Deszcze meteorów na niebie w 2023 roku. Już wkrótce będzie można podziwiać kolejny rój

GettyImages-1392450422
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN
Czy Perseidy to faktycznie spadające gwiazdy? Dr Rożek wyjaśnia
Czy Perseidy to faktycznie spadające gwiazdy? Dr Rożek wyjaśnia
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Przemieszczające się po niebie meteoryty, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami, to zjawisko, które fascynuje wiele osób. Jeśli jesteś jedną z nich, sprawdź, kiedy deszcze meteorów będzie można obserwować w 2023 roku.

Czym właściwie jest noc spadających gwiazd? Czym rożni się meteor od meteorytu?

Noc spadających gwiazd to nic innego jak moment, w którym wiele meteorytów w krótkich odstępach czasu przemieszcza się po nocnym niebie. Co ważne, meteoryt i meteor to nie to samo.

Meteoryt to pozostałość asteroidy, komety lub innego ciała niebieskiego, które dociera na Ziemię w postaci ciała stałego. Mogą mieć bardzo różny skład, dlatego też wyróżnia się wiele ich rodzajów. Z kolei meteor to ślad jaki zostawia ciało niebieskie poruszające się w atmosferze ziemskiej. Powstają na skutek pary uwalnianej z ich powierzchni, a także zjonizowanych i nagrzanych gazów atmosfery, które są na trasie przelotu.

Deszcze meteorów/noce spadających gwiazd 2023 - daty

  • 1-7 stycznia - Rój Kwadrantydów: maksimum rozświetlających niebo meteorów wystąpi w środę 4 stycznia o godz. 4:00
  • 16-25 kwietnia – Lirydy: maksimum roju będzie można zaobserwować w niedzielę 23 kwietnia o godzinie 3:00. Rój związany jest z kometą Thatchera i występuje w gwiazdozbiorze Lutni.
  • 19 kwietnia – 28 maja - Eta Akwarydy: maksimum pojawi się 6 maja. Rój ten występuje w gwiazdozbiorze Wodnika, a jego obiektem macierzystym jest kometa Halleya.
  • 2 lipca - 19 sierpnia - Rój Meteorów Południowe delta Akwarydy, których maksimum przypadnie na 28 lipca. Południowe delta Akwarydy również należą do gwiazdozbioru Wodnika.
  • 17 lipca - 24 sierpnia - Rój Perseidów: maksimum 12 i 13 sierpnia. Rój Perseidów należy do gwiazdozbioru Perseusza i jest jednym z najlepiej widocznych deszczy meteorów.
  • 6-10 października – Rój Drakonidów: maksimum przypadnie na 8 i 9 października. Drakonidy należą do gwiazdozbioru Smoka, a ich cechą charakterystyczną jest dość niska prędkość w atmosferze - spadają z prędkością jedynie 20 km/h.
  • 2 października - 7 listopada – Rój Orionidów: maksimum przypadnie na dni od 21 do 22 października.
  • 10 września - 20 listopada – Południowe Taurydy: szczyt przypadnie na 5 i 6 listopada. Należą do kompleksu Taurydów oraz gwiazdozbioru Byka. Cechuje je niska prędkość oraz średnia aktywność.
  • 20 października – 10 grudnia - Północne Taurydy: maksimum przypadnie na 12 i 13 listopada. Północne Taurydy mają dużo wspólnego z ich południowymi odpowiednikami. Również należą do kompleksu Taurydów oraz gwiazdozbioru Byka. Mają też podobnie niską prędkość w atmosferze i średnią aktywność.
  • 10-23 listopada – Rój Leonidów: maksimum wypada w nocy z 17 na 18 listopada. Leonidy to najszybsze meteory w całym tym zestawieniu. Potrafią lecieć z prędkością 71 km/h.
  • 4-17 grudnia – Rój Geminidów: szczyt aktywności przypada na 14 i 15 grudnia.
  • 17-26 grudnia - Rój Ursydów: maksimum przypadnie 23 grudnia o godz. 6:00

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości