Po zachodzie słońca warto spojrzeć w niebo. Czym jest koniunkcja Jowisza i Wenus?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kosmos bez tajemnic
Kosmos bez tajemnic
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Wieczorami 1 i 2 marca 2023 roku na niebie będziemy mogli obserwować wyjątkowe wydarzenie, które jest uważane za jedno z najważniejszych końca zimy 2022/2023. Dojdzie do zbliżenia Jowisza i Wenus, czyli koniunkcji.

Koniunkcja Jowisza i Wenus

Zbliżenie planet na nieboskłonie określane jest w astronomii koniunkcją lub złączeniem. Właśnie z tym zjawiskiem mamy do czynienia w wieczorami 1 na 2 marca. Wenus i Jowisz będą widoczne wieczorem nad zachodnim horyzontem w postaci dwóch bardzo jasnych punktów świetlnych. Jaśniejszy to Wenus, a ten nieco słabszy to Jowisz. Ich widoczność zwiększy się po godzinie 20 i to wtedy rozpoczyna się najlepsza pora na obserwacje. W kolejnych dniach planety będą się od siebie oddalać.

- Zjawisko będzie doskonale widoczne nieuzbrojonym okiem i każdy będzie w stanie je zobaczyć - niezależnie czy obserwuje z miasta, czy z terenów podmiejskich. Wystarczy spojrzeć po zachodzie Słońca w kierunku południowo-zachodniego horyzontu - napisał popularyzator astronomii Karol Wójcicki na swojej stronie na Facebooku o nazwie "Z głową w gwiazdach".

Koniunkcja Jowisza, Wenus i Księżyca w lutym

W środę (22 lutego) na niebie miało już miejsce inne wyjątkowe zjawisko - koniunkcja Jowisza, Wenus i Księżyca. Obiekty spotkały się na wieczornym niebie. Te dwie planety są obecnie najjaśniejszymi ciałami niebieskimi, jakie możemy dostrzec, patrząc w niebo. Ponadto zbliżył się do nich niewielki sierp Księżyca.

Jak przebiegała koniunkcja Jowisza, Wenus i Księżyca? Początkowo Księżyc zbliżył się do Wenus, a następnie znalazł się w niewielkiej odległości od Jowisza. Finalnie można było go dostrzec między planetami - trzy obiekty ustawiły się w jednej linii. Koniunkcja widoczna była po zachodzie słońca.

Więcej na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości