Pokonał 22 tysiące kandydatów i może zostać drugim Polakiem, który poleciał w kosmos

Dr Sławosz Uznański w elitarnym gronie astronautów
Źródło: Dzień Dobry TVN
23 listopada dyrektor generalny European Space Agency dokonał prezentacji astronautów, którzy polecą w kosmos. Jednym z rezerwowych został dr Sławosz Uznański, który pokonał 22 tysiące kandydatów i ma szansę zapisać się na kartach historii jako drugi Polak eksplorujący kosmos.

Polak doceniony przez Europejską Agencję Kosmiczną

23 listopada media obiegła ekscytująca informacja, że dr Sławosz Uznański dołączył do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polak przeszedł rekrutację, która trwała półtora roku, pokonał 22 tysiące kandydatów, został astronautą rezerwowym i tym samym spełnił swoje dziecięce marzenie.

- Zbudowałem karierę wokół kosmosu. Doktorat robiłem, projektując systemy kosmiczne i czekałem tylko, jak Europejska Agencja Kosmiczna otworzy rekrutację na astronautów, tak że jak tylko otworzyli, to zaaplikowałem - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN.

Dr Sławosz Uznański - astronauta, który ma szansę podbić kosmos

Dr Sławosz Uznański nie ukrywa, że lot w kosmos byłby dla niego ogromnym przeżyciem. W realizacji celu pomogła mu międzynarodowa kariera. Polak zdobył doświadczenie między innymi w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC.

Jeżeli Europejska Agencja Kosmiczna rozszerzy swoje programy załogowe, a w szczególności te związane z wykorzystaniem ISS, dr Uznański może zostać drugim Polakiem, który postawi stopę w kosmosie. Pierwszym i do tej pory jedynym był Mirosław Hermaszewski.

- Dostałem wiele wiadomości od znajomych, rodziny, rodziców, od mojego rodzeństwa, wszyscy są bardzo wspierający i nie tylko w tym momencie, (...) ale bardzo cenię sobie całe wsparcie podczas całego procesu rekrutacyjnego - zaznacza naukowiec.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości