernik, aby zapytać, jak to z tymi planetami jest. Dowiedzieliśmy się również, jaką partię mógłby założyć nasz naładowany energią gość.