Przemieszczające się po niebie meteoryty, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami, to zjawisko, które fascynuje wiele osób. Jeśli jesteś jedną z nich, sprawdź, kiedy deszcze meteorów będzie można obserwować w 2023 roku.
Czym właściwie jest noc spadających gwiazd? Czym rożni się meteor od meteorytu?
Noc spadających gwiazd to nic innego jak moment, w którym wiele meteorytów w krótkich odstępach czasu przemieszcza się po nocnym niebie. Co ważne, meteoryt i meteor to nie to samo.
Meteoryt to pozostałość asteroidy, komety lub innego ciała niebieskiego, które dociera na Ziemię w postaci ciała stałego. Mogą mieć bardzo różny skład, dlatego też wyróżnia się wiele ich rodzajów. Z kolei meteor to ślad jaki zostawia ciało niebieskie poruszające się w atmosferze ziemskiej. Powstają na skutek pary uwalnianej z ich powierzchni, a także zjonizowanych i nagrzanych gazów atmosfery, które są na trasie przelotu.
Deszcze meteorów/noce spadających gwiazd 2023 - daty
- 1-7 stycznia - Rój Kwadrantydów: maksimum rozświetlających niebo meteorów wystąpi w środę 4 stycznia o godz. 4:00
- 16-25 kwietnia – Lirydy: maksimum roju będzie można zaobserwować w niedzielę 23 kwietnia o godzinie 3:00. Rój związany jest z kometą Thatchera i występuje w gwiazdozbiorze Lutni.
- 19 kwietnia – 28 maja - Eta Akwarydy: maksimum pojawi się 6 maja. Rój ten występuje w gwiazdozbiorze Wodnika, a jego obiektem macierzystym jest kometa Halleya.
- 2 lipca - 19 sierpnia - Rój Meteorów Południowe delta Akwarydy, których maksimum przypadnie na 28 lipca. Południowe delta Akwarydy również należą do gwiazdozbioru Wodnika.
- 17 lipca - 24 sierpnia - Rój Perseidów: maksimum 12 i 13 sierpnia. Rój Perseidów należy do gwiazdozbioru Perseusza i jest jednym z najlepiej widocznych deszczy meteorów.
- 6-10 października – Rój Drakonidów: maksimum przypadnie na 8 i 9 października. Drakonidy należą do gwiazdozbioru Smoka, a ich cechą charakterystyczną jest dość niska prędkość w atmosferze - spadają z prędkością jedynie 20 km/h.
- 2 października - 7 listopada – Rój Orionidów: maksimum przypadnie na dni od 21 do 22 października.
- 10 września - 20 listopada – Południowe Taurydy: szczyt przypadnie na 5 i 6 listopada. Należą do kompleksu Taurydów oraz gwiazdozbioru Byka. Cechuje je niska prędkość oraz średnia aktywność.
- 20 października – 10 grudnia - Północne Taurydy: maksimum przypadnie na 12 i 13 listopada. Północne Taurydy mają dużo wspólnego z ich południowymi odpowiednikami. Również należą do kompleksu Taurydów oraz gwiazdozbioru Byka. Mają też podobnie niską prędkość w atmosferze i średnią aktywność.
- 10-23 listopada – Rój Leonidów: maksimum wypada w nocy z 17 na 18 listopada. Leonidy to najszybsze meteory w całym tym zestawieniu. Potrafią lecieć z prędkością 71 km/h.
- 4-17 grudnia – Rój Geminidów: szczyt aktywności przypada na 14 i 15 grudnia.
- 17-26 grudnia - Rój Ursydów: maksimum przypadnie 23 grudnia o godz. 6:00
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy jesteśmy w stanie ocalić Ziemię przed asteroidami? Misja DART zakończona sukcesem. Zobacz zdjęcia
- Teleskop Webba eksploruje kosmos. NASA opublikowała pierwsze ujęcia
- Spektakularne zdjęcie z Teleskopu Jamesa Webba. "To wylęgarnia gwiazd"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: geekweek
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto